Nový mikroplatební systém iBony přichází ve chvíli, kdy se tu začíná velmi dobře zabydlovat jiný systém I Like Q. iBony ale nejsou přímou konkurencí qéček, jsou totiž vhodné na prodej souborů přes Internet.
Pod soubory nemyslíme jen spustitelné programy, ale prostě libovolné informace, které lze uložit do souboru. Zatímco tedy v případě I Like Q můžete platit za přečtení článku na webu či za poslání loga na mobilní telefon, u systému iBony si naopak můžete koupit MP3 nahrávku, knihu v elektronickém formátu, soubor s přístupovými hesly a podobně.
iBony jinak pracuje na podobném principu. Nejedná se o žádný věrnostní systém jako Fazole, nikdo vám iBony za návštěvu stránek nedá, iBony ale můžete převádět na koruny a naopak koruny na iBony. Jeden iBon odpovídá desetníku, je to tedy pochopitelnější jednotka že haléřové Q. Navíc budou existovat stírací dobíjecí karty s kódem, který po naťukání na webu kódu přidají příslušný počet iBonů. Jinak po registraci dostanete zdarma 100 iBonů do začátku.
Systém pracuje v několika úrovních, tradiční webové stránky sloužící k placení a stahování šifrovaných souborů a pak samostatná aplikace IBCryptor pro šifrování a dešifrování souborů, kterou si musíte nainstalovat na počítač. Ta je v současnosti pouze pro Windows, připravuje se ale i pro další platformy.
Velký důraz byl kladen na bezpečnost. Stránky iBony běží kompletně přes SSL, (zatím tam je ještě reklamní banner, který je nezabezpečený, bude muset jít nejspíš pryč). Uživatel je identifikován přes jméno a nejméně osmiznakové heslo, které navíc doplňuje systémem vygenerovaný čtyřmístný pin. Systém může posílat uživatelům zprávy e-mailem, ty jsou ale také zašifrované a dají se přečíst jen v již zmíněném IBCryptoru.
Zatím není žádná pořádná nabídka míst, kde byste mohli své iBony utrácet, systém je ale nastaven tak, aby bylo začlenění prodeje za iBony velmi jednoduché a možné i pro malé stránky na freehostingových serverech. Prodávající musí jen zašifrovat soubory, do systému uvést použité heslo pro šifrování a na stránku k souboru dát platící tlačítko systému iBony. Kupující si stáhne zašifrovaný soubor a po zaplacení přes iBony mu dojde e-mailem v šifrované podobě heslo pro dešifrování souboru. V IBCryptoru nejprve dešifruje přijaté heslo a s jeho pomocí následně dešifruje již stáhnutý soubor. Dešifrovaný soubor je již soubor jako každý jiný. Lze jej tedy dále kopírovat, prohlížet kolikrát chcete a podobně.
Jaká jsou úskalí systému? Platit lze jen za soubory nelze koupit nic jiného, třeba právě to logo na mobil či platba autorovi článku na webu. Dobrovolné platby možné jsou, prostě vám místo hesla přijde jen poděkování. Nevýhoda systému iBony také může být pro mnohé v tom, že prostě není zadarmo. Poplatky za převody mezi iBony a korunami jsou v řádu procent, nejvíce to je při převodu méně jak 10000 iBonů, kdy je to plných deset procent. Mimo to jsou i poplatky za placená zboží mezi 5,5 a 3 procenty. Posledním nedostatkem, který ale půjde jistě zlepšit, je současná pomalost systému, i na tlusté lince se stránky zobrazují vlažně a to tam prakticky nikdo nepracuje. Jistě je to ale zajímavý projekt, který má slušný potenciál pro pořádný růst.