iHNed.cz unplugged, kdo za to může?

Ve čtvrtek večer došlo k zatím bezprecedentnímu vypnutí serverů společnosti Economia OnLine, a.s. Důvodem bylo nezaplacení faktur, ale celá záležitost bude mít jistě ještě další pozadí.
Ve čtvrtek večer došlo k zatím bezprecedentnímu vypnutí serverů společnosti Economia OnLine, a.s. Důvodem bylo nezaplacení faktur, ale celá záležitost bude mít jistě ještě další pozadí.

Servery Economie OnLine, tedy nejznámější iHNed.cz, MaM.cz a NovaEkonomika.cz se ve čtvrtek večer odmlčely a po chvíli najely do provizorního provozu čistě jen s agenturním zpravodajstvím ČTK a stručnou zprávou:

Vážení návštěvníci,

servery společnosti Economia OnLine budou do pondělí 29. ledna 2001 provozovat pouze agenturní zpravodajství a sekce Finance.iHNed.cz, Letenky.iHNed.cz, E-konom.com, Inzeraty.iHNed.cz a Economia.cz.

Provoz serverů společnosti Economia OnLine, a. s. měl na základě platné smlouvy do 31. 3. 2001 zajišťovat Macron Software, s. r. o. V rozporu se smlouvou firma Macron Software servery odpojila, proto v současné době nejsme schopni zajistit jejich provoz v běžném rozsahu. Podnikáme veškeré kroky k tomu, aby od pondělí byl provoz všech serverů zajištěn v maximálním možném rozsahu.

Omlouváme se našim čtenářům za tuto situaci, kterou jsme nezavinili.

Spolu s tím byla vydána i podrobnější tisková zpráva Economie OnLine, ve které zdůvodňuje vypnutí serverů neochotou společnosti Macron jednat o výši splátek.

Společnost Macron totiž provozuje webový publikační systém WebToDate, který pronajímá dalším zájemcům. Plnou kontrolu nad chodem zpravodajského serveru v systému WebToDate má tedy firma Macron. Právě server iHNed například patřil k významným referencím tohoto systému a z vnějšku vše vypadalo na téměř ideální spolupráci.

Problémy se ale objevovaly uvnitř. Každý zpravodajský web musí kromě vydávání článků také pochopitelně dále vylepšovat svůj redakční systém, přidávat nové vlastnosti a vylepšovat ty stávající. Jak se server iHNed.cz postupně rozvíjel, rostly i nároky na redakční systém a to Economii OnLine vedlo k vypsání výběrového řízení na nový systém. "Problémy nastaly ve chvíli, kdy se Macron dozvěděl, že nebude vybrán. Od té chvíle si jakékoliv naše výhrady nebo připomínky začali mylně vykládat jako účelové." nám řekl Jan Vrána, marketing manager Economie OnLine.

Výběrové řízení nakonec vyhrála společnost Globe Internet, která již s Economií OnLine spolupracuje na serveru Fincentrum.cz.

Smlouva s Macronem měla trvat až do 31. 3. 2001, kdy měly nastartovat projekty ve verzi od Globe Internet. Macronu ale došla trpělivost nikoli proto, že nebyl vybrán, ale protože Economia OnLine neplatila faktury za udržování serveru.

Dle Martina Šafáře, výkonného ředitele Macron Software spol s r.o. byla vzájemné smlouva založena výhradně na dělení výnosů z provozu serveru. "Naše služby jsme EOL poskytovali 3 měsíce bez toho, aby nám náš podíl ani jeho jakoukoliv část zaplatili, ačkoliv jsme se o to snažili. Proto jsme od smlouvy odstoupili." napsal Martin Šafář v oficiálním vyjádření, "Společnost Economia Online nám za celou dobu svého působení od 1.listopadu zaplatila jedinou fakturu na zhruba tisíc korun. V tuto chvíli nám EOL dluží cca 570 000 Kč."

Hlavním důvodem vypnutí se stala neochota Macronu diskutovat o výši faktur. "Macron Software vystavil za listopad a prosinec faktury, s jejichž výší jsme nesouhlasili, a vyzvali jsme proto Macron Software k jednání“, řekl ředitel společnosti Economia OnLine Michal Klíma. „Dostalo se nám odpovědi, že nejdřív máme zaplatit, pak budou jednat. Protože jsme tento postup pochopitelně odmítli, vypnuli naše servery.“

Martin Šafář z Macronu k tomu uvádí: "Souhlasili jsme s provedením revize účtování výnosů a našich podílů na nich, ale až po úhradě faktur, které byly v tu chvíli již po splatnosti a které byly vystaveny na základě podkladů od Economia Online. Skutečnost, že jsme již třetí měsíc nedostali vůbec zaplaceno, nám prostě neumožnila server dále provozovat."

Marketingový a produktový ředitel Economia OnLine Petr Štěpánek v diskuzi na serveru Lupa, k tomu také uvedl: "Spor se společností Macron Software, který vyvrcholil odpojením serveru bez předchozího upozornění a následném vypovězení smlouvy (všimněte si pořadí kroků) je sporem účetním - podle našich údajů Macron Software již spornou částku za provozování serveru a podíly na reklamě dostal. Economia OnLine není v žádném případě v pozici neplatiče (naopak, jak Economia, a. s., tak Economia OnLine, a. s. jsou známé tím, že faktury hradí vzorně), který využívá něčí služby bez ochoty je platit."

Jasný rozpor zaplatili/nezaplatili upřesňuje Jan Vrána: "Zaplatili jsme částku, kterou uznáváme. O zbytku (většině) jsme opakovaně chtěli jednat. Macron ale jednání podmiňoval zaplacením faktur v plné výši."

Živě komentuje: V pondělí 29. ledna bude provoz iHNed.cz a dalších zmiňovaných serverů obnoven již na redakční platformě Globe Internet. Pochopitelně změna redakčního systému dva měsíce před plánovaným spuštěním nebude bez komplikací, pokud má ale vzniknout prostor pro další jednání je i provizorium dostatečné.

Je vcelku logické, že si společnost Macron čím dál více uvědomovala, že její páky na Economii OnLine se s každým dnem zmenšují. Pokud chtěla dostat zaplaceno, musela vytáhnout do boje dříve, než bude mít Economia OnLine k dispozici nový redakční systém. Jak se ukázalo, nový systém bude v provozu již od pondělí, tento krok tedy přišel prakticky na poslední chvíli.

Ač celá kauza vypadá na klasický případ trestání neplatičů, zaznívají z pozadí i hlasy o neplnění dohod ze strany Macronu, zejména co se týče údržby serverů, dokončování úkolů a podobně. Tyto informace většinou získáte z dobře informovaných zdrojů, které si nepřejí být jmenovány, oficiálně konkrétní kritika služeb přímo nezaznívá.

Pokud se má vzájemný spor mezi Economií OnLine a společností Macron v brzké době vyřešit, bude pro obě dvě strany nejlepší vést vzájemná jednání přímo a nikoli prostřednictvím tiskových zpráv. K razantnímu mediálnímu zvýraznění krize však přispěl nejvíce Macron svým vypnutím serverů. Případ Economie OnLine budiž varováním pro další servery provozované na pronajatých systémech, nejen pro ty na WebToDate. Ve chvílích, jako je tato, si uvědomíte hloubku své závislosti na poskytovateli řešení. A není důležité, zda jste či nejste v právu.

Diskuze (2) Další článek: PS/2 klávesnice jako příslušenství k Palmu

Témata článku: Software, Internet, Vypnutí, Fincentrum, Klasický případ, Plat, Globe, Třetí měsíc, Online, Ihned, Vrána


Určitě si přečtěte

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

** Windows 10 tu jsou už čtyři roky, první verze dorazila 29. 7. 2015 ** Desítky měly nahradit neúspěšnou řadu Windows 8.x ** I po letech však systém budí emoce a zůstává kočkopsem

Jakub Čížek | 111

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 30Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF