Kapitoly článku:
Nové a barevnější ICQ 7
Nejnovější verze programu ICQ s označením 7 má evidentně za cíl udržet uživatele u instant messengeru a zabránit jim v migraci na sociální sítě – proto ty nejrozšířenější integruje přímo do programu. Dále program nabízí funkce podobné Facebooku, vylepšený vzhled, možnost změny barev a větší rychlost.
Instalace programu je zaběhlá rutina, při které si jen musíte dát pozor na odškrtnutí instalace lišty ICQ Toolbal a změny domácí stránky. Pak už stačí jen přihlášení a zobrazí se podlouhlé okno programu.
Přihlášení • základní okno programu v různých barvách (nastavit si můžete libovolný odstín)
Program využívá vlastní grafické ztvárnění, systémová průhlednost okrajů oken se tedy nekoná. Design je ale docela vkusný a příjemně kompaktní. V nabídkách postraší nevyhlazené písmo, ale jinak program působí přehledně. Výchozí barvou je tradiční zelená, nahoře v liště je však ikonka umožňující rychlé přebarvení do libovolného odstínu. Kromě toho se chystá i podpora skinů.
Křížení s Facebookem
Nahoře ikona se statusem, níže seznam kontaktů a úplně dole reklama – na první pohled vše při starém. Ovšem nahoře vedle obrázku je nápadně velké pole s popiskem „Co se děje“, které známe ze sociálních sítí. Sem můžete psát své aktuální dojmy, které se promítnou ve vašem ICQ kanálu a mohou je sledovat vaši přátelé v kontaktech.
Ano, ICQ už není jen klasický kecálek, ale na druhé záložce v prostoru pro kontakty naleznete svůj kanál. Je podobný tomu na Facebooku a vidíte zde aktivity ostatních přátel. Jak mění status, obrázek nebo co zrovna naspali, že „se u nich děje“. Kanál se automaticky průběžně aktualizuje a u každé položky můžete přidat svůj komentář nebo jen označit kliknutím, že se vám líbí. Tímto způsobem však můžete kromě událostí na ICQ sledovat aktualizace na Twitteru, Facebooku a dalších službách (Delicious, Digg, Flicker nebo YouTube).
Vkládám novou poznámku • a hned si ji v kanále okomentuju
Provázání s dalšími službami se nenastavuje přímo v programu, ale na profilové webové stránce, na kterou vás program automaticky pošle. Po odsouhlasení přístupu ke službám (Twitter, Facebook, jinak stačí zadat jen jméno sledovaného účtu) se aktualizace těchto služeb promítnou v kanále na ICQ. Funguje to i naopak – co napíšete do okna „Co se děje“ na ICQ, může se promítnout na Twitteru či na Facebooku.
Nastavení provázání s dalšími službami
Při najetí myší na kontakt uvidíte možnost zobrazení jeho kanálu. Ten se kupodivu nerozvine přímo v programu, ale otevře se webový prohlížeč s příslušnou profilovou stránkou.
Moje ICQ stránka. Vypadá to jako Facebook a funguje to prakticky stejně.
Když není online, napište mu na mobil
Vylepšena byla dále práce s kontakty, které mimochodem můžete nově importovat z Facebooku, Gmailu, Windows Live účtu a dalších služeb. Seznam kontaktů je nyní standardně doplněn o jejich miniatury a každý kontakt má svůj veřejný profil a kanál. V profilu můžete prozradit něco o sobě a novinkou je možnost prohlížení seznamů kontaktů vašich přátel.
Víc po ruce je nově funkce pro zasílání SMS zpráv. Patří jí další záložka v prostoru kontaktů. Základem je odesílací formulář a přehled historie. V základu máte možnost odeslání 15 SMS zpráv a na další si buď musíte vydělat tím, že vám adresovaní přímo odpoví (za každou odpověď získáte možnost odeslat dalších pět zpráv), anebo si účet dobijete zasláním speciální SMS. Podporováni jsou všichni tři čeští mobilní operátoři a zasílání zpráv je okamžité.
Správa SMS zpráv • po najetí myší na kontakt můžete rovnou poslat SMS nebo se podívat uživateli na kanál
Poslední významnější novinkou je sdílení fotografií. Do okna konverzace můžete přetáhnout libovolný soubor určený k odeslání. Budou-li to obrázky, můžete si je promítnout v efektním flashovém prohlížeči.
Jinak ICQ zachovává své klíčové funkce. Tj. řazení kontaktů do skupin, seznam tzv. neviditelných a blokovaných kontaktů, ukládání historie, nebo hraní oblíbených her v čele se Slide-a-lama. V nastavení jsou pak široké možnosti konfigurace vizuálních a zvukových upozornění, nebo praktická možnost volby odesílání zpráv Enterem nebo v kombinaci s Ctrl.
Ukázka možností nastavení
Sociální evoluce
Stabilitu, spolehlivost a bezproblémovou funkčnost ICQ 7 nemohu po krátkém testu zhodnotit, ale program je svižný a komunikace fungovala i s alternativními klienty. Příjem zpráv z Qipu se však neobešel bez konfliktu znakových sad a česká diakritika nebyla zobrazena správně. Také se mi moc nelíbí, že si program jen tak spuštěný na pozadí ukousne 90 MB operační paměti.
U nového programu také zamrzí chybějící podpora pro operační systém Windows 7, který už je rok k dispozici a od října na trhu. ICQ 7 samozřejmě pod Windows 7 funguje, ale nijak systém nevyužívá. Hodily by se například náhledy záložek v okně konverzací z hlavního panelu, tak jak to umí Internet Explorer 8. Ve Windows 7 také standardně program neminimalizujete do oznamovací oblasti a jeho minimalizované okno neustále překáží na hlavním panelu – řešením je nastavení spouštění programu v režimu Windows Vista nebo XP.
Pro příznivce ICQ může být sedmá verze příjemnou inovací, která jim třeba dovolí odinstalovat speciálního klienta pro sledování sociálních sítí. Nepřináší však nic podstatného, co by k ICQ přitáhlo nové uživatele.
[ProgramBox ICQ : 3851]