ICQ 2001b pro každého

Nová verze ICQ 2001, byla doposud spíše neveřejnou verzí a již odmítala přijímat další uživatele kvůli plnému alfa vytížení. 2001b, která je nyní k dispozici, je již pro každého a tak si můžete vychutnat nové vlastnosti opravdu všude. I uživatelé 2001a najdou nové zajímavé věci.
Klepněte pro větší obrázekŘekněme to rovnou na začátku, ať to máme za sebou. ICQ 2001b je zase bumbrlíček a obsahuje reklamy prakticky všude. V paměti mi nyní zabírá při zmenšení do ikonky 4,7 MB, po aktivaci začne ale s každým kliknutím bobtnat a vyskočilo mi až ke 20 MB. Po minimalizaci je zase v paměti volněji. Instalační program je poměrně malý, 3,6 MB již dnes mnoho není a naštěstí se standardně neinstalují doplňkové nepoužívané funkce – web search, homepage notification a podobně.

Co je ale na ICQ 2001b tak nového, že kvůli němu vyměknete a začnete ho instalovat? Zřejmě nejvýraznější inovací je contact list umístěný na serveru. Kamkoli tedy přijdete a nainstalujete ICQ, získáte svůj contact list bez přesouvání tuny souborů. Už tedy žádné žádosti o autorizaci s vysvětlením – zhroutil se mi počítač, toto je můj domácí kompl, ICQ se mi smazalo a podobně. Contact list se ukládá i na disk, pro zobrazení jmen na seznamu tak nemusíte být připojení k Internetu.

Inovací v ICQ 2001b je sdílení souborů. Jednu ze složek v adresáři ICQ lze aktivovat jako sdílenou pro ostatní uživatele. Nemusíte tedy vy vnucovat své soubory jiným, oni se mohou podívat na vaše nabízené soubory přímo. Vzhledem k problémům ICQ při přenášení souborů skrze firewall však nepůjde v mnoha případech o výraznou inovaci. Stejně tak ICQ patří k tradičně děravějším systémům a otevírání další potencionální díry do systému vítáno nebude. Ještě ale k firewallu – ICQ se konečně skrze něj umí dostat s přenosem souborů, na druhé straně ale musí být také nové ICQ. Sdílení souborů je tedy možné i když nemáte veřejnou IP.

Klepněte pro větší obrázek

Již v alfaverzi jsme se mohli těšit ze smajlíků a předdefinovaných hlášek při psaní zpráv. V reálném nasazení se upřímně tato vlastnost u mne neuchytila a prostě ji nepoužívám. Je to tam, ale obrázky jsou dostatečně ošklivé na to, abych jimi plnil obrazovky svých přátel. Kontrolu pravopisu u nás nevyužijeme, český slovník ICQ nemá.

Klepněte pro větší obrázek

Příjemná je nyní konfigurace bezpečnosti a ochrany soukromí, můžete přesně nastavit, které zprávy vám mohou chodit a od koho, nastavíte si například zasílání URL jen od uživatelů na vašem contact listu a téměř žádný spam již nedostanete. Konfigurace bezpečnosti je přehledná a snadno nastavitelná, opravdu kladné body pro 2001b.

ICQ 2001b má také vyleštěnější design. Tlačítka jsou elegantní s střídmá, při vypnutí přebytečných tlačítek je ICQ celkem příjemnou aplikací.

S ICQ 2001b bude AOL čelit nástupu Windows Messengeru, který je integrován do Windows XP. Ten bude jistě násobně používanější než je tomu nyní, přesto si dovoluji říci, že instant messaging aplikaci tvoří především její uživatelé a v tomto směru je u nás ICQ jednoznačně nejrozšířenější a nejzakotvenější. Znám ale i případ člověka, který si instaloval Windows Messenger právě proto, že tam nikdo není a tak jej nikdo neotravuje a využívá jej ke komunikaci se svými blízkými kolegy.

ICQ 2001b si můžete stáhnout z oficiálních stránek, velikost instalačního souboru je 3,6 MB.

Diskuze (43) Další článek: Nová verze Netscape 6.2

Témata článku: Instant Messaging, ICQ, Nabízený soubor, Kazde, Sdílený soubor


Určitě si přečtěte

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 156

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 40

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5