IBM odstupuje od projektu Monterey!

A protože SCO už dnes taky patří pingvínům, je možné projekt „nového Unixu“ asi oficiálně pohřbít.
Podíváme-li se do dva tři roky starého tisku, nalezneme nemálo oslavných článků týkajících se projektu s kódovým názvem Monterey: mělo jít o Unix zbavený vší zátěže minulosti, všech vzájemných nekompatibilit různých verzí, který by bylo možné provozovat na čipech x86 i PowerPC, zkrátka něco jako rajská zahrada pro všechny unixáře.

Dnes je jasné, že se ráj jménem Monterey konat nebude, a stejně tak je jasné, kdo se o to přičinil – Linux (takže se nyní ukáže, jestli se bude konat „ráj jménem Linux“. Upřímně řečeno, je to nadějnější než u Monterey). Linux totiž skutečně odpovídá na všechny důvody „proč Monterey“ líp než původní Monterey: nemá jej pod kontrolou žádná konkrétní firma (hlavní důvod, proč se ostatní unixové firmy stavěly k Monterey rezervovaně, stylem „no to je od vás, pánů z IBM hezké, když říkáte, že ten nový Unix bude použitelný pro všechny, ale jak máme vám, konkurentovi, věřit, že to nemá vedlejší plán jak nás zničit?“), vývoj nic nestojí a probíhá rychle. V projektu Monterey nakonec zůstali dva tahouni – IBM a SCO, i když slovo „tahouni“ je možná přehnané: vývoj se neustále zpomaloval a v poslední době se skoro zastavil. Před měsícem pak většinu aktivit firmy SCO koupila linuxová Caldera a dala jasně najevo, že jestli v této firmě bude nějaký produkt, co končí na –x, tak bude taky začínat na L.

Současně IBM ohlašuje nebývalou podporu Linuxu, ovšem ne Caldeře, ale konkurenčnímu Red Hatu. Obě firmy budou produkovat celou škálu dnešních IBMáckých programů na Linuxu, včetně takových těžkých vah, jako je Lotus Notes/Domino, databáze DB2 či management produkty Tivoli, a obě firmy je budou současně –coby spoluvlastníci – prodávat. Tak silně ještě IBM nikdy nepustila žádné firmě své výsostné produkty z ruky – cosi se opravdu děje.

IBM léta vyvíjela vlastní Unix jménem AIX. Dnes přiznává, že Linux, i když několikrát mladší než AIX, je už dnes nesrovnatelně větším pojmem a větší značkou, a IBM toho chce využít. IBM přichází s novou verzí AIX, nazvanou AIX RL, a chce podle vlastních slov „integrovat AIX s Linuxem“ (?) a vytvořit „jedinou platformu“. AIX RL má podle slov lidí z IBM už mít „silnou náchylnost k Linuxu“, kompatibilitu na úrovni zdrojového kódu (?). AIX RL má mít 64bitové jádro a 64bitové ovladače zařízení, podporovat Javu2 v1.3 (prý dříve než Sun Solaris!), souborový systém JF32. Některým termínům z vyjádření techniků z IBM je těžko rozumět, ale mezi řádky lze vyčíst toto: konec AIX, bude to Linux, s některými pokročilými vlastnostmi, které jsme vyvinuli pro AIX nebo i pro Monterey.

Diskuze (5) Další článek: Prohlížeč K-Meleon, to nejlepší od nejlepších

Témata článku: Linux, IBM, Vedlejší produkt, Domino, Tivoli, I/O, Původní značka, Projekt


Určitě si přečtěte