IDF: Intel slibuje chladnější procesory

Vývojářská konference Intel Developer Forum přinesla další novinky. Intel chce snížit teplené vyzařování svých procesorů, u Pentia Extreme Edition až o polovinu. Další snahy Intelu do budoucna kladou důraz na digitální domov, ale také na zařízení pro uchování dat.

Související odkazy

Slovník
desktop
chipset
platforma
procesor
server
storage
TCP/IP

Katalog produktů
Procesory

Pravidelné setkání představitelů Intelu s vývojáři a partnery Intel Developer Forum přineslo kromě záplavy informací o procesorech chystaných pro následující měsíce také informace obecnějšího rázu, které se týkají dalšího směřování Intelu a věcí, kterým přikládá velkou váhu v konkurenčním boji i dalším vývoji firmy.

Přijde mrazík

Zprávy o chystaných dvoujádrových procesorech přinesly kromě jiného informaci o tom, že tyto procesory budou mít spotřebu až 130 wattů (v případě Pentium Extreme Edition) , což vzbudilo dohady o problémech spojených s vyzařováním zbytkového tepla, chlazením takových procesorů a úrovní hluku, které bude běžně dostupné chlazení generovat. Právě oblast tepelného vyzařování procesorů pro stolní počítače patří mezi očividné výhody konkurenčního AMD, které si získalo uživatele díky technologii Cool`n`Quiet.

Na IDF Intel oznámil, že právě v oblasti zahřívaní procesorů chystají jeho inženýři změny. První změny už jsou patrné v nejnovějších procesorech Pentium 4, které byly obohaceny o technologie pro úsporu spotřeby a snižování teploty Intel Enhanced SpeedStep použité v mobilních procesorech Intel. Na IDF ale Intel oznámil, že bychom se měli dočkat zásadního snížení spotřeby a tepelného vyzařování procesorů. Budoucí procesory Intelu pro desktopy by tak měly mít poloviční spotřebu ve srovnání s Pentium Extreme Edition 840.

Méně energeticky náročné mají být už procesory Pentium D (Smithfield), jejich spotřeba by se měla pohybovat mezi 90 a 95 watty. Spotřeba 60 wattů je dlouhodobou metou inženýrů v Intelu, kdy by ale mělo dojít k dosažení takto významného snížení spotřeby procesorů Intel neuvedl.

Intel pro vaše data

Informace o novém cíli Intelu, totiž dominanci trhu v oblasti "storage" - uchování dat v datových polích a sítích typu SAN, vyvolaly také velký zájem. Nejde přitom o snahu Intelu pustit se do vývoje vlastních pevných disků či optických mechanik, ale o snahu ovládnout trh s procesory používanými v souborových serverech a řídících serverech úložných sítí a datových polí.

O prosazování Intelu na tomto trhu se má starat nedávno založená divize Digital Enterprise Group. Jejím cílem bude prosazovat procesory Pentium a Xeon do serverů, klientských stanic i síťových prvků. Nedávno Intel oznámil spolupráci se společností EMC, která nabízí systém pro vyhledávání ve velkých objemech dat založený na serverech Dell s procesory Intel Xeon.

Intel také tento týden představil řešení pro akceleraci TCP/IP provozu, které by mělo nahradit používané TOE (TCP/IP Offload Engine) karty pro zrychlení komunikace v rámci počítačových sítí. Kompletní portfolio produktů Intelu pro oblast uchování dat má svou vlastní sekci na webu Intelu.

Podíl na trhu s grafikami nedáme

Další oblastí, pro kterou chystá Intel změny, jsou integrované grafické čipy. Intelu patří obří díl na tržním koláči v této oblasti už dnes, ale konkurence se snaží útočit jak prostřednictvím chipsetů s integrovanou grafikou, tak hybridními levnými grafickými kartami, které mají jádro na samostatné kartě, větší část RAM si ale půjčují ze systémové paměti.

Novinku chystá Intel pro čipset 945G, který bude obsahovat další generaci grafického čipu Graphics Media Accelerator 950. Ten bude základem pro běžná domácí PC v rámci vize digitálního domova - celá tato platforma, která má zajistit poslech hudby, sledování videa a další multimediální funkce nese kódové označení Anchor Creek. Detaily o podporovaných technologiích a předpokládaném výkonu tohoto grafického čipu si Intel zatím nechává pro sebe.

Nový grafický čip s kódovým označením Callistoga chystá Intel i pro další generaci čipsetů pro notebooky "Napa", která ale pravděpodobně ponese opět obchodní označení Centrino. Podle Intelu si vyšší grafický výkon začínají vyžadovat i podnikoví zákazníci Intelu, kteří berou kvalitní grafiku jako jedno z rozhodujících kritérií pro nákup notebooku. Vzhledem k tomu, že grafický čip představený v čipsetu pro stolní počítač Granstade se objevil v nové generaci Centrina, je pravděpodobné, že se historie bude opakovat a Graphics Media Accelerator 950 se stane součástí už třetí generace Centrina.

Diskuze (17) Další článek: Microsoft vyhrál odvolání v kauze Eolas, soud pokračuje

Témata článku: Procesory, Procesory Intel, Watt, Napa, Media desktop, Kódové označení, Proces, Používaný procesor, Řídící server, IDF, SLI, Velká změna, Obchodní váhy, Velká spotřeba, Konkurenční platforma, Levné stolní počítače

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů