IBM Office – ještě jednou Office?

Po letech klidu bude zase živo. Vedle zlepšení OpenOffice přijde na trh ještě jedna „Office“, a to přímo od IBM, bude plně webová a v J2EE. Vlastníkovi kdysi vedoucího kancelářského balíku od Lotusu to ale trvalo nečekaně mnoho let, než se odhodlal k větší aktivitě.

Soupeření v oblasti kancelářských balíků v uplynulých deseti letech se dá přirovnat k ročníku české fotbalové ligy, ve které týmy kromě Sparty fungují tak, že netrénují, občas se nedostaví k zápasu, někdy chybí tři hráči včetně gólmana a domácí trávník připomíná oraniště. Microsoft obchodně podává oslnivé výkony, ale konkurence mu vyklidila pole způsobem až trestuhodným.

Situaci v poslední době poněkud mění OpenOffice(.org) a je dobré také zmínit stále existující Corel, který právě v těchto dnech vypouští do světa WordPerfect Office 11, ale pozoruhodná novinka zřejmě teprve přijde. IBM hodlá přijít s vlastní „zeštíhlenou“ Office, která je výsledkem strategie přepracování produktů skupiny Lotus, a která se dá zjednodušeně označit jako „těch 15 % funkcí pro 85 % uživatelů“. Nabídka od IBM ale není další krabicí s kancelářským softwarem – právě naopak.

Sada programů, která zatím ještě nemá jméno, bude k dispozici jakou součást webového portálu WebSphere, který využívají hlavně velké společnosti. Dá se tedy, že bude zdarma, podobně jako třeba Internet Explorer – kdo si WebSphere koupí, dostane pro svou firmu tento balíček webových aplikací zdarma. IBM Office (držíme se zatím tohoto názvu, protože nemáme jiný) tedy poběží na serveru a bude určena pro intranet a pro uživatele připojení k podnikové síti dostatečně tlustou internetovou linkou. V první fázi půjde o textový editor, tabulkový procesor a prezentační program; vše vytvořeno v Javě, přesněji J2EE.

IBM má za sebou dlouhou a zatím neúspěšnou historii se stolními aplikacemi. Už si asi nikdo nevzpomene, že první textový procesor pro IBM PC se jmenoval EasyWriter a jeho autor jej napsal ve vězení. IBM pak nějakou dobu stolní aplikace ignorovala (těžiště podnikání firmy leželo zcela jinde, PC bylo považováno za jakýsi terminál), a pak přišla s olbřímím projektem nazvaným OfficeVision, který byl ale na svou dobu (počátek 90. let) předčasný. Už podstatně známější je akvizice společnosti Lotus Development spolu se sadou kancelářských programů včetně tehdy prvotřídního e-mailového software. I zde se ale svým způsobem opakoval osud EasyWriteru: IBM si z Lotusu „vyzobla“ především podnikový systém Lotus Notes a nechala zbylé programy poněkud osiřelé, bez peněz i bez trenéra.

O kancelářské sadě vytvořené v J2EE nelze říci nic dopředu, dokud neprojde důkladnými zkouškami – pokusů v Javě bylo mnoho, některé dopadly děsivě (např. od Corelu) a jiné celkem slušně; tržní úspěch ale zatím nemá žádný. IBM však není Corel – jednak zřejmě nepustí do světa špatný produkt, a jednak má sílu na to, aby jej prosadila do užívání u svých zákazníků. Ti jej, pokud používají WebSphere, dostanou zdarma, a pokud WebSphere nepoužívají, může být zisk kancelářského vybavení dobrou pobídkou pro to, aby si právě WebSphere pořídili (nejlevnější varianta k mání jen za $580 000). Je tedy otázkou, zda se i potřetí nebude opakovat historie – IBM sice nabídne kancelářský balík, ale jen proto, aby pomohl podstatně lukrativnějšímu podnikovému systému. (IBM říká, že ne, a že je to součást firemní gigantické strategie computingu „na vyžádání“). Microsoft určitě může ještě nějakou dobu bez obav kralovat, ale mraky na obzoru už tuší velmi dobře – ostatně proto připravuje sám přepracovanou a především zcela jinak pozicovanou Office, aby konkurentům vyrazil zbraň z ruky dřív, než se s ní naučí dobře zacházet.

Diskuze (17) Další článek: Dell je opět počítačovou jedničkou

Témata článku: Internet Explorer, IBM, Dlouhá historie, Textový terminál, Office, Dobrý způsob, Sparta, I/O, Lotus, Jed, Nejlevnější varianta, Kancelářské aplikace, Firemní g


Určitě si přečtěte

Mobil letí z výšky na zem a nic se mu nestane! Podívejte se, jak ho ochrání unikátní aktivní pouzdro

Mobil letí z výšky na zem a nic se mu nestane! Podívejte se, jak ho ochrání unikátní aktivní pouzdro

** Toto pouzdro zaručeně ochrání mobil při pádu ** Německý inženýr na něm pracoval 4 roky ** V letu vytáhne pružnou ochrannou konstrukci

Karel Kilián | 26

Cardano: kryptoměna nové generace, která se netěží, ale razí

Cardano: kryptoměna nové generace, která se netěží, ale razí

** Cardano je unikátní kryptoměna, která díky svým vlastnostem a schopnostem přitahuje pozornost ** Od Bitcoinu se zásadně liší ** Jejím smyslem není jen „koupit a prodat“, má pozoruhodné technologické možnosti

Martin Miksa | 28

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 142


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny