IBM končí se Symphony, Španělé migrují na Linux

Po měsíci je tu další přehled událostí ze světa Linuxu a open source. IBM se loučí s kancelářským balíkem Symphony, španělská provincie přechází na Linux a Mandriva přežívá.
IBM končí se Symphony, Španělé migrují na Linux

Tento článek vychází ve spolupráci s magazínem LinuxEXPRES, který vydává aktuální články ze světa Linuxu a svobodného softwaru a snaží se ukázat, že linuxové operační systémy obsahují mnoho kvalitního softwaru pro zábavu i profesionální práci.

Společnost IBM dala vědět, že po čtyřech letech končí s vývojem kancelářského balíku Lotus Symphony. Ten vychází z OpenOffice.org a liší se od něj především rozhraním. IBM se vrátí právě k OpenOffice.org. Důležité je hlavně to, že chce IBM také přispět k jeho vývoji. OpenOffice.org se před pár měsíci vzdal Oracle a odložil ho do inkubátoru nadace Apache. V IBM tak může získat silného „kmotra“.

Na druhou stranu tu máme ještě LibreOffice, které také podporují autority jako třeba Google a většina linuxových distribucí. Často se spekuluje o tom, zda by nebylo nejvýhodnější oba tyto kancelářské balíky opět spojit, ale žádného jasného vyjádření přímo od lídrů projektů jsme se nedočkali.

Klepněte pro větší obrázek
Lotus Symphony se odlišoval rozhraním

Španělská provincie migruje na Linux

Portál Evropské komise přinesl informaci o tom, že autonomní španělská provincie Extremadura kompletně přejde na Linux, což znamená nasazení na celkem čtyřicet tisíc stanic. Konkrétně půjde o upravený Debian, který se už pět let úspěšně používá v tamějším veřejném zdravotnictví. Hlavním důvodem přechodu je sjednocení počítačů ve veřejné správě.

A Linux je pro to vhodný hlavně díky dostupnosti zdarma, bezpečnosti a možnostem centrálního spravování. Migrace by měla trvat zhruba rok a stane se druhou největší evropskou migrací k open source. Předčí ji jen plánované nasazení u francouzské policie, které probíhá postupně a jehož konečným cílem je devadesát tisíc stanic s distribucí Ubuntu v roce 2015.

Mandriva zatím přežívá

Na začátku roku jsme psali o tom, že je Mandriva na pokraji bankrotu, a pokud do 16. ledna nesežene peníze na další provoz, tak skončí. Nic se však nestalo a rozhodnutí o vyhlášení bankrotu bylo ještě několikrát posunuto. Poslední vyjádření na oficiálním blogu říká, že se o osudu Mandrivy rozhodne do poloviny února – snad už definitivně. V krátkém vyjádření se ještě píše, že Mandriva počítá s pomocí jakéhosi úřadu pro ekonomický rozvoj. Detaily bohužel neznáme.

Mobilní systémy Bada a Tizen uvažují o sloučení

Samsung jedná s dalšími členy Tizen Association o sloučení mobilních operačních systémů Bada a Tizen, přesněji o včlenění Bady do projektu Tizen. Tyto dva linuxové systémy by rády byly konkurencí pro Android, ale zatím se jim to moc nedaří. Bada běží jen na hrstce smartphonů od mateřského Samsungu a moc ovací nesklízí. Z velké části za to nepochybně může malá nabídka aplikací.

Tizen, který zastřešuje samotná Linux Foundation, je označován za nástupnický projekt MeeGo a má podporu několika technologických firem a mobilních operátorů. Vyčítat Tizenu neúspěch vlastně ještě ani nemůžeme, protože se stále vyvíjí a na žádném zařízení se neobjevil. Vyjádření Samsungu, které přinesl portál AllThingsD, je klasické nicneříkající marketingové prohlášení. Zkrátka se jedná a až bude jasno, tak se to dozvíme. Sloučení Bady a Tizenu by bylo logické, oba systémy jsou uvnitř totiž relativně hodně podobné. A víc hlav víc ví.

Microsoft: Žádný Linux na ARM

Již dříve se objevila varování, že by instalace alternativních operačních systémů na zařízení s Microsoft Windows 8 mohla být problematická. Obavy se potvrdily. Pro získání certifikace bude muset zařízení používat zabezpečené bootování UEFI, které systém bez podpisu nespustí. To by nebyl až takový problém – podpisy pro alternativní systémy by šly přidat v tzv. „custom“ módu.

Ne však u Microsoftem certifikovaných zařízení na architektuře ARM. V podmínkách (PDF, strana 116) pro získání certifikace totiž stojí: „Na ARM zařízeních nesmí být možno aktivovat custom mód.“ Zvláštní je, že se tato podmínka týká jen architektury ARM. SoftwareFreedom.com upozorňuje, že je to pro Microsoft riskantní krok. Na trhu s ARM je totiž nováčekvstoupil na něj až s mobilním systémem Windows Phone 7 a jeho podíl je stále relativně nízký.

Slovensko: Kontroverze okolo smlouvy s Microsoftem

Slovenské ministerstvo financí plánuje prodloužení smlouvy s Microsoftem na další tři roky. Smlouva se týká především dodávky operačního systému, softwaru a aktualizací. Celková hodnota zakázky je 52 miliónů eur. Společnost pro otevřené informační technologie (SOIT) upozorňuje na kontroverzní fakta, které ji provázejí. Zaprvé je návrh projednáván ve zkráceném řízení, takže se zužují možnosti, jak jej zastavit.

Zkrácené řízení je možné, pouze pokud státu hrozí značné hospodářské škody. SOIT argumentuje, že nikde není zdůvodněno, k jakým hospodářským škodám by mohlo dojít, a dodává, žeo datu vypršení dosavadní smlouvy ministerstvo vědělo dlouho dopředu. Největší problém představuje absence výběrového řízení. Přitom samo ministerstvo financí před dvěma lety vydalo metodický pokyn pro výběr softwaru. V něm se hovoří o porovnávání nákladů různých softwarových řešení na tři až pět let dopředu a dokonce i o potřebě využívání svobodného softwaru ve státní správě.Podrobné informace si můžete přečíst na stránkách SOIT.sk.

Anketu Android roku opanoval Samsung

Svět Androida přinesl výsledky české ankety Android roku 2011. Anketě jednoznačně dominuje Samsung, který si odnesl hned tři ze čtyř ocenění. V kategorii Top Android Smartphone si vítězství odnesl Samsung Galaxy S II, ve střední třídě vyhrál Google/Samsung Nexus S a nejlepším tabletem s Androidem je podle hlasu lidu Samsung Galaxy Tab 10.1. Sony Ericsson díky modelu Xperia Mini Pro s hardwarovou klávesnicí zvítězil v kategorii Kompaktní Android.

Klepněte pro větší obrázek
Samsung Galaxy S II

Novinky ze světa softwaru


OilRush: Hra o ropu linuxovou hrou roku?

Multiplatformní strategie OilRush konečně vyšla ve finální verzi. Předcházelo jí mnoho testovacích verzí, které si mohli zahrát předobjednatelé. Hra je zasazena do vděčného postapokalyptického prostředí, které je dějištěm války o kriticky nedostatkovou ropu. Vaším úkolem bude řídit obranu svých ropných plošiny na moři a dobývat další. K dispozici budete mít leteckou a námořní armádu.

Hra vznikla v ruském studiu Unigine a běží na vlastním enginu. Koupit ji můžete za dvacet dolarů na několika místech: Přímo na stránkách OilRush-Game.com, přes Centrum softwaru pro Ubuntu, Steam nebo Desuru, kterou jsme nedávno recenzovali.

Trailer na OilRush

Humble Bundle pro Android

Projekt Humble Bundle přináší další balíček multiplatformních her za libovolnou cenu. Tentokrát je ještě multiplatformnější než kdy jindy – kromě Linuxu, Mac OS X a Microsoft Windows hry podporují i mobilní Google Android. V balíčku najdete „tower defense“ Anomaly: Warzone Earth, abstraktní Osmos a 3D „puzzle“ EDGE.

Jako už tradičně je připraven bonus pro ty, kteří zaplatí více než průměrnou částku – jedna z nejznámějších nezávislých her World of Goo. Všechny hry jsou na mobilní poměry celkem náročné a ne každé zařízení je zvládne, proto máte možnost vyzkoušet si demoverze.

Představení Humble Bundle pro Android

Mozilla Firefox 10 s dlouhou podporou

Mozilla před několika měsíci přešla na nový cyklus vydávání, kdy nové verze prohlížeče Firefox a pošťáka Thunderbird vycházejí každých šest týdnů. Tento cyklus se však vůbec nehodil do korporátního prostředí, které upřednostňuje stabilitu a dlouhou podporu před novými funkcemi. Aby Mozilla své firemní uživatele neztratila, přichází s Extended Support Release (ESR) aneb s vydáním s prodlouženou podporou, které bude dostávat bezpečností záplaty 42 týdnů.

ESR samozřejmě mohou využít i domácí uživatelé, ale Firefox se tím na hlavní stránce nijak nechlubí, musíte zabrousit hlouběji. Stejně je tomu u Thunderbirdu. A jaké novinky tedy desítka přinesla? Jedinou zmínky hodnou novinkou je, že většina rozšíření bude automaticky kompatibilní napříč novými verzemi. Dosud se rozšíření při přechodu na novou verzi prohlížeče často deaktivovala, což byl při častém vydávání nových verzí problém. O dalších menších úpravách čtěte v seznamu změn.

KDE 4.8

KDE čtvrté řady už je s námi dlouho a dostalo se do téměř „ideální“ podoby, takže poslední dobou novinek není mnoho. Co najdete ve verzi 4.8? Souborový správce Dolphin se dostal do verze 2.0 a přináší dvě novinky: Přepsané zobrazování souborů a seskupování souborů do kategorií (např. podle názvu, typu nebo času).

Úprava vzhledu okenního správce KWin by měla být snazší díky technologii Qt Quick a jazyku QML. Poštovní klient KMail konečně umí e-maily v HTML nejen zobrazit, ale také je třeba přeposlat. Několika novinek se dočkal také globus Marble. Podrobnější informace o novinkách přináší článek Novinky v KDE 4.8. Oslava nové verze se bude konat v pražské pobočce společnosti SUSE.

Klepněte pro větší obrázek
Dolphin – seskupování souborů

SMPlayer 0.7.0 podporuje mplayer2

Oblíbené rozhraní SMPlayer pro multimediální přehrávač MPlayer přináší ve verzi 0.7.0 několik užitečných novinek. V první řadě podporuje mplayer2, což překvapivě není další verze MPlayeru, ale fork, jehož hlavní předností je využití všech jader procesoru při přehrávání videa.

Další novinkou SMPlayeru je základní podpora YouTube. Video můžete otevřít standardně přes nabídku, ale i prostým přetažením odkazu na okno přehrávače. Přibylo také menu pro oblíbená multimédia, kam můžete přidávat audio a video z různých zdrojů a můžete je třídit do složek. Prostě něco jako záložky v prohlížeči.


Jednou větou

Red Hat Enterprise Linux rozšiřuje dobu podpory ze sedmi na deset let. Vyšel Linux Mint 12 v edici s prostředím KDE. Ambiciózní KDE bude mít dokonce i vlastní tablet. Česko-slovenská komunita kolem distribuce PCLinuxOS vydala vlastní sestavené LiveDVD. Vývoj forku GNOME Shellu Cinnamonu rychle postupuje vpřed – vyšla už verze 1.2. Pilně se pracuje také na vylepšení rozhraní Unity pro nadcházející Ubuntu 12.04. Video editor OpenShot v nové verzi přidává různé efekty a animace. Nástroje pro tvorbu screencastů Kazamu se ujal nový vývojář a vydává novou verzi.

Diskuze (53) Další článek: Internetový operátor v Rusku odměnil uživatele, který stáhl nejvíce dat

Témata článku: Software, Linux, Operační systémy, Open source, IBM, Demoverze, Puzzle, Mobilní hra, Riskantní krok, Mobilní YouTube, Různé kategorie, Ruská klávesnice, Základní podpora, Mig, Mobilní verze, Provincie, Marble, Konečný cíl, Sony Xperia, Dolphin, Samsung Galaxy, Nejlepší tablet, UEFI, Lin, Unity 3D, Kancelářský počítač na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 30

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

** Huawei se loni dostal do křížku s USA ** Začal to proto zkoušet s konkurenčním operačním systémem ** Jmenuje se Deepin a před pár dny se dočkal nové verze

Jakub Čížek | 46

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 30

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

** Předpověď počasí Windy nabízí nepřebernou škálu funkcí ** Zorientovat se v nich nemusí být vždy snadné ** Proto přinášíme 12 užitečných tipů a triků

Karel Kilián | 9


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize