iCloud: všechno všude, jak to vymyslel Apple

Aplikace, knihy, dokumenty, fotky, hudbu, e-mail, kontakty, to všechno si budete moci ukládat do Cloudu. Tedy do iCloudu, protože jsme u Applu.

Už jsme si navykli, že počítač je naším osobním datovým centrem. Máme zde své fotky, videa, hudbu, dokumenty, e-mailový klient a hromadu dalších aplikací. K počítači pak připojujeme další zařízení, od kterých data čerpáme, nebo naopak do nich data posíláme. Doba se mění a naše data se postupně stěhují z počítačů do virtuálních prostorů na internetu. A tomuto trendu včera vyšel vstříc Apple, když představil službu iCloud.

Nová služba iCloud umožňuje automatickou synchronizaci většiny uživatelských dat do internetového prostoru, odkud jsou dále sdílena pro všechna další zařízení. Když zapíšete poznámku do kalendář, nebo vytvoříte dokument, či vytvoříte fotku, všechno se okamžitě synchronizuje a je dostupné jak na počítači, tak v iPhonu, iPadu, nebo třeba v jiném počítači s Windows.

Klepněte pro větší obrázek
iCloud: vaše data dostupná na jakémkoli zařízení

Základní princip je jednoduchý a už ho známe, ba i používáme. Stačí si nainstalovat Dropbox, Sugarsync, nebo třeba Live Mesh. Co se objeví v synchronizované složce, to za okamžik máte dostupné na jakémkoli dalším zařízení s nainstalovaným klientem dané služby. Většina má podporu na platformách Windows i Mac OS X včetně mobilních zařízení. Jenomže iCloud je trochu jiný. Apple se ujal služby po svém a integroval ji do svých systémů a aplikací. Tradičně s ohledem na to, aby se uživatel nemusel o nic starat a vše dobře fungovalo zcela automaticky.

MobileMe končí, začíná iCloud

Kromě synchronizace samotných souborů nabízí iCloud také přenos e-mailů, kontaktů a položek v kalendáři. Je to vlastně něco jako Exchange, zkrátka „push“ e-mail a synchronizace osobních dat. Ale v podání iCloud samozřejmě nemůžeme čekat propracovaný firemní nástroj, je to základní řešení pro osobní potřeby.

Možnost synchronizace e-mailů, kontaktů a kalendáře už Apple dávno nabízí pod názvem MobileMe. Její využívání je však placené. Nicméně to už na podzim nebude platit, protože službu MobileMe nahradí právě iCloud a ten bude zdarma.

Klepněte pro větší obrázek
Synchronizace e-mailu napříč stroji.

Veškeré poznámky v kalendáři či e-maily se hned objeví ve všech zařízeních. U e-mailu je však problém, že takto dostupný lze mít jen e-mail od Applu na doméně me.com. Pokud už máte nějaký jiný vlastní e-mail, jakože pravděpodobně ano, budete muset přejít k Applu, chcete-li synchronizaci využívat. Co se týče kalendáře a kontaktů, tam vše perfektně funguje na počítačích s Mac OS X a mobilních zařízení s iOS, ale je k dispozici i aplikace pro Windows umožňující synchronizovat Outlook.

Aplikace, knihy, dokumenty a jejich verze

Důležitou vlastností je synchronizace instalovaných aplikací. Pokud jste si koupili na iPhone nějaké aplikace a později jste je chtěli stáhnout třeba na iPad, museli jste projít běžným nákupním procesem v App Store, kde jste se při placení dozvěděli, že už aplikaci zaplacenou máte a stažení je tedy zdarma. Díky iCloudu to teď bude přehlednější a jednodušší – všechny někdy stažené/zaplacené aplikace uvidíte v přehledném seznamu a můžete si je kdykoli stáhnou a instalovat do jakéhokoli zařízení.

Klepněte pro větší obrázek
Přehledný výpis už jednou nakoupených aplikací

A podobně to bude fungovat i s knížkami v aplikaci iBooks. Ty také budou uloženy na iCloudu a odtud si je budete moci kdykoli zdarma znovu stáhnout do iPadu, iPhonu či počítače. Synchronizují se také „záložky“ v knížkách, takže když skončíte se čtením na iPhonu, můžete si knížku stáhnout na iPad a pokračovat ve čtení z místa, kde jste na iPhonu právě skončili.

Důležitou novinkou je synchronizace dokumentů. Ta je podporována v rámci aplikací balíčku iWorks a vše opět probíhá automaticky. Vytvoříte v počítači dokument a hned si ho můžete prohlédnout v iPhonu. Ukládány jsou přitom i rozdílové zálohy, což znamená, že se zpětně můžete vracet ke změnám v dokumentu, a to na jakémkoli zařízení.

Do měsíce roztřiďte fotky

Dostáváme se k multimediálním datům, což jsou největší žrouti paměťového prostoru. A hned u fotek Apple naznačuje, že si bude trochu hlídat, jak velké datové úložiště nám poskytne. Fotografie je možné nahrávat bez omezení na paměťovou kapacitu, ale jsou tu omezení jiná, ještě přísnější – nové fotografie budou průběžně ukládány na iCloud po dobu 30 dní, přičemž uživatel zde bude mít k dispozici maximálně 1000 posledních fotek.

V jednoduchém myšlení Applu byste se měli zachovat asi takto – když vyfotíte něco iPhonem, nebo připojíte foťák k počítači, automaticky se nové fotky dostanou na iCloud do složky Photo Stream. Pokud se do měsíce nedonutíte fotky roztřídit, zřejmě pro vás nejsou důležité, tak z Photo Streamu zmizí. Jinak si je ale můžete roztřídit do alb a tam je dále uchovávat. Do toho limitu tisíce fotek se započítávají jako nové, tak roztříděné fotky. Ostatní už budou uchovávány pouze lokálně v konkrétních albech, třeba v aplikaci iPhoto. Odtud je můžete synchronizovat do mobilních zařízení lokální cestou skrze iTunes, nikoli už přes iCloud.

Klepněte pro větší obrázek
Takto práci s fotkami skrze iCloud popisuje Apple: nejnovějších 1000 fotek máte stále k dispozici; když se vám nějaká z neroztříděných fotek líbí, můžete si ji hned uložit do iPhonu na trvalo; v počítači pak budete mít archiv všech fotek

Omezení Applu je docela přísné. Když vzpomeneme třeba cloudové řešení ukládání fotek od Googlu, tedy program a službu Picassa, uživatel dostane vymezený prostor zdarma a další desítky gigabajtů má za malý roční poplatek. Kompletní album tak máte zároveň zálohované a přístupné naprosto odevšad, například v chytré televizi, nebo jakémkoli internetovém prohlížeči. Apple jde ale svou cestou a zdaleka ne poprvé bude své uživatele vychovávat. Donutí je věnovat se fotkám, třídit je do složek a promazávat balast. Na jednu stranu je to dobře, hromady nezajímavých „výcvaků“ zaplavují mnohá osobní úložiště zcela zbytečně.

Za 25 dolarů vlastní sbírka v kvalitě iTunes

S iCloudem bude blízce spolupracovat i iTunes, tedy obchod s hudbou, který u nás bohužel stále nemůžeme využívat. Takže jen stručně – nakoupíte si hudbu v nějakém zařízení a poté si ji můžete synchronizovat do zařízení jiného. Není to ale streamovaný poslech, hudba se do zvoleného zařízení prostě znovu stáhne. V tomto případě není žádný limit dat, protože Apple u každého uživatele eviduje pouze index zahrnující seznam nakoupených skladeb. Ty jsou ale uloženy pouze v iTunes, odkud si je můžete opakovaně stahovat na různá zařízení.

Klepněte pro větší obrázek
Něco koupíte a pak už máte u položky symbol mráčku – tzn. že si ji můžete zdarma stáhnout  do jiného zařízení, pokud už tam dávno není díky automatické synchronizaci

Synchronizace samozřejmě může být zcela automatická, takže se nemusíte starat o stahování jednotlivých skladeb. Manuální třídění přijde vhod leda v případě, když třeba 16 GB v iPhonu nebude stačit.

Zajímavě Apple vyřešil problém osobních sbírek – tedy hudby, ke které jste přišli jinou cestou než z iTunes. Můžete využít službu iTunes Match, která vám umožní svou hudební sbírku „uploadovat“ do virtuální sbírky hudby v iCloudu. Ty uvozovky u slova uploadovat jsou na místě, protože se nejedná o klasický upload – Apple pouze zjistí, jaké skladby máte ve své soukromé sbírce, a následně je dohledá v iTunes a zpřístupní vám je ke stažení. Bonusem pro vás budiž skutečnost, že získáte velice kvalitní nahrávky ve formátu AAC s bitratem 256 kbit/s, přestože je vaše sbírka tvořena starými 128bitovými empétrojkami.

Apple se chlubí, že iTunes Match bdue možné využít pro naprostou většinu skladeb, protože jich má v iTunes k dispozici 18 miliónů. Jenomže takové perly jako jsou zlaté hity Evy a Vaška zatím nezná, a ty si tedy budete muset nahrávat do jiných zařízení nadále standardní cestou skrze program iTunes v počítači.

Pět giga musí stačit

Hudba, aplikace a knihy, to jsou položky dávno ukládané na serverech Applu a pro jednotlivé uživatele se mohou jenom indexovat. Proto v tomto případě Apple nijak neomezuje, kolik gigabajtů vám sbírka zabere. Fotky jsou pak řešeny omezením na 1000 posledních kousků. Na ostatní data, tady e-maily, dokumenty, zálohu a všechno ostatní dostanete pět gigabajtů.

Klepněte pro větší obrázek
iCloud je pro Apple důležitou novinkou, proto se představení ujal sám Steve Jobs

Pět gigabajtů je docela málo když uvážíme, že se sdílí i s e-mailovou schránkou. Do limitu se musíte vejít i se svými dokumenty, obrázky mimo fotografie, a to zatím ještě nebyla řeč o takových žroutech paměťového prostoru, jako jsou videa.

Kromě iCloudu Apple představil i novinky v Mac OS X Lion a iOS 5

Apple opět ukázal, že o věcech přemýšlí jinak. Snaží se eliminovat ukládání balastu a duplicit ve svých datacentrech, uživatelům pak může nabídnout neomezené sbírky. Na druhou stranu u zcela osobních data má celkem přísná omezení a docela zamrzí, že nedal uživatelům možnost rozšířit si za příplatek prostor služby iCloud natolik, aby si zde mohli ukládat veškerá svá soukromá data bez omezení.

Oživeno: Možnost dokoupení většího prostoru na iCloudu bude, zatím se ale neví, co za to bude Apple chtít.

Diskuze (41) Další článek: Otestujte si, jestli jste připravení na Světový den IPv6

Témata článku: Software, Apple, iCloud, Streamovaná hudba, Giga, iPhone 5, Důležitá novinka, Apple iPhone, Osobní úložiště, iPhone 6, Kompletní album, Ostatní data, iPhone 4, Picasso, Základní řešení, Lion, Match, Důležitá složka, APP, Jednotlivé fotky, Největší žrout, iPhone 7, Sbírka, Běžný nákup, Fotka, Počítač na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 170

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 125

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Současná situace cestování zrovna dvakrát nepřeje, kvůli covidu můžeme jezdit leda tak prstem po mapě. A nebo můžeme prsty nechat volné a koukat, jak po mapě cestuje někdo jiný. Díky otevřeným datům dopravních či přepravních společností je to hračka.

Lukáš Václavík | 10

Lukáš Václavík
Doprava
Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle