IBM připravuje dvouAthlonové servery

Firma IBM hodlá jako první firma na světě představit dvouprocesorový server na základě procesorů AMD Athlon. Ten by byl zaměřen na síťové aplikace.
Firma IBM hodlá jako první firma na světě představit dvouprocesorový server na základě procesorů AMD Athlon. Ten by byl zaměřen na síťové aplikace. Bližší informace nejsou v této chvíli známy kromě procesoru. Spolu s ním se s velkou pravděpodobností objeví čipová sada AMD 760MP.

Živě komentuje: Firma IBM má k procesorům řady x86 firmy Intel poněkud zvláštní vztah. Byla to právě IBM, která si Intel vybrala pro počítač IBM PC, což odstartovalo hvězdný vzestup Intelu. Učinila tak nikoli pro velikost firmy Intel, ale protože sami nechtěli procesor takového typu vyvíjet. Intel byl vedle IBM jako David vedle Goliáše. S nástupem jiných výrobců procesorů třídy x86 si IBM bez ostychu otestovala nejen jiné procesory do vlastních počítačů, ale dokonce se sami pustili do vývoje. To se jim však nevedlo, tak se spokojili jen s výrobou pro jiné konstruktérské kanceláře (Cyrix).

Firma AMD má z tohoto hlediska volné pole působnosti, protože IBM již z historických důvodů nikterak nelpí na firmě Intel. Procesory Athlon si dobyly své místo na slunci na rozličných místech, víceprocesorové aplikace jsou stále nedotčeny. Víceprocesorové aplikace mají jiný typ klientely, kde je nutné uplatnit jinou formu přístupu. Podpora výrobce víceprocesorových serverů s velkými zkušenostmi (jako IBM) je pro AMD velkým přínosem.

Firma IBM vyvíjí a vyrábí jednočipové procesory řady PowerPC a vícečipové procesory Power4. Z tohoto pohledu nemůže mít (alespoň z návrhářského hlediska) IBM před Intelem žádnou velkou úctu. Firma IBM stále dokazuje, že navrhovat umí, ať se jedná o kdekterou oblast hardwaru i softwaru. Jakmile zabrousíme do marketingu a jiných nevýrobních oblastí, začne to skřípat. To je ale zcela jiný příběh.

Diskuze (1) Další článek: VIA více než zdvojnásobila obrat

Témata článku: IBM, Servery, Velká pravděpodobnost, Volné pole, Historický počítač, Firma, První firma, Sami


Určitě si přečtěte

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 73

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu