IDF: Budoucnost už není, co bývala

Žijete stále v mylném domnění, že vaše investice do PCI karty, AGP grafiky a ATX základní desky vám zajistí další bezbolestné roky, či že PCMCIA karta do notebooku vám vydrží ještě pár dalších výměn přenosného počítače? Je načase si přiznat, že příští rok se to razantně změní. Na trh přijdou nové technologie, které vás donutí překopat vaše současná měřítka pohledu na počítače. Všechno prostě bude jinak.

Za vše může PCI

Sběrnice v počítači pro přídavné karty má zhruba desetiletý cyklus morální životnosti. Pochopitelně se vždy na sklonku tohoto období objeví různá vylepšení, která pomohou překlenout období, kdy se již začínají projevovat nedostatky.

Jak se pak začíná pracovat na novém standardu, pochopitelně se k tomu přidá podle pravidla „když už, tak už“ i řada dalších komponent počítače, které musí čelit novým výzvám, a v jejich současné podobě to již není optimální.

Náhrada PCI sběrnice s označením PCI Express byla ohlášena před rokem, nyní se ale již začíná objevovat v hotových produktech. Zde na IDF je představena řada funkčních rozšiřujících karet a to včetně redukcí z PCI na PCI Express.

Klepněte pro větší obrázek Grafická karta pro sběrnici 16x PCI Express

PCI Express je v podstatě přechod od paralelní sběrnice PCI k sériové sběrnici s výrazně vyšší propustností a prostorem k dalšímu růstu. K tomu se přidávají i vylepšení v oblasti vkládání a vytahování karet za chodu počítače, lepší správa napájení a další. Bude existovat několik variant PCI Express sběrnice. Grafické karty využívající dnes AGP 8x přejdou na sběrnici 16x PCI Express, ta jim umožní průchodnost v jednom směru až 4 GB/s. základní PCI Express, označovaná také jako 1x PCI Express pak nabídne propustnost 250 MB/s v jednom směru.

Klepněte pro větší obrázek

současné specifikace PCI Express

PCI Express pak nebude určená stejně jako PCI jen pro přídavné karty ve stolním počítači. Notebooky využívající dnes Mini-PCI pro vnitřní rozšíření budou používat Mini-PCI Express. Díky vylepšení v oblasti vytahování za chodu se PCI Express objeví i v náhradě současných PCMCIA karet pro notebooky s označením Express Card.

Express Card – dva formáty, dvě rozhraní

Express Card je vyvíjena jako náhrada současných PCMCIA karet. Ty jsou ale dnes tak masivně rozšířené, že se až nechce věřit, že by tu s námi nemohly být ještě další léta. Samozřejmě bude jisté přechodné období, kdy na trhu budou souběžně starý i nový formát, nicméně masivní podpora řadou firem a nové možnosti postupně převáží na stranu Express Card.

Zde na IDF byla oficiálně představena první hotová verze standardu, který je tak nyní zafixován a výrobci mohou začít pracovat na konkrétních produktech.

Klepněte pro větší obrázek

Různé varianty Express Card včetně zásuvného modulu s připojením na USB. Pro srovnání leží jedna z malých Express Card na dnešní normální kartě pro WiFi.

Jelikož se jedná o nový standard, je logické, že bude menší než ten současný. Express Card bude k dispozici ve dvou formátech. V šířce 34 a v šířce 54 mm. Obě dvě varianty jsou 75 mm dlouhé a 5 mm vysoké. Širší varianta má navíc na sobě výkus. Se širší variantou se počítá v podstatě jen pro velmi omezené aplikace, konkrétně pro čtečky Compact Flash karet, které by se do užší varianty nevešly a pak pro 1,8palcové pevné disky. Možná budou v širším formátu přechodně i rozšiřující karty, které se nepodaří vtěsnat do malého formátu, nicméně převážit by nakonec měla užší varianta.

Express Card přitom v sobě obsahuje podporu dvou rozhraní a je čistě na výrobci, které si vybere podle svých požadavků. K dispozici je USB 2.0 a, jak bylo již výše zmíněno, také PCI Express. Na IDF jsou k vidění paměťové karty, nebo čtečka SD, MMC a Memory Stick karet v úzkém formátu. V širším formátu je k vidění čtečka Compact Flash karet.

S Express Card se přitom nepočítá pouze do notebooků, ale díky tomu, že obsahuje přímo PCI Express, také do běžných stolních počítačů, které jsou velmi obtížně rozšiřitelné bez otevírání krytu. Mělo by to být i levnější řešení, protože se nemusí do počítače přidávat podpora sběrnice Card Bus a využije se jednoduše existující podpora PCI Express nebo USB 2.0.

Když to máme, tak to zabalme

Když už musíme z počítače vyházet PCI a dát tam PCI Express, proč jej neupravit už tak, aby vyhovoval novým požadavkům na chlazení, hlučnost a jednoduchost montáže? ATX tu je s námi v různých variantách od roku 1995 a upřímně tu s námi ještě chvíli zůstane. Zejména výrobci počítačů však hledají nové cesty, jak zjednodušit návrh kompaktních tichých počítačů, které budou schopny obstát i v čase.

Proto Intel pracuje delší dobu na novém formátu základní desky a s tím souvisejících částech krytu počítače pod označením Big Water. Na IDF byl představen oficiální název této normy s označením BTX. BTX znamená Balanced Technology Extended, ale spíše to lze vnímat jako logického následníka ATX.

Klepněte pro větší obrázek

Prototyp počítače s BTX deskou. Vlevo disky a napájení, uprostřed procesor s pasivním chladičem schovaný v plastovém tunelu, na který navazuje grafická karta a vpravo pak prostor pro další rozšiřující karty.

BTX je stručně řečeno nový formát základní desky, kde je optimalizované rozložení komponent s ohledem na chlazení a snadnou montáž. Na čele krytu počítače je ventilátor, hned za ním je velký pasivní chladič procesoru, za kterým následuje pasivní chladič čipové sady a současně tu je i grafická karta rovněž s pasivním chlazením. Výhodou tedy je chlazení jediným velkým větrákem, což značně sníží celkový hluk sestavy.

Stejně jako ATX existuje v různých variantách, také BTX bude ve variantách Pico BTX (jeden slot) Micro BTX (4 sloty) a BTX (7 slotů). Jednotlivé varianty se přitom liší jen prodlužováním desky s prostorem pro další sloty, samotný základ s rozdělením základních komponent je stejný.

Klepněte pro větší obrázek

Různé varianty BTX desek a jejich srovnání s ATX. V případě různých BTX se deska zkracuje či prodlužuje jen v oblasti slotů pro rozšiřující karty, základ (na obrázku vlevo) zůstává stejný.

Po stránce současné kompatibility, není BTX kompatibilní s ATX co do montáže. Montážní body jsou jinde, navíc BTX specifikace vyžaduje speciální podpůrnou konstrukci pod základní deskou, která zpevní desku při vkládání dalších desek a současně funguje jako pasivní chlazení. Na druhou stranu je BTX kompatibilní s ATX co do napájení. ATX zdroje lze využít pro BTX desky, navíc jsou vyvíjeny další zdroje speciálně s ohledem na prostorové požadavky BTX počítačů.

BTX obsahuje pozice pro PCI Express i PCI karty, pro grafiku tu je 16x PCI Express. Grafika je v modelových počítačích otočena o 90 stupňů pomocí redukce, aby byla umístěna přímo do proudu vzduchu od procesoru.

S BTX se zatím počítá do stolních počítačů a ATX není rovnou určeno k zániku. BTX se nicméně začne prosazovat v barebone počítačích, optimalizovaných na velikost, hluk, či snadnost montáže.

Boj začíná

Pokud dnes kupujete ATX desku vybavenou PCI a AGP, je velmi pravděpodobné, že vám ještě nějakou dobu vydrží. Již jsme ale překonali v průběhu času přechod z Vesa Local BUS na PCI, z AT na ATX a později z PCI na AGP. Víme tedy, že ač je to přechod často spojený s dalšími náklady a lze jej určitou dobu odkládat, v budoucnu se novým standardům nevyhneme.

Rok 2004 tedy bude ve znamení příchodu PCI Express, nového formátu desek BTX a současně v noteboocích se zejména na konci roku 2004 již začnou objevovat sloty pro Express Card. V roce 2005 se budou staré a nové standardy mezi sebou prát nejvíce, ale v roce 2006 již to bude vše přepnuté na nové standardy.

Diskuze (94) Další článek: IDF: nový čipová sada pro notebooky a další mobilní zajímavosti

Témata článku: Notebooky, Budoucnost, Varianta, Mini počítač, Nový standard, Mini USB, Různí výrobci, IDF, Compact, PCI Express, Busy, Water, Montáž, Express, Pasivní chlazení, Různé požadavky, Masivní rozšíření, Variant, Nová komponenta, SD Card, Současné období, Nen


Určitě si přečtěte

E-mail zdarma - není čas změnit vaši starou adresu?

E-mail zdarma - není čas změnit vaši starou adresu?

** E-mail většina z nás za svůj život příliš nemění. ** Služby se ale vyvíjí a některé mají zajímavé funkce. ** Velkým lákadlem může být integrace do ekosystému dalších služeb.

Vladislav Kluska | 64

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

** Google nabízí spoustu služeb, ale většina z nich má i dobré alternativy ** Pokud z nějakého důvodu nechcete používat služby Googlu, nemusíte ** Připravili jsme přehled služeb, kterými lze ty od Googlu nahradit

Karel Javůrek, David Polesný | 89

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

** Toto jsou tipy Živě.cz na příslušenství k počítači, se kterým neuděláte chybu ** Klávesnice, myši, tiskárny, sluchátka... ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 21

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

** Operační systém Windows 10 nabízí spoustu užitečných drobností ** O některých funkcích mnoho uživatelů není ** Ukážeme vám některé užitečné vychytávky

Vladislav Kluska | 83Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů