ICQ: pokus o vzkříšení pionýra sociálních sítí

U nás velmi oblíbený kecálek ICQ musí čelit ostré konkurenci. Na ní přišel s novou zbraní – ICQ 7, které nabízí vazbu na sociální sítě Facebook a Twitter a samo je jakousi sociální sítí.
Kapitoly článku

Jako odpálená raketa

V devadesátých letech minulého století se začal internet masivně rozšiřovat a stal se běžným komunikačním nástrojem. Vedle standardního e-mailu vznikaly alternativní komunikační kanály a jedním z nich bylo ICQ. První program pro přímé zasílání krátkých zpráv, který se masově rozšířil po celém světě a určil způsob internetové komunikace zvaný instant messaging.

Poznámka: ICQ samozřejmě není prvním programem pro přímé zasílání zpráv. Tento typ komunikace je vlastně starý jako internet samotný. ICQ je ovšem první program, který tento způsob komunikace dokázal přiblížit běžným uživatelům a masově jej rozšířit po celém světě.

Za vznikem ICQ stojí firma Mirabilis, kterou v roce 1996 založili čtyři izraelští programátoři. Jejich cílem bylo nabídnout program pro vzájemné propojení uživatelů internetu a přímou rychlou komunikaci. Znamenalo to vytvořit síť, do které se budou moci uživatelé přihlásit a vytvářet mezi sebou nezávislé komunikační kanály. Bránou se stal program ICQ, jehož první verzi chlapíci z Mirabilis vytvořili za pouhé čtyři měsíce. Veřejnou premiéru ICQ mělo 17. listopadu 1996.

Klepněte pro větší obrázekSíla komunikační sítě je v počtu připojených uživatelů. Zpočátku bylo ICQ neznámým programem počet uživatelů tomu odpovídal. Ovšem nový způsob komunikace a prakticky bezkonkurenční prostředí způsobily lavinové šíření aplikace po celém světě. Po pár měsících byly stahovací servery přetíženy a za půl roku mělo ICQ 850 tisíc registrovaných uživatelů a běžně 100 tisíc současně připojených uživatelů. V srpnu 1997 proto Mirabilis vydává novou verzi programu, kromě Windows i pro Mac a Linux a představuje dokonce intranetový ICQ server pro podniky.

Za rok a půl se ze čtveřice izraelských programátorů staly milionáři. Ohromných 407 miliónů dolarů jim 8. června 1998 za firmu Mirabilis zaplatil internetový gigant America Online (AOL). Vývoj programu a sítě pokračoval, ovšem začaly se objevovat konkurenční řešení: v roce 1997 paradoxně od samotné AOL v podobě AOL Messengeru, který není kompatibilní s ICQ, v březnu 1998 přišel Yahoo! Messenger a v červenci 1999 přispěchal Microsoft se svým MSN Messengerem.

S Ruskem na věčné časy

ICQ se dále vyvíjelo a uživatelů přibývalo. V roce 1999 už mělo 35 miliónů uživatelů a průměrně bylo k ICQ připojeno 1,1 miliónu lidí současně. Stále se však jednalo o bezplatnou aplikaci poskytující službu zdarma. A tak bylo jen otázkou času, kdy AOL přijde se způsobem, jak na ICQ vydělávat. Stalo se tak v polovině roku 2000, kdy přišla nová verze klienta 2000a s integrovanými reklamními banery.

Silní soupeři využili své síly k propagaci vlastních programů pro instant messaging. Navíc vesměs nabídli kvalitnější službu. V Americe se nejvíce prosadil AIM, Kanadu, jižní Ameriku, západní Evropu a Austrálii ovládl Messenger Microsoftu, Čína má vlastní Tencent QQ a ICQ zůstalo nejpoužívanějším programem pro instant messaging pouze v Rusku a třeba také u nás.

Odklon ke konkurenci si ICQ vysloužilo mimo jiné přísnými podmínkami používání. Podle licenční smlouvy se nesmí uživatel připojovat k síti jiným programem než oficiálním klientem. Z něj nesmí jakýmkoli zásahem odstranit reklamní proužky, nebo jej jinak upravovat nástroji třetích stran. ICQ se také oficiálně nesmí používat ve firmách, jeho použití smí být čistě soukromé. Celý systém ICQ může provozovatel kdykoli upravit nebo pozastavit bez jakéhokoli varování, zříká se přitom zodpovědnosti za případné škody.

Klepněte pro větší obrázek
Zájem o ICQ za posledních pět let podle Google Trends. Hype už dávno odezněl...

Dalším problémem ICQ byla jeho nespolehlivost. Hojně rozšířené nelegální alternativní klienty měly problém s nadstandardními funkcemi, jako posílání souborů, množily se výpadky celé sítě. Nejvíce se situace vyhrotila v roce 2006, dále už se provozovatel snažil napravit reputaci. Ovšem objevily se případy bezdůvodně zablokovaných účtů a další případy, které pověsti ICQ příliš nesvědčily.

Přesto má ICQ silnou uživatelskou základnu a aktuálně tuto službu využívá 42 miliónů aktivních uživatelů, kteří denně vyprodukují přes miliardu zpráv. U nás se ICQ drží v oblibě také díky partnerství s Atlasem, resp. Centrumem.

Nové sociální ICQ 7

Všimněte si, že za necelé tři roky po svém vzniku nabralo ICQ 35 miliónů uživatelů, za dalších deset provozovatel hlásí jen o sedm miliónů aktivních účtů více. Konkurenční řešení lákají víc. Kromě již zmiňovaných se objevil i otevřený standard XMPP (Jabber), nebo oblíbený Skype. A opomenout nesmíme ano sociální sítě, které instant messagingu zatápí. Stejnou službu totiž nabízí i Facebook. Programy pro instant messaging proto konvergují na multikanálové komunikátory, v rámci kterých můžete telefonovat, pořádat videohovory, sdílet soubory nebo hrát hry.

Poznámka: bohužel není možné provést přesné srovnání vytíženosti jednotlivých služeb. Microsoft například uvádí, že průměrně 330 miliónů účtů Windows Live Messengeru je aktivních každý měsíc, Skype se chlubí přes 500 milónů účtů ze kterých je 42 miliónů aktivních každý den a třeba Facebook má 350 miliónů aktivních uživatelů a každý den se přihlásí každý druhý.

A modernizací nyní prošlo i ICQ. Nový klient s označením 7 má vyzrát na sociální sítě tím, že zahrnuje jejich podporu. Představení programu najdete v další kapitole.

 

stáhnout program ICQ 7.5 Licence: adware, 12 MB
Autor: ICQ
Web programu: www.icq.com


Témata článku: Software, Sociální sítě, síť, Instant Messaging, Download, Aktivní uživatel, Sociální síť, Vylepšený vzhled, SoC, Veřejný profil, Celý rok, ICQ, Konverzace, Praktická možnost, Typ komunikace, Milionáři, Věčný problém, Pokus, Vznik, Slide, Celý stát, Milión uživatelů, Vzkříšení, Libovolný odstín, Běžná komunikace


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 31

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu