Technologie | IBM | Kvantové počítače

IBM má vylepšený kvantový počítač s 53 qubity. Je exponenciálně výkonnější než předchozí generace

IBM se pochlubilo významnou novinkou, která reprezentuje postup v nové formě výpočetních zařízení - kvantových počítačů.

IBM totiž uvedlo novou generaci svého kvantového počítače, který má nyní celkem 53 qubitů neboli kvantových bitů. Předchozí generace kvantového počítače od IBM měla přitom pouhých 20 qubitů. Slovo pouhých je zde záměrně, protože výkon kvantového počítače s přidáváním qubitů neroste lineárně jako u klasických procesorů, ale exponenciálně.

Jedná se o největší kvantový počítač současnosti, který je zároveň komerčně dostupný. IBM se chlubí vylepšeným designem kvantového procesoru a hlavně zmenšenou elektronikou, která má lepší odolnost vůči rušení.

Počítače se už aktivně využívají pro výzkum

Právě šum je obrovský problém u kvantových počítačů a je to důvod, proč samotný počet qubitů není vůbec relevantní, protože kvůli šumu není logický qubit to samé jako fyzický qubit. Rozdíl je dokonce takový, že na jeden logický qubit může být potřeba klidně až 10 tisíc fyzických qubitů.

IBM proto zavádí nový pojem „Quantum Volume“, který reprezentuje jak počet fyzických qubitů, tak chybovost (error rate). Díky tomu má zákazník mnohem lepší představu o tom, čeho je daný kvantový počítač reálně schopen. Platí tedy pravidlo, že kvantový počítač s nižším počtem qubitů a nižší chybovostí je výkonnější a použitelnější, než kvantový počítač s obrovským počtem qubitů, ale vysokou chybovostí.

Cílem je pochopitelně dostávat chybovost co nejníže a zároveň zvyšovat počet qubitů. IBM bude kvantový počítač stejně jako dříve poskytovat přes cloud a pro jeho využití uzavřel partnerství s více než 80 společnostmi a výzkumnými institucemi.

IBM od roku 2016 postupně vyrobilo a pomocí cloudové platformy Quantum Computation Center provozuje čtyři 5qubitové, jeden 14qubitový a pět 20qubitových kvantových počítačů, na kterých se provedlo 14 milionů experimentů. Pět z těchto systémů má Quantum Volume o hodnotě 16. Během měsíce by měl počet kvantových počítačů od IBM narůst na 14.

Diskuze (12) Další článek: Reklamy na Facebooku budou interaktivnější. Míří do nich hry, ankety i rozšířená realita

Témata článku: Technologie, Věda, Cloud, Výzkum, Čipy, Procesory, IBM, Kvantové počítače, Počítač, Chybovost, Šum, Generace, Kvantový počítač, Procesor, Předchozí generace


Určitě si přečtěte

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 14

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 120Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu