IBM podstatně změní výrobu svých PC: kompletní outsourcing

Výrobu kompletních osobních počítačů bude pro IBM provádět třetí firma v zemích třetího světa. Firma navíc hodlá pomoci společnosti AMD při výrobě procesorů.
Divize osobních počítačů je u IBM už několik let ve ztrátě a je pro největší počítačovou firmu doslova bolavou patou – o to víc, že firma dala osobnímu počítači jeho tvář i jméno. Přes obrovské množství patentů, inovací i inženýrských skvostů, prezentovaných například v noteboocích ThinkPad, zřejmě brání důkladná, vrstevnatá struktura firmy IBM produkci, která by byla rychlá a nákladově úsporná. Konkurenti, zejména Dell, toto zkrátka dovedou lépe.

Téměř neustále se spekuluje o tom, že IBM oblast osobních počítačů zcela opustí, nebo uzavře smlouvu o dodávkách PC například s Dellem, se kterým IBM už rozsáhlé partnerství zhruba před rokem podepsala. Až v nedávných dnech přišlo rozřešení další části tabulky – IBM podepsala smlouvu o kompletním outsourcingu (výrobě) stolních počítačů vyšších řad i některých tříd serverů se společnosti SCI; celý kontrakt má hodnotu 3,6 miliard dolarů během tří let – nejde tedy rozhodně o nějakou malou dodávku. SCI už od loňska vyrábí pro IBM desktopy NetVista, spolupráce se zřejmě osvědčila.

SCI je jeden z největších výrobců v oblasti elektroniky, který produkuje na objednávku „značkových výrobců“. Firma má několik desítek továren po celém světě, především však v oblastech s levnější pracovní silou; i u nás má fabriku na výroby kabeláže v Bělé pod Radbuzou. Kontrakt s IBM dává určitou šanci, že by se její lokace u nás mohly rozšířit – výroba strojů pro IBM prodávaných v Evropě, Africe a na Blízkém a v arabském světě by měla probíhat právě v zemích bývalé východní Evropy. Věřme, že pokud k tomu dojde, nebude se opakovat poněkud nešťastný příběh Flextronicsu, firmy zaměřením velmi podobné ku SCI, vlastně jejího přímého konkurenta.

Outsourcování výroby umožní IBM, podle názoru analytiků od Gartner Group, výrazně snížit náklady na produkci PC a tím pádem se stát opět konkurenceschopným hráčem v oblasti osobních počítačů. Konec „PC od IBM“ se tedy nekoná – možná právě naopak.

Současně IBM uzavřela zajímavou smlouvu s AMD, podle které bude výrobci čipů pomáhat ve vývoji a hlavně v technologiích, v přechodu na produkci čipů dalších generací – 65nanometrové čipy (údajně od roku 2005) a 45nanometrové čipy s udávaným rokem 2007. AMD bude současně u svých čipů používat i řadu dalších patentovaných technologií od IBM, jako je třeba známý SOI, silicon-on-insulator.

Proč bude IBM firmě AMD takto „pomáhat“? Samozřejmě, na jedné straně je to pro IBM profitabilní obchod, za své služby si nechá zaplatit a nebude to málo, určitě více než taiwanská firma UMC, která byla technologickým partnerem IBM dosud. Může ovšem jít o strategické spojenectví proti Intelu – i když si IBM a AMD mírně konkurují (obě firmy vyrábějí procesory do stolních počítačů i serverů, ač na trochu odlišných trzích), je jejich úhlavním společným konkurentem právě Intel. AMD poté, co s Athlony poprvé v historii skutečně vážně Intelu „zaškodila“, se opět dostala do nelehké situace, jednak vlivem poklesu zájmu o osobní počítače a jednak i tím, že Intel opět po pár letech přidal na plyn ve vývoji. Udržení AMD naživu a konkurenceschopnou Intelu je pro IBM důležité; ostatně, když buded potřeba, nebude pro Velkou Modrou žádným finančním problémem svého menšího partnera pohltit a vzít souboj s Intelem zcela do svých rukou.

Diskuze (6) Další článek: K dispozici Mandrake Linux 9.1 Beta 2

Témata článku: IBM, Výroba, Blízké partnerství, Pata, Vrstevnatá struktura, Největší pád, Blízká spolupráce

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost