IBM ThinkPad A22p: neúnavný kulturista

Na první pohled by se notebook IBM ThinkPad A22p mohl zdát zavalitým a koncepčně nemoderním zařízením, ale již po kratším prozkoumání si všimnete několika drobností, které z „á dvaadvacet péčka“ udělají ve vašich očích skutečný skvost, s nímž se budete jen velmi neradi loučit.
Tento článek vyšel v časopise Computer 17/01 dne 30. srpna

Ladislav Valík

Skvělý výkon

Hlavní devizou tohoto notebooku je nekompromisní výkon. Počítač je osazen procesorem Pentium III o taktu 1 GHz, což již samo o sobě slibuje značný výkon. Paměti je možné do přístroje vložit až 512 MB; model, jenž jsme testovali, však měl „pouze“ 128 MB paměti. Ve vysoce nasazeném tempu však IBM pokračuje dál: množství dat, které lze na notebooku přenášet a používat, je omezeno horní hranicí 32 GB. O vykreslení obrazu se stará 16MB mobilní řešení kanadské společnosti ATI, a sice karta ATI Rage Mobility 128. Zařízením, které potěší všechny ty, kteří pracují s velkým objemem dat, je určitě vypalovací mechanika, jež dokáže lesklý CD kotouček zaplnit daty během deseti minut (jedná se o osmirychlostní zápis dat). Za tímto účelem je na počítači již z výroby nainstalován Adaptec Easy CD Creator 4.

Obří displej

Obecně platné pravidlo, že displej notebooku musí být malý v honbě za minimálními rozměry celého zařízení, je v případě IBM ThinkPad A22p porušeno za velice potěšitelných okolností. TFT obrazovku o rozměrech patnácti palců je možné roztáhnout až do rozlišení 1 600 × 1 200. Za cenu takto velkého displeje nejsou již vnější rozměry přístroje to nejdůležitější. Obraz je dostatečně ostrý a je možné mu nastavit několik úrovní jasu, stejně jako lze regulovat volitelné nasvícení klávesnice pomocí lampičky v horním okraji obrazovky.

Klepněte pro větší obrázek

IBM ThinkPad A22p je použitelný prakticky všemi směry: lze jej připojit prostřednictvím sítě LAN nebo s pomocí zabudovaného modemu (prodávají se dvě varianty A22p – jedna se zabudovaným 56K modemem, druhá s ethernetovou kartou kombinovanou s 56K modemem, my jsme k testování získali první variantu). Komu nestačí k ovládání TrackPoint, může si k notebooku připojit prostřednictvím USB a PS2 klávesnici a myš.

procesor Mobile Intel Pentium III 1 GHz/256 kB
čipset Intel 440BX
paměť 128 MB
pevný disk IBM 32 GB
displej 15" TFT LCD, maximální rozlišení 1 600 × 1 200
grafika 16 MB VRAM ATI Rage Mobility 128
zvuk AC97, stereo reproduktory 0,5 W
síť/modem 10/100 LAN, modem 54kb
mechaniky CD-RW 8× 4× 24×
vstupy a výstupy sériový a paralelní, 2 video porty (s-video in, s-video out), infračervený port, 2 PCMCIA sloty, RJ-11 (telefon), RJ-45 (LAN), USB, PS2, audio (sluchátka, line-in, mikrofon), výstup na externí monitor
rozměry 32 × 26 × 4 cm, 3,3 kg
Notebook IBM ThinkPad A22p
Zdroj: IBM ČR, Praha
Telefon: (02) 72 13 21 47
Cena: 154 940 Kč vč. DPH
Záruka: 3 roky

Diskuze (3) Další článek: Acer Veriton FP2: elegance na stole

Témata článku: Video, IBM, Možná varianta, Sériová výroba, Rage, Starý přístroj, Skvělá klávesnice, Obří zařízení

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů