ICQ oslavilo své pětileté výročí

17. listopad není jen naším státním svátkem. Na tento den připadá také jedno další výročí, které je však významné spíše z počítačového hlediska. 17. listopadu to bylo přesně 5 let, kdy byla poprvé spuštěna služba ICQ.
Stalo se tak 17. listopadu 1996 a za tuto dobu se z tohoto programu stal nejoblíbenější nástroj pro on-line komunikaci, tzv. instant messenger a dnes jej využívá (podle údajů samotné společnosti ICQ Inc.) více než 116 milionů uživatelů.

Jak to ale všechno začalo ? Pojďme si nyní trošku zrekapitulovat historii této aplikace, která přinesla uživatelům internetu další z nepřeberného množství komunikačních prostředků.

Dnešní firma ICQ Inc. je již následníkem původní společnosti Mirabilis Ltd. Tu totiž v roce 1998 "spolkla" jiná významná internetová společnost - America Online.

Vše ovšem začalo pod hlavičkou Mirabilis, která byla založena v červenci 1996. Tehdy se skupinka mladých počítačových nadšenců z Izraele (konkrétně Yair Goldfinger, Arik Vardi, Sefi Vigiser a Amnon Amir) rozhodla přijít s novým způsobem komunikace na tehdy mohutně se rozvíjejícím internetu. Myšlenka byla prostá - miliony lidí již tehdy začalo využívat služeb globální sítě, internet pronikal všude, ale lidé byli pouze "připojeni", ne však "vzájemně propojeni". To byla právě ta skulinka na trhu, to byla ta věc, která ještě lidem chyběla. Bylo potřeba přijít s technologií, která by umožnila lidem ne jen obyčejné připojení na síť, ale vytvoření přímých komunikačních kanálů mezi jednotlivými uživateli, kteří by pak byli schopni vzájemně komunikovat. To vše navíc v přehledné formě, jednoduchém a uživatelsky přátelském prostředí, aby to zvládl opravdu každý.

První verze programu ICQ byla vytvořena v poměrně krátkém čase a po necelých 4 měsících, právě 17. listopadu 1996 byla poprvé spuštěna. Zpočátku byl samozřejmě problém v tom, že o tomto produktu nikdo nevěděl, proto jej ani nikdo nepoužíval a když jej nepoužívá nikdo z vašich známých, proč byste jej měli používat vy. Z tohoto malého začarovaného kruhu se však program velice rychle vymotal. První malá skupinka uživatelů začala rychle program šířit mezi přáteli, z původních desítek až stovek uživatelů se najednou stali tisíce až statisíce. ICQ se začalo šířit téměř jako virus. Nastala obrovská řetězová reakce, známé downloadovací servery byly přetíženy jako ještě nikdy předtím. Dalo by se říci, že začala malá revoluce. Úspěch byl na světě.

Během půl roku dosáhl počet registrovaných uživatelů 850 tisíc a rekordy přibývaly. Přes 100 tisíc současně připojených uživatelů (červenec 1997). Služba se dále rozšiřovala o další funkce, uživatelé si zakládali vlastní chat-roomy, začali vznikat konkrétní zájmové komunity či spolky. V srpnu téhož roku představuje Mirabilis intranetový ICQ server pro podniky a klienta, který byl vylepšen o řadu funkcí a také se objevuje verze pro Unix a Mac.

Během času se začaly objevovat různé konkurenční produkty, někdy více či méně úspěšně. Avšak ICQ bylo první, přišlo s oním nápadem vzájemného spojení uživatelů, kteří tak mohou být stále "spolu", ačkoliv jsou třeba na druhé straně kontinentu a zdá se (alespoň podle počtu uživatelů), že si stále drží a bude držet prvenství.

Diskuze (49) Další článek: Digitální kamera v základní sestavě PC

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,