Umělá inteligence | IBM

IBM se pochlubilo obří databází CodeNet. Blíží se doba, kdy nebudou mít programátoři co jíst

IBM se pochlubilo obří databází CodeNet. Blíží se doba, kdy nebudou mít programátoři co jíst

Proč dnes hrají v oboru A.I. prim především velké digitální korporace? Protože mají ohromné množství testovacích a studijních dat. Současné architektury strojového učení a neuronových sítí totiž potřebují kvalitní data ke svému učení.

Aby byl výzkum dostupný širšímu expertnímu publiku a aplikacím pro koncové smrtelníky, před lety se zrodily obří databáze pro strojové učení. K těm nejznámějším patří třeba ImageNet, který obsahuje 14,2 milionů popsaných obrázků. A.I. vývojář tato data může použít a naučit svoji neuronku rozpoznávat kočky, psy a tak podobně.

14 milionů vzorků zdrojového kódu

S jednou takovou obří databází pro A.I. se před pár dny pochlubilo také IBM. Jmenuje se CodeNet a jak už název napovídá, tentokrát se nejedná o obrázky, ale o programový kód.

Klepněte pro větší obrázek
CodeNet lze použít k nejrůznějším jazykovým analýzám, nejslibnější je ale překlad z jednoho programovacího jazyka do druhého pomocí neuronové sítě  

Konkrétně se jedná o 14 milionů vzorků programového kódu ve více než padesátce různých programovacích jazyků, v čele s C, C++, Pythonem a Javou. Dohromady to dělá nějakých 500 milionů řádků.

A programátoři nebudou mít co jíst

K čemu je to dobré? Pokud obrazová neuronka umí detekovat předměty na snímcích z kamery, generovat umělé scény apod., pak by podobná textová neuronka, která se učila na CodeNetu, mohla zase překládat programový kód z jednoho jazyka do druhého. A jednou, až přijde ten správný čas, možná dokáže funkční, smysluplný a hlavně efektivní kód i sama generovat.

A programátoři s trochou nadsázky skončí na pracovním úřadě.

Přepis historického Cobolu

Ale nebojte se, jen tak k tomu nedojde, byť už dnes některé aplikace s CodeNetem skutečně nahrazují člověka. IBM jej použilo třeba k přepisování některých prastarých aplikací v neméně muzejních programovacích jazycích – třeba v Cobolu, Fortranu i ve starém dobrém Pascalu.

Klepněte pro větší obrázek
IBM navrhlo A.I. techniku, která přepsala staré kódy v jazyku COBOL do Javy

Automat od IBM tyto podnikové aplikace přepsal do Javy a udělal z nich mikroslužby, aniž by musel klient najímat armádu šedovlasých seniorních vývojářů, kteří tyto aplikace kdysi v 80. letech poprvé napsali, no a ty od té doby kdesi na backendu straší do dnešních dnů, aniž by je někdo dokázal spolehlivě a bezchybně přepsat do něčeho současného.

To není žádná nadsázka, s tímto problémem se totiž potýkají i ve slovutné americké NASA, jejíž skladiště zdrojového kódu připomínají spíše vysokoškolský předmět Historie programovacích jazyků I. 

Diskuze (126) Další článek: Google zveřejnil svobodný A.I. model MoveNet pro sportovní aplikace. Může třeba počítat dřepy

Témata článku: Umělá inteligence, Programování, Historie, Python, MIT, IBM, Neuronová síť, Kód, Strojové učení, Java, Aplikace, ImageNet, COBOL, Pascal, Programovací jazyk, Programátor, DatabázeTakhle budou vypadat Windows 11. Prohlédněte si více než padesát obrázků
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Ovládejte Total Commander jako profíci. 20 tipů a triků pro populárního správce souborů

Ovládejte Total Commander jako profíci. 20 tipů a triků pro populárního správce souborů

** Total Commander navazuje na éru dvouokenních správců souborů ** Ve svém rozhraní skrývá řadu funkcí, o kterých možná nevíte ** Vybrali jsme dvacet tipů a triků pro tento program

Karel Kilián
Správce souborůTotal CommanderTipy
Edge si ve Windows 10 krade odkazy pro sebe. Jak tomu zabránit?
Lukáš Václavík
Windows 10EdgeTipyProhlížeče
Somerville je nová temná adventura se sci-fi příchutí od tvůrce Inside

Somerville je nová temná adventura se sci-fi příchutí od tvůrce Inside

Umělecký rukopis studia je tu cítit opravdu solidně.

Michal Maliarov
SomervilleVideo