ICQ: pokus o vzkříšení pionýra sociálních sítí

U nás velmi oblíbený kecálek ICQ musí čelit ostré konkurenci. Na ní přišel s novou zbraní – ICQ 7, které nabízí vazbu na sociální sítě Facebook a Twitter a samo je jakousi sociální sítí.
Kapitoly článku

Jako odpálená raketa

V devadesátých letech minulého století se začal internet masivně rozšiřovat a stal se běžným komunikačním nástrojem. Vedle standardního e-mailu vznikaly alternativní komunikační kanály a jedním z nich bylo ICQ. První program pro přímé zasílání krátkých zpráv, který se masově rozšířil po celém světě a určil způsob internetové komunikace zvaný instant messaging.

Poznámka: ICQ samozřejmě není prvním programem pro přímé zasílání zpráv. Tento typ komunikace je vlastně starý jako internet samotný. ICQ je ovšem první program, který tento způsob komunikace dokázal přiblížit běžným uživatelům a masově jej rozšířit po celém světě.

Za vznikem ICQ stojí firma Mirabilis, kterou v roce 1996 založili čtyři izraelští programátoři. Jejich cílem bylo nabídnout program pro vzájemné propojení uživatelů internetu a přímou rychlou komunikaci. Znamenalo to vytvořit síť, do které se budou moci uživatelé přihlásit a vytvářet mezi sebou nezávislé komunikační kanály. Bránou se stal program ICQ, jehož první verzi chlapíci z Mirabilis vytvořili za pouhé čtyři měsíce. Veřejnou premiéru ICQ mělo 17. listopadu 1996.

Klepněte pro větší obrázekSíla komunikační sítě je v počtu připojených uživatelů. Zpočátku bylo ICQ neznámým programem počet uživatelů tomu odpovídal. Ovšem nový způsob komunikace a prakticky bezkonkurenční prostředí způsobily lavinové šíření aplikace po celém světě. Po pár měsících byly stahovací servery přetíženy a za půl roku mělo ICQ 850 tisíc registrovaných uživatelů a běžně 100 tisíc současně připojených uživatelů. V srpnu 1997 proto Mirabilis vydává novou verzi programu, kromě Windows i pro Mac a Linux a představuje dokonce intranetový ICQ server pro podniky.

Za rok a půl se ze čtveřice izraelských programátorů staly milionáři. Ohromných 407 miliónů dolarů jim 8. června 1998 za firmu Mirabilis zaplatil internetový gigant America Online (AOL). Vývoj programu a sítě pokračoval, ovšem začaly se objevovat konkurenční řešení: v roce 1997 paradoxně od samotné AOL v podobě AOL Messengeru, který není kompatibilní s ICQ, v březnu 1998 přišel Yahoo! Messenger a v červenci 1999 přispěchal Microsoft se svým MSN Messengerem.

S Ruskem na věčné časy

ICQ se dále vyvíjelo a uživatelů přibývalo. V roce 1999 už mělo 35 miliónů uživatelů a průměrně bylo k ICQ připojeno 1,1 miliónu lidí současně. Stále se však jednalo o bezplatnou aplikaci poskytující službu zdarma. A tak bylo jen otázkou času, kdy AOL přijde se způsobem, jak na ICQ vydělávat. Stalo se tak v polovině roku 2000, kdy přišla nová verze klienta 2000a s integrovanými reklamními banery.

Silní soupeři využili své síly k propagaci vlastních programů pro instant messaging. Navíc vesměs nabídli kvalitnější službu. V Americe se nejvíce prosadil AIM, Kanadu, jižní Ameriku, západní Evropu a Austrálii ovládl Messenger Microsoftu, Čína má vlastní Tencent QQ a ICQ zůstalo nejpoužívanějším programem pro instant messaging pouze v Rusku a třeba také u nás.

Odklon ke konkurenci si ICQ vysloužilo mimo jiné přísnými podmínkami používání. Podle licenční smlouvy se nesmí uživatel připojovat k síti jiným programem než oficiálním klientem. Z něj nesmí jakýmkoli zásahem odstranit reklamní proužky, nebo jej jinak upravovat nástroji třetích stran. ICQ se také oficiálně nesmí používat ve firmách, jeho použití smí být čistě soukromé. Celý systém ICQ může provozovatel kdykoli upravit nebo pozastavit bez jakéhokoli varování, zříká se přitom zodpovědnosti za případné škody.

Klepněte pro větší obrázek
Zájem o ICQ za posledních pět let podle Google Trends. Hype už dávno odezněl...

Dalším problémem ICQ byla jeho nespolehlivost. Hojně rozšířené nelegální alternativní klienty měly problém s nadstandardními funkcemi, jako posílání souborů, množily se výpadky celé sítě. Nejvíce se situace vyhrotila v roce 2006, dále už se provozovatel snažil napravit reputaci. Ovšem objevily se případy bezdůvodně zablokovaných účtů a další případy, které pověsti ICQ příliš nesvědčily.

Přesto má ICQ silnou uživatelskou základnu a aktuálně tuto službu využívá 42 miliónů aktivních uživatelů, kteří denně vyprodukují přes miliardu zpráv. U nás se ICQ drží v oblibě také díky partnerství s Atlasem, resp. Centrumem.

Nové sociální ICQ 7

Všimněte si, že za necelé tři roky po svém vzniku nabralo ICQ 35 miliónů uživatelů, za dalších deset provozovatel hlásí jen o sedm miliónů aktivních účtů více. Konkurenční řešení lákají víc. Kromě již zmiňovaných se objevil i otevřený standard XMPP (Jabber), nebo oblíbený Skype. A opomenout nesmíme ano sociální sítě, které instant messagingu zatápí. Stejnou službu totiž nabízí i Facebook. Programy pro instant messaging proto konvergují na multikanálové komunikátory, v rámci kterých můžete telefonovat, pořádat videohovory, sdílet soubory nebo hrát hry.

Poznámka: bohužel není možné provést přesné srovnání vytíženosti jednotlivých služeb. Microsoft například uvádí, že průměrně 330 miliónů účtů Windows Live Messengeru je aktivních každý měsíc, Skype se chlubí přes 500 milónů účtů ze kterých je 42 miliónů aktivních každý den a třeba Facebook má 350 miliónů aktivních uživatelů a každý den se přihlásí každý druhý.

A modernizací nyní prošlo i ICQ. Nový klient s označením 7 má vyzrát na sociální sítě tím, že zahrnuje jejich podporu. Představení programu najdete v další kapitole.

 

stáhnout program ICQ 7.5 Licence: adware, 12 MB
Autor: ICQ
Web programu: www.icq.com


Témata článku: Software, Sociální sítě, Instant Messaging, Síť, Download, ICQ, Celá síť, Kanál, Sociální síť, Veřejný profil, Vzkříšení, Aktivní uživatel, Vylepšený vzhled, Tencent QQ, Pokus, Typ komunikace, Vizuální kontakt, Celý rok, Lama, Nový způsob, Slide, Vznik, Praktická možnost, Běžná komunikace, Konverzace


Určitě si přečtěte

CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Nová volitelná aktualizace opravuje více než 40 chyb v operačním systému Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Čestné prohlášení při cestě mimo okres může být i elektronické. Stačí k tomu mobil
Lukáš Václavík
COVID-19eGovernmentDoprava
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Finanční správa tento měsíc spustí Moje Daně. Přiznání má být hračka
Lukáš Václavík
eIdentitaČeskoeGovernment
Jak zaznamenat dění na obrazovce: našli jsme 5 nejlepších programů

Jak zaznamenat dění na obrazovce: našli jsme 5 nejlepších programů

** Nahrávat dění lze snadno a kvalitně i zdarma ** Některé programy zvládnou i streaming na videoservery ** U placených se dočkáte nadstandardních funkcí

Vladislav Kluska | 20

Vladislav Kluska
Nejlepší programySoftware
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce | 112

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb