Ideum MT-55: počítačový stůl, který poslouchá na dotek

Microsoft Surface není jediným dotykovým stolem, který zároveň ukrývá počítač. Svůj model představila i společnost Ideum v podobě 55" MT-55.

Dotykové ovládání se rozšířilo především v oblasti mobilních zařízení, na desktopu ale můžeme zaznamenat i takzvané All-in-One počítače, které jsou kompletně ukryté uvnitř monitoru. Ten bývá v mnoha případech dotykový, vzhledem k úhlu náklonu a nutnosti zvednuté ruky však není tento způsob zrovna ideální na práci ani delší zábavu.

Jednou z oblastí, kde se doslova ve velkém objevuje dotykové ovládání, jsou speciální stoly s obřími displeji. Obří promítací technologie náročné na rozměry i spotřebu však vystřídaly běžné LCD obrazovky pokryté nejen dotykovou vrstvou, ale také speciálním odolným povrchem.

Jedním z prvních pokusů byl Surface od Microsoftu, který se již nyní nachází ve druhé generaci, která doznala mnoha změn. Své řešení však nabízí i společnost Ideum, která představila nový model, jež je vhodný pro vývoj aplikací.

Ideum MT-55 Platform: až 32 doteků současně

Dotykový stůl Ideum MT-55 Platform má 55" Full HD displej s rozlišením 1 920 × 1 080, který má LED podsvícení a zobrazovací frekvenci 120 Hz. Samotný displej má kontrast 5 000 000:1 a pozorovací úhly 178 stupňů ve všech směrech. Odezva displeje je kolem 7 ms a dotyková vrstva, která pracuje na optické technologii, je schopna v jednu chvíli snímat až 32 dotyků.

Klepněte pro větší obrázek

Uvnitř je ukrytý běžný počítač, konkrétně se jedná o mobilní dvoujádrový procesor Intel Core i5-560M s frekvencí 2,66 GHz (lze zvolit i čtyřjádrový model) a integrovaným grafickým čipem Intel GMA 4500MHD, který však není z nejnovější generace, která je prezentována architekturou Sandy Bridge. TDP čipu je 35 W.

Klepněte pro větší obrázek

Operační paměť DDR3 má vysokou kapacitu 8 GB, která je tvořena dvěma moduly s kapacitou 4 GB a frekvencí 1 066 MHz. 64bitový operační systém Windows 7 je nainstalován na rychlé SSD s kapacitou 128 GB, pokud vám to ale nestačí, lze objednat i větší 256GB model. Monitor lze také samostatně připojit k jinému počítači pomocí HDMI, ale protože se jedná i počítač, v nabídce je i HDMI výstup.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

V rámci výbavy jsou k dispozici dva skryté USB 2.0 porty, ethernet, WiFi, Bluetooth, výstupy na sluchátka a vstup pro mikrofon. V balení je i Bluetooth klávesnice.

Parametry a software

Ideum MT-55 má rozměry 130,8 × 78,7 × 77,5 cm, vrchní část stolku s displejem má tloušťku 7,6 cm a hmotnost činí 88 kg (balení 170 kg). Z toho důvodu se rozhodně nejedná o žádný počítač, který byste neustále přenášeli, ale kam ho usadíte, tam by měl raději zůstat. Za příplatek lze mít různé barevné provedení, a jak už bylo psáno na začátku článku, lze objednat i trochu výkonnější komponenty (Turbo Computer Package) nebo jiný dotykový povrch HapticGlas. Na hliníkové konstrukci se nachází i aktivní chlazení s ventilátory a modře podsvícená tlačítka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Kromě automatické funkčnosti dotykového ovládání ve Windows 7, je předinstalováno několik aplikací jako GigaPixel Viewer, Google Maps Viewer, Mas Image Viewer, Multitouch Collection Viewer nebo Panaromatic Viewer. Pro vývojáře je k dispozici i SDK a ukázkové aplikace jako Tune Grid, Stimulant Viewer nebo Gesture Painter.

 • Displej: 55" (1 920 × 1 080), LED, dotykový
 • Procesor: Intel Core i5-560M (2,66 GHz) nebo Core i7-620M/880
 • Grafický čip: Intel GMA 4500MHD v procesoru
 • Operační paměť: 8 GB DDR3
 • SSD: 128 GB nebo 256 GB
 • Výbava: WiFi, 2 × USB 2.0, ethernet, HDMI vstup/výstup, Bluetooth, klávesnice, reproduktory
 • Rozměry, hmotnost: 130,8 × 78,7 × 77,5 cm, 88 kg
 • Spotřeba: až 400 W
 • Cena, OS: od 400 000 Kč DPH, Windows 7 Home Premium

Vysoká spotřeba i cena

Podle specifikací je spotřeba tohoto dotykového stolu špičkově až 400 W, hlavním důvodem je samozřejmě velký displej. Pokud vás ale spotřeba tolik nezajímá, určitě vás překvapí poměrně vysoká cena, alespoň při srovnání s Microsoft Surface.

Klepněte pro větší obrázek

Základní konfigurace je totiž v prodeji za 18 000 dolarů, tedy kolem 400 000 Kč s DPH. Oproti tomu 40" Surface 2.0 od Microsoftu je k dispozici za přibližně 170 000 Kč s DPH. Ideum MT-55 navíc nemá dostatečně výkonnou grafickou kartu, takže za více peněz nabízí i relativně horší výbavu. Vzhledem k vysoké ceně je tak stále výhodnější Microsoft Surface 2.0.

Pokud byste si ještě připlatili, můžete si pořídit i verzi Pro, která má mnohem výkonnější a bohatší výbavu (dva 250GB SSD, grafická karta NVIDIA Quadro 600), její cena je ale kolem 22 000 dolarů (přibližně půl milionu korun).

Klepněte pro větší obrázek

V dnešní době ale není problém si podobné zařízení sestavit, kromě displeje stačí pořídit dotykovou vrstvu, do stojanu pod displej zabudovat nějaký notebook dle potřeby a rázem je výsledná cena možná i pod hranicí sto tisíc korun.

Video

Ukázku jak Ideum MT-55 vypadá ve skutečnosti a jak se používá, si můžete prohlédnout na oficiálním videu:

 

Témata článku: Hardware, Dotykový displej, Velký náklon, Vysoká cena, Vysoká kapacita, Vysoká spotřeba, HDMI ¨výstup, Dotek, Stůl

12 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Filip Flídr 20. 7. 2011 12:29:13
  Pokud je to tak žravé, tak proč nepoužili amoled a arm architekturu?
 • -zeus- 20. 7. 2011 10:10:22
  "Monitor lze také samostatně připojit k jinému počítači pomocí HDMI, ale...
 • Tech Fan 20. 7. 2011 9:30:01
  Podobný projekt v ČR již existuje a pokud vím je to daleko!!! levnější...
Určitě si přečtěte

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

** Vědci vytvořili nový typ solárního článku, který se pyšní neuvěřitelnou efektivitou ** Speciální trojrozměrná struktura dokáže zachytit téměř všechny vlnové délky světla ze Slunce ** Systém solárního článku využívá koncentrátorových čoček pro světlo

22.  7.  2017 | Karel Javůrek | 17

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

** S instalačním diskem Windows a znalostí pár příkazů odemknete téměř každý počítač s Windows. ** Poradíme i jak se tomu bránit

Včera | Tomáš Holčík | 28

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

21.  7.  2017 | Jiří Černý | 5


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?