Má to PS/2, USB a HDMI?
Potreboval bych k tomu LPT port kvuli starsi jehlickove tiskarne. Jinak to nekupuji
Doufam, ze to casem zmensi na zrnko mouckoveho cukru 🙂
Jednou možná, ale v dohledný době je to zatím jen sci-fi.
A dá to Crysis na plný detaily ve Full HD? 😀
Za nějaký ten rok, s přehledem, ale ve 4K.
A jak je reseno pripojeni do site? To ma v sobe integrovany wifi? Pripadne jak je řešena komunikace s externimi vstupy/vystupy?
Neboli jestli je to na principu jako arduino nano, ktere mohu naprogramovat, potom odpojit desku a nechat jen chip a par kristalku a rict o tom, za to je samostatny pocitac, tak to zase tak "velky" rozdil ve velikosti neni...
Jasně, zase takovej rozdíl to není. Atmega328P v TQFP pouzdře je jen 81x větší. To není skoro nic 😀
Samozřejmě ze myslim clon. Takze 5x?
Nicmene pokud se k tomu zapocita baterie (nebo zdroj) a wifi chip s antenou, tak jaky bude celkovy velikostni rozdil? 10% ?
Tez dobry primer je s arm chipem v hodinkach. Jedna se tez o samostatny pocitac, nebo ne?
https://images.anandtech.com/doci/9769/config.PNGTak na Anandtechu uvedli, že jádro A35 vyrobené pomocí 28nm má menší plochu než 0,4 mm2.A letos bude již 7 nm technologie, takže plocha může být ještě 16x menší.
Jelikož ale IBM o tom mluví jako o počítači, předpokládal bych že se jedná o samostatně funkční jednotku tak jak to je.Když někdo mluví o jádře, tak nějak to napovídá, že to bude potřebovat ještě nějaký ten další HW.
Jasně, že k těm jádrům se musí hodně přidat.Já jsem chtěl jenom poznamenat, že tam IBM mohlo klidně vložit jádra ARM (ta slabší, třeba 64 bitové A35) .A ARM používají i výrobci mobilů a hodinek.
Pochopitelně, že nemá výkon jako dnešní obludy na stole nebo v batohu (on ani smart není do krabičky od zápalek, či knoflíkové baterie). Jenže za dalších 30 let, budete mít takto na prstíku další miniaturní PC, ovšem tentokrát se bude jednat o i5 / i7 / dual Xeon (nevím přesně) z historického roku 2018, s odběrem, nula, nula, nic. Veškerá miniaturizace je nutná, aby budoucí hvězdné lodě (copak nějaký chytré krámy, lidé musí hledět výš, dál, mimo rodnou Zemi), mohly nést velmi výkoné a přece skladné, spolehlivé (i energii šetřící) SPC, které budou zajišťovat nejen složité výpočty pro let / plánování trasy (deformace prostoročasu nejsou jen tak), ale chod lodních systémů (násobně složitějších, než i dnešní vojenské lodě, či kdysi raketoplán a vše v reálném čase mld. položek / sekundu), navíc musí takový SPC obsahovat i komunikační vrstvu, ve formě bezpečné, ale chápající AI, tedy takové, která nemá empatii / emoce*, přesto pracuje pro člověka a staví ho na první místo. * Emoce nemají ani u chytrého stoje místo, kdo by chtěl třeba auto, které se může naštvat, nikdo.
Větší blábol už jsem dlouho nečetl.
No vidíš, já od tebe nikdy nic, takže kde nic není ani smrt nebere, bude tvoje heslo.> Pokud chceš někoho kritizovat, musíš být schopen uvést, v čem máš jiný názor, až doděláš ZŠ, možná, ale opravdu jen možná, to dokážeš. Víš v co věřím ve skutečnosti já, že jednou budou extrémně výkonné PC o velikosti jediného atomu. Komponenty, budou mít subatomární velikost.
To už tu, maminko, nebudete. 😝
Jakože komponenty onoho "subatomárního" pc budou složené z protonů, neutronů a elektronů? Největší atom, oganesson, má 118 protonů. Počet neutronů nelze určit, protože po vyrobení se za pár ms rozpadne. Jestli dokážete složit "extrémně výkonné PC" z dejme tomu 200 navzájem se odpuzujících a přitahujících kuliček, tak to chci vidět. A jestli jste myslel kvarky (to jsou částice ze kterých jsou složené p+, n0 a e-), tak ty se zatím nepodařilo ani vyfotografovat. Jsou menší než vlnová délka obyčejného světla. Jsou snad další subatomární částice, o kterých snad víte jen vy, a které by šly jednoduše poskládat nástroji složenými z atomů?
Ne, šel bych co se miniaturního světa týče mnohem dál. Mysli na to, že všechny částice nakonec končí u energie, což takhle jít těsně před tuto hranici?
O "složení" kvarků nevíme zatím zhola nic, o jejich vlastnostech jen málo. A pokud narážíte na teorii strun, tak ta je jen a pouze teorie. Zatím nebyla dokázána žádným experimentem a nikdo ani moc neví, jak by mohla být dokázána. Celkově na úrovni subatomárních částic neexistují takové věci jako tvary nebo dokonce elektrický proud. Ano, i např. kvarky mají určitý "náboj", není však známo, jak přesně se projevuje a hlavně tyto částice jsou tak malé, že jejich "seskládání" do něčeho, co by mělo nějakou funkci je z dnešního pohledu zcela nepředstavitelné.
A co teprve az zjistime, jak ty kvarky chutnaji 😉
my sme si uz zvykli B-]
Řekl bych, že skladnost ani spotřeba výpočetní techniky není v dobývání vesmíru zásadní problém. Každé malé dítě Ti řekne, že za X let budou počítače zase o kus menší, výkonnější a s menší spotřebou. Limitujícím prvkem je a vždy bude člověk, jehož spotřeba i fyziologické limity jsou pořád stejné.
Áno a baterka bude oproti tomu veľká ako slon.
Zapracuj na ní, co ti brání. Mám návrh, co kdyby si to bralo energii přímo ze člověka?
To by možná nevadilo. Prostě začnou vyrábět bateriové články, ve kterých bude přímo umístěn i takový počítač. Někdo si koupí v obchodě 2 tužkovky, prodavač mu podstrčí tyhle upravené s počítačem, zákazník je vloží do nějakého svého zařízení (třeba jen do svítilny) a vůbec nebude tušit, že mu tam celou dobu běží na pozadí dvounódový cluster? 😉
Tvrzení „Do pěti let se malé počítače o velikosti zrnka soli dostanou do všech běžných objektů a zařízení,“ celkem věřím.Stačí, že v laboratoři někdo neopatrně kýchne.
Již dnes víme, že v roce 2023 bude 3nm tehnologie, takže známe zhruba počet tranzistorů.
Kolik by pekaři ušetřili těsta, kdyby na rohlíky (43 gramů) dávali takováto "zrnka" soli! 🙂
Nějaké ty rohlíky se solí bývají v obchodech dražší než obyčejné. Zrnka soli na nich bývají docela velká asi proto, aby i hůře vidící zákazník poznal na první pohled rozdíl oproti běžným rohlíkům. Kolik by asi tak mohli stát případné rohlíky s počítačem, pokud by to byly natolik odolné počítače, že by přežily i při pečení rohlíků v pekárně a pak kyselé prostředí v žaludku? 😉
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.