Technologie | IBM | Kvantové počítače

IBM má vylepšený kvantový počítač s 53 qubity. Je exponenciálně výkonnější než předchozí generace

IBM se pochlubilo významnou novinkou, která reprezentuje postup v nové formě výpočetních zařízení - kvantových počítačů.

IBM totiž uvedlo novou generaci svého kvantového počítače, který má nyní celkem 53 qubitů neboli kvantových bitů. Předchozí generace kvantového počítače od IBM měla přitom pouhých 20 qubitů. Slovo pouhých je zde záměrně, protože výkon kvantového počítače s přidáváním qubitů neroste lineárně jako u klasických procesorů, ale exponenciálně.

Jedná se o největší kvantový počítač současnosti, který je zároveň komerčně dostupný. IBM se chlubí vylepšeným designem kvantového procesoru a hlavně zmenšenou elektronikou, která má lepší odolnost vůči rušení.

Počítače se už aktivně využívají pro výzkum

Právě šum je obrovský problém u kvantových počítačů a je to důvod, proč samotný počet qubitů není vůbec relevantní, protože kvůli šumu není logický qubit to samé jako fyzický qubit. Rozdíl je dokonce takový, že na jeden logický qubit může být potřeba klidně až 10 tisíc fyzických qubitů.

IBM proto zavádí nový pojem „Quantum Volume“, který reprezentuje jak počet fyzických qubitů, tak chybovost (error rate). Díky tomu má zákazník mnohem lepší představu o tom, čeho je daný kvantový počítač reálně schopen. Platí tedy pravidlo, že kvantový počítač s nižším počtem qubitů a nižší chybovostí je výkonnější a použitelnější, než kvantový počítač s obrovským počtem qubitů, ale vysokou chybovostí.

Cílem je pochopitelně dostávat chybovost co nejníže a zároveň zvyšovat počet qubitů. IBM bude kvantový počítač stejně jako dříve poskytovat přes cloud a pro jeho využití uzavřel partnerství s více než 80 společnostmi a výzkumnými institucemi.

IBM od roku 2016 postupně vyrobilo a pomocí cloudové platformy Quantum Computation Center provozuje čtyři 5qubitové, jeden 14qubitový a pět 20qubitových kvantových počítačů, na kterých se provedlo 14 milionů experimentů. Pět z těchto systémů má Quantum Volume o hodnotě 16. Během měsíce by měl počet kvantových počítačů od IBM narůst na 14.

Diskuze (12) Další článek: Reklamy na Facebooku budou interaktivnější. Míří do nich hry, ankety i rozšířená realita

Témata článku: Technologie, Věda, IBM, Cloud, Výzkum, Procesory, Čipy, Kvantové počítače, Šum, Počítač, Procesor, Generace, Chybovost, Kvantový počítač, Předchozí generace


Určitě si přečtěte

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 41

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF