Firma, která je vyhlášená masivní podporou operačního systému Linux, paradoxně rozpouští svůj tým pro podporu Linuxu na noteboocích Thinkpad.
IBM dosáhla toho, že pokud si máte vybavit významnou velkou firmu podporující systém Linux, automaticky vám vytane na mysli jméno IBM. IBM poměrně zdařilým kličkováním a poskytováním Linuxu spolu s hardwarem a službami účinně zatlačuje do pozadí tradiční linuxové společnosti vyvíjející vlastní distribuce.
Linux má u IBM velkou podporu, je aplikován na serverech, nyní IBM také otevřela konzultační centra pro Linux, nedávno prosadila Linux na svých serverech do německé státní správy. Prostě Linux u IBM naplno jede.
Není ale vše tak růžové, jak se může zdát. IBM je totiž poměrně bez sentimentu, pokud jde o rušení ne zrovna prosperujících oblastí. Nedávno se zbavila celé výroby a vývoje pevných disků ve prospěch Hitachi, byť pevné disky IBM nebyly nějak negativně přijímanou značkou. Jen prostě v pevných discích již nejsou takové zisky a pro IBM bylo vedení celé takové divize zbytečnou přítěží.
Přes masivní podporu Linuxu tak IBM přikročila k překvapivému kroku, propustila totiž tým pracující na podpoře Linuxu na noteboocích IBM Thinkpad, jak nyní začínají potvrzovat propouštění zaměstnanci. Zatímco tak u IBM zůstává Linux v oblibě na serverech, na pracovních stanicích a především na noteboocích podporu ztrácí.
Z hlediska samotné existence Linuxu na Thinkpadech se nejedná o významnější brzdu. Pochopitelně, přímá podpora operačního systému ze strany výrobce notebooků je přínosem a pomáhá k bezproblémové instalaci a provozu systému na specifickém hardwaru. U notebooků je podpora Linuxu ztížená často unikátními komponentami, které používá jen jeden výrobce a ovladače se tak obtížně shánějí. Přesto existuje dostatečná nezávislá podpora Linuxu na různých noteboocích a spíše není vůbec obvyklé, že by nějaký výrobce hardwaru poskytoval i přímo podporu pro Linux.
Linux na Thinkpadech tak bude existovat i nadále, IBM ale dala jednoznačný signál, že Linux není ještě připraven na větší nasazení v desktopových aplikacích a přes veškerou podporu ze strany výrobce prostě zákazníci Linux na noteboocích nevyhledávají v takové míře, aby si to vynutilo existenci placené podpory v rámci firmy.