ICQ 2000a aneb pokec v hávu milénia

Jaké je, respektive bude ICQ 2000? Nahráli jsme si jej, nainstalovali a přinášíme první zkušenosti s novou verzí ICQ 2000a.
Změnilo se i úvodní logo při zavádění programuKomunita lidí kolem chatovacího klienta ICQ, jistě netrpělivě očekávala příchod nové verze. Ještě před příchodem roku 2000 již bylo možné na Internetu přečíst první recenze na tento produkt ve verzi 2000a. Ovšem při pokusech o stažení jste byli dokonale zklamáni 404kou. Nyní je možné novou verzi stáhnout (sice ne ještě z oficiálních zdrojů, my ji stáhli z australského serveru, kde je i udělátko na instalaci), ale moc si ji neužijete, neboť její používání je omezeno počtem lidí, kteří ji používají a tato kvóta byla samozřejmě již překročena. Jediným relevantním zdrojem informací tak jsou oficiální ICQ stránky (www.icq.com/alpha).

Drobné změny jsou i v dialogu pro odesílání zprávJiž na první pohled je zřejmé, že nová verze příliš velkých změn či vylepšení nedoznala. Koneckonců není se ani co divit. ICQ již asi dosáhl svého kvalitativního maxima. Takže veškeré změny se dají rozdělit zhruba do tří kategorií. První jsou drobné úpravy v ovládání, které zpřístupňují řadu funkcí přímo na hlavním panelu, případně jsou dostupné pouhým kliknutím tlačítka na myši. Druhá kategorie jsou funkce, které se vás snaží co nejvíce přitáhnout na stranu ICQ. V tomto případě se jedná o čistě marketingový kalkul, který vám příliš velké výhody nepřinese. Třetí kategorií jsou rozšíření, která se snaží přesáhnout pomyslný Rubikon obyčejného chatovacího programu.

Kontextová nabídka pro daný kontakt má rozbalovací sekceDo první kategorie nepochybně patří mírně přepracované rozhraní. Možnost dozvídat se kompletní informace o komkoliv z vašeho listu pouhým najetím kurzoru je vcelku příjemné. Rozhodně je to rychlejší než probírat se jednotlivými menu. Přibyl tzv. ICQ Shortcut bar. Ten se zobrazí po pravé straně hlavního panelu a můžete na něj umístit ikonky funkcí, které nejčastěji používáte.

Do druhé kategorie lze zařadit ikony na hlavním panelu programu, které vás odkáží buď na ICQ mail, web apod. jedná se tedy o další služby, které se nabízejí na ICQ stránce. Tentokrát vám ale mají být stále na očích. Search Address Books on My Computer umožní prohledat váš adresář s adresami vašich známých a blízkých (jde samozřejmě o e-mail adresy). Výsledkem prohledávání je rozdělení vašich známých na ty, kteří ICQ používají a na ty ostatní. A právě těm druhým lze nastavit, aby byli přizváni do klubu ICQ pomocí zprávy, která jim bude automaticky zaslána. Jako způsob, jak někoho vám nesympatického naštvat, se mi to zdá celkem fajn.

Nové vlastnosti v kostce:
  • upravené rozhraní – snažší ovládání
  • možnost umístění zástupců na panel ICQ
  • posílání hudebních souborů
  • ICQ email přímo na hlavním panelu
  • sledování nových verzí ICQ přímo z hlavního panelu
  • dostupnost ICQ Free homepage přímo z hlavního panelu
  • funkce automatického odpovídání ve vaší nepřítomnosti
  • adresy z vašeho adresáře roztřídí na ty co mají/nemají ICQ
  • psaní zpráv buď v Classic Mode nebo Simple Mode

Třetí kategorii tvoří především možnost posílání hudebních souborů a jejich přehrávání. Předpokladem samozřejmě je, že každý z uživatelů ICQ bude mít tento plug-in. Podporovány jsou snad všechny známé formáty a jestli narazíte na nějaký, který není uveden v listu, můžete ho bez problémů přidat do nabídnutého seznamu.

Konfigurace byla sloučena do jednoho komplexnějšího dialogu.

Shrnuto podtrženo. Nová verze nepřináší žádnou zásadní změnu. To by se ale dalo interpretovat i jako výhoda, protože fungl nové rozhraní by mohlo znamenat ztrátu některých konzervativnějších uživatelů. Navíc se mě tato podoba prostředí velmi líbí, protože je dostatečně intuitivní i pro úplného začátečníka. Nové funkce potěší spíše zkušenější uživatele. Začátečníci si jich snad ani nevšimnou. Přidané ikony pro ICQmail apod. trochu „zašpiní“ plochu, ale jinak nic víc. Dají se tedy celkem bez problémů vytrpět. Já to aspoň beru jako daň za (snad) freeware. Trochu v rozpacích jsem co se týče posílání hudby. Nyní se mi to jeví tak trochu jako křeč ze strany ICQ Inc. být za každou cenu inovativní. I když v budoucnu se možná ani nebudeme moc divit, když ICQ nabídne možnost přenosu nejen zvuku, ale i obrazu. To je ale příliš daleká budoucnost.

Diskuze (7) Další článek: Oracle má za sebou „zběsilé“ čtvrtletí

Témata článku: Download, ICQ, Třetí strana, Rubikon, HAV, Přepracované rozhraní, První funkce, Books, Úvodní logo, Pokec, Hlavní panel, Hlavní funkce, Rozdělená stránkaNejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Nejtragičtější kopie mobilů z Číny. Na pohled vypadají podobně, ale k originálům mají zatraceně daleko

Nejtragičtější kopie mobilů z Číny. Na pohled vypadají podobně, ale k originálům mají zatraceně daleko

** Sbírka nejhorších plagiátů mezi mobilními telefony ** No name výrobci kopírují prakticky všechno, až na hardware ** Možná zde najdete i falešného dvojníka svého mobilu

Martin Miksa
AliExpressČínaKuriozita