Věda | IBM | Kvantové počítače

IBM zdvojnásobilo schopnosti kvantového počítače za pouhý půlrok. Chce v rychlém tempu pokračovat

Několik velkých technologických společností vyvíjí vlastní kvantové počítače a aby je bylo možné snadno porovnat, zavedlo IBM metriku „Quantum Volume“, která zahrnuje jak výkon, tak i úroveň chybovosti, propustnosti dat a další části. Dle IBM nelze porovnávat počet qubitů podobně jako u klasických tranzistorů. Tato metrika je tak přesnějším vyjádřením, čeho je daný kvantový počítač skutečně schopný.

Zatímco IBM mělo v lednu letošního roku kvantový počítač se „schopností“ 32 (jedná se o skóre), nyní oznámilo, že dosáhl dvojnásobného zlepšení na 64. Zajímavostí je, že se jedná o 27qubitový systém, zatímco například společnost Honeywell v březnu oznámila dosažení stejného skóre 64 pomocí 6qubitového kvantového počítače.

IBM má v provozu zatím 28 kvantových počítačů, přičemž pouze 8 z nich dosahuje skóre 32 a tento nový kousek má tedy zatím jako jediný zmíněných 64. IBM si dalo za cíl, že bude zdvojnásobovat schopnosti kvantového počítače každý rok, což je ještě dvakrát rychleji než u klasických počítačů.

Uvidíme, jestli je taková tempo udržitelné. Již v minulosti se objevily předpoklady, že vývoj schopností kvantových počítačů by mohl probíhat ještě dvakrát rychleji, než popisuje Moorův zákon pro normální čipy.

Diskuze (23) Další článek: Komunikátor Bridgefy měl byl ideální aplikací pro demonstranty. Je ale plný bezpečnostních děr

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,