IBM se téměř zbavuje své výroby pevných disků

Tvoří joint venture s Hitachi, kde bude mít Hitachi 70% podíl.
Spojení se týká vývoje a výroby pevných disků. A podle předběžné smlouvy se firmy také budou společně podílet na vývoji nových technologií a otevřených standardů pro další generaci sítí, systémů a řešení pro ukládání dat.

IBM s Hitachi propojí kompletně celý řetězec od vývoje po prodej pevných disků, a to včetně personálního obsazení. Vzhledem k 70procentnímu podílu Hitachi v této nové firmě a současně zaplacení nespecifikované částky IBM to naznačuje, že IBM celou svou oblast pevných disků přesouvá pod křídla Hitachi.

Konsolidace ve vysoce konkurenčním prostředí výrobců pevných disků začala již dříve, IBM ale vždy patřila těm, kdo táhli vývoj kupředu, a pevné disky IBM se řadily k technologické špičce. Bohužel pro IBM se ukázalo, že poslední generace disků se skleněnými plotnami jsou náchylné k poruchám, jedna celá řada 75GB disků byla velmi poruchová. Disková divize IBM navíc nebyla nijak zvlášť zisková, starou pravdou je, že IBM je mimořádně dobrá ve vývoji, horší je to již s prodejem vlastních inovací. Hitachi je proti tomu velmi pragmaticky uvažující firma, která jde po nejnovějších technických inovacích a ve chvíli, kdy jsou tyto technologie na vrcholu, se jich se ziskem zbavuje. Síla Hitachi spočívá právě v ekonomickém využití technologických inovací a síla IBM je zase naopak v jejich tvorbě. Spojení obou firem tak představuje pro oblast pevných disků velký potenciál.

Počet výrobců pevných disků se tedy opět zúží. Pevné disky patří k cenově velmi stlačeným komoditám a velmi konkurenční prostředí nedává výrobcům příliš velký prostor k zisku. Prostor pro výnosnější obchody je v podnikové sféře v rámci datových skladů o velkých kapacitách, Hitachi s IBM proto chtějí napnout své spojené úsilí především tímto směrem.

Diskuze (18) Další článek: Nové chladiče Titan i u nás

Témata článku: IBM, Pevné disky, Velký zisk, Výroba, Hitachi, Technologický vývoj, Celý řetězec, Velký prostor, Velký potenciál, Celý disk, Technologická firma, Personální obsazení, Celá firma, Křídlo


Určitě si přečtěte

Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil
Lukáš Václavík
BankaPlacení mobilemNFC
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 112

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Microsoft pořád myslí i na odpůrce předplatného. Letos vydá Office 2021
Lukáš Václavík
Microsoft OfficeMicrosoft
Čekali jsme skoro šest let. Android Auto jede do Česka i na Slovensko
Lukáš Václavík
Android AutoNavigaceGoogle
Chytré hodinky Honor a Huawei se zbavily největší brzdy. Naučily se instalovat aplikace
Filip Kůžel
HonorHodinkyMobilní aplikace

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní