IBM Office – ještě jednou Office?

Po letech klidu bude zase živo. Vedle zlepšení OpenOffice přijde na trh ještě jedna „Office“, a to přímo od IBM, bude plně webová a v J2EE. Vlastníkovi kdysi vedoucího kancelářského balíku od Lotusu to ale trvalo nečekaně mnoho let, než se odhodlal k větší aktivitě.

Soupeření v oblasti kancelářských balíků v uplynulých deseti letech se dá přirovnat k ročníku české fotbalové ligy, ve které týmy kromě Sparty fungují tak, že netrénují, občas se nedostaví k zápasu, někdy chybí tři hráči včetně gólmana a domácí trávník připomíná oraniště. Microsoft obchodně podává oslnivé výkony, ale konkurence mu vyklidila pole způsobem až trestuhodným.

Situaci v poslední době poněkud mění OpenOffice(.org) a je dobré také zmínit stále existující Corel, který právě v těchto dnech vypouští do světa WordPerfect Office 11, ale pozoruhodná novinka zřejmě teprve přijde. IBM hodlá přijít s vlastní „zeštíhlenou“ Office, která je výsledkem strategie přepracování produktů skupiny Lotus, a která se dá zjednodušeně označit jako „těch 15 % funkcí pro 85 % uživatelů“. Nabídka od IBM ale není další krabicí s kancelářským softwarem – právě naopak.

Sada programů, která zatím ještě nemá jméno, bude k dispozici jakou součást webového portálu WebSphere, který využívají hlavně velké společnosti. Dá se tedy, že bude zdarma, podobně jako třeba Internet Explorer – kdo si WebSphere koupí, dostane pro svou firmu tento balíček webových aplikací zdarma. IBM Office (držíme se zatím tohoto názvu, protože nemáme jiný) tedy poběží na serveru a bude určena pro intranet a pro uživatele připojení k podnikové síti dostatečně tlustou internetovou linkou. V první fázi půjde o textový editor, tabulkový procesor a prezentační program; vše vytvořeno v Javě, přesněji J2EE.

IBM má za sebou dlouhou a zatím neúspěšnou historii se stolními aplikacemi. Už si asi nikdo nevzpomene, že první textový procesor pro IBM PC se jmenoval EasyWriter a jeho autor jej napsal ve vězení. IBM pak nějakou dobu stolní aplikace ignorovala (těžiště podnikání firmy leželo zcela jinde, PC bylo považováno za jakýsi terminál), a pak přišla s olbřímím projektem nazvaným OfficeVision, který byl ale na svou dobu (počátek 90. let) předčasný. Už podstatně známější je akvizice společnosti Lotus Development spolu se sadou kancelářských programů včetně tehdy prvotřídního e-mailového software. I zde se ale svým způsobem opakoval osud EasyWriteru: IBM si z Lotusu „vyzobla“ především podnikový systém Lotus Notes a nechala zbylé programy poněkud osiřelé, bez peněz i bez trenéra.

O kancelářské sadě vytvořené v J2EE nelze říci nic dopředu, dokud neprojde důkladnými zkouškami – pokusů v Javě bylo mnoho, některé dopadly děsivě (např. od Corelu) a jiné celkem slušně; tržní úspěch ale zatím nemá žádný. IBM však není Corel – jednak zřejmě nepustí do světa špatný produkt, a jednak má sílu na to, aby jej prosadila do užívání u svých zákazníků. Ti jej, pokud používají WebSphere, dostanou zdarma, a pokud WebSphere nepoužívají, může být zisk kancelářského vybavení dobrou pobídkou pro to, aby si právě WebSphere pořídili (nejlevnější varianta k mání jen za $580 000). Je tedy otázkou, zda se i potřetí nebude opakovat historie – IBM sice nabídne kancelářský balík, ale jen proto, aby pomohl podstatně lukrativnějšímu podnikovému systému. (IBM říká, že ne, a že je to součást firemní gigantické strategie computingu „na vyžádání“). Microsoft určitě může ještě nějakou dobu bez obav kralovat, ale mraky na obzoru už tuší velmi dobře – ostatně proto připravuje sám přepracovanou a především zcela jinak pozicovanou Office, aby konkurentům vyrazil zbraň z ruky dřív, než se s ní naučí dobře zacházet.

Diskuze (17) Další článek: Dell je opět počítačovou jedničkou

Témata článku: Internet Explorer, IBM, Firemní g, Kancelářské vybavení, Kancelářské aplikace, Office, Nejlevnější varianta, I/O, Sparta, Lotus, Jed, Dlouhá historie, Textový terminál, Dobrý způsob


Určitě si přečtěte

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

** Pokud vás nudí vzhled nabídky Start, snadno jej můžete změnit. ** Stejně tak existují programy na přidání záložek do programů. ** Spokojit se ani nemusíte se základním ovládáním hlasitosti.

Vladislav Kluska | 45

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

** Srpen byl třetí nejteplejší za posledních více než sto let ** Bude to ale daleko horší, jak ukazuje aplikace NYT ** V Praze vzroste počet horkých dní na čtyřnásobek

Karel Kilián | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku