IBM stvořilo sen všech celníků. Malý skener pomocí umělé inteligence okamžitě pozná padělek

IBM stvořilo sen všech celníků. Malý skener pomocí umělé inteligence okamžitě pozná padělek

Představte si situaci: celník chce na hranici zkontrolovat náklad kamionu. Vejde dovnitř, namíří mobil a ihned ví, že krabice s nejnovějšími „adidaskami“ jsou falešné a pocházejí bůhví odkud. Přesně to slibuje zařízení na bázi umělé inteligence, které představilo IBM.

Firma se čtečkou přichází jen měsíc poté, co oznámila, že pomocí blockchainu chce zkoumat kvalitu a původ diamantů. Výsledkem je vychytávka, která pomocí umělé inteligence zkoumá strukturu věcí a tím dokáže odhalit, když něco nesedí.

Zařízení se jmenuje IBM Crypto Anchor Verifier, lze ho nasadit na mobil a jeho potenciální využití je obrovské. Umí totiž identifikovat optické vzorce, které jsou unikátní ke každému předmětům a ty pomocí strojového učení a umělé inteligence porovnávat. Toto identifikování navíc zvládne až na mikroskopické úrovní, takže vedle odhalení padělaných výrobků zvládne dokonce určit padělané víno, nebo například která várka sóji je geneticky modifikovaná a která ne. Stejně tak dokáže analyzovat kvalitu vody a zjistit, zda se v ní vyskytují škodlivé bakterie.

A to není všechno. IBM u své čtečky využívá právě i blockchain - optický obraz originálního předmětu lze čtečkou načíst a poté ho sledovat po jeho cestách světem právě pomocí blockchainu. Jakmile do této databáze daný výrobek vstoupí, je pak jednoznačně ověřena jeho identita při každém skenu.

Možných využití je jednoduše celá řada, ať už v byznysu, u veřejných institucí nebo v humanitární/medicínské sféře. Pokud zařízení skutečně umí, co IBM slibuje, pak by to mohl být celkem přelomový vynález.

Takhle čtečka od IBM funguje:

Diskuze (10) Další článek: Chyby jako Spectre a Meltdown tu budou vždy. Microsoft a Google objevily další variantu

Témata článku: Umělá inteligence, Strojové učení, IBM, Blockchain, Čtečka, Veřejná instituce, Mobil, Možné využití, Inteligence, Zařízení, Potenciální využití, Skener, Přelomový vynález, Celá řada, Celníci, Padělky


Určitě si přečtěte

Velká jarní aktualizace Windows 10: Co přináší April 2018 Update

Velká jarní aktualizace Windows 10: Co přináší April 2018 Update

** Po necelém půl roce je tu další aktualizace Windows ** Přináší časovou osu nebo sdílení souborů jako na mobilu ** A také Application Guard, který umí virtualizovat Edge

Jakub Čížek | 143

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

WALL-E vyfotil Zemi ze vzdálenosti 1 milionů km

WALL-E vyfotil Zemi ze vzdálenosti 1 milionů km

** Malá sonda s přezdívkou WALL-E pořídila fotografii Země a Měsíce ze vzdálenosti 1 milionů km ** CubeSat letí se sondou InSight k Marsu ** InSight přistane na Marsu 26. listopadu

Petr Kubala | 4

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?