IBM: „K vašim službám, pane!“

Společnost IBM představila novou generaci svých nejvýkonnějších unixových serverů známých pod označením Regatta. Kromě výrazného zvýšení výkonu v transakčních benchmarcích podporují novou filosofii IBM „všechno na požádání.“

Milan Král ze serverové divize IBM prezentoval včera v Praze novou filosofii firmy v oblasti serverových systémů, která spočívá v instalování systémů, které umožňují bez zásahu technika okamžitě zvýšit výkon i kapacitu operační paměti až čtyřnásobně. Filosofii „on demand world“ uvádějí do praxe nové servery pSeries označované během vývoje jako „Regatta“. Všechny nově uvedené servery jsou osazeny novými procesory Power4+ vyráběnými na 0,13 mikronové technologii.

Současnou vlajkovou lodí IBM je p690, který umožňuje osazení až 32 1.7GHz procesorů a díky tomu vytvoření 32 logických partition – „serverů v serveru“, na kterých odděleně běží různé aplikace nebo různé verze jedné aplikace. Maximální kapacita operační paměti je 512 GB (dvojnásobek oproti předchozí generaci), interní pevné disky nabídnou úložný prostor až  2.3 TB. Oproti svému předchůdci nabízí p690 až 65% nárůst výkonu, i když všechna tato srovnání je nutné brát s rezervou, protože předchozí generace systémů disponovala procesory s nižším taktem a menší kapacitou paměti. Rozdíl získaný změnou architektury je výrazně menší.

Ve střední třídě unixových serverů nasazuje IBM p670 s maximálním počtem šestnácti Power 4+ procesorů s taktem 1.1 nebo 1.5 GHz. Standardní 4 GB operační paměti lze rozšířit až na 256 GB, maximální kapacita pevných disků je shodná s p690. Druhým 24“ mainframem v mid-range oblasti je  p655 s možností osadit 4 nebo 8 procesorů a maximem 32 GB RAM. Tento server je určen i pro provozování OS Linux, na kterém podporuje vytvoření virtuálních partition, jejichž maximální možný počet byl oproti předchozí generaci tohoto serveru zdvojnásoben.

Velikostí nejmenší je z nově představených serverů 19“ server p650 podporující maximum osmi Power4+ procesorů s taktem 1.2 nebo 1.45 GHz. Standardní 2 GB RAM lze rozšířit na 64 GB. I u tohoto serveru je výrazná podpora Linuxu a zapojení do clusterů. Oproti svému předchůdci nabízí p650 zvýšení diskové kapacity na 587.2 GB a podporu až 63 zařízení na rozhraní PCI ze zvýšenou propustností.

Výkon na požádání, na zkoušku a na kartu

Všechny tyto servery podporují technologii „on demand“, která má v pojetí IBM čtyři verze. Základ této nové filosofie spočívá v dodávce předimenzovaného systému zákazníkovi, přičemž zaplacená je pouze část, kterou zákazník aktivně využívá. V případě, že dojde k situaci, kdy uživatel potřebuje vyšší výkon, může bez zásahu technika odblokovat  dosud nevyužívaný HW a bez restartu systému jej využívat .

Služba Capacity Upgrade on Demand for processors byla IBM představena už dříve, umožňuje neintruzivní upgrade počtu procesorů, které jsou uvnitř serveru přítomny, ale nebyly aktivovány. V prvotní verzi uživatel dokupující aktivaci procesorů zaplatil celkem přibližně o 5 procent více než při okamžitém nákupu. V nové variantě této služby je tato cenová „penalizace“ zrušena. Podmínkou odběru serveru s předinstalovanou procesorovou kartou s větším počtem procesorů než zákazník okamžitě platí, je aktivace minimálně poloviny procesorů na kartě.

Capacity Upgrade on Demand for memory je novinkou, umožňuje aktivaci paměti ve skocích po 2 GB způsobem obdobným u procesorů.

Trial Capacity on Demand umožňuje na 30 dní zdarma vyzkoušet fungování systému pracujícího na plný výkon. Uživatel má možnost zvolit, zda chce odblokovat veškeré nevyužité zdroje nebo jen některé části, aby zjistil ideální poměr mezi požadovaným výkonem a výslednou cenou systému. Po uplynutí 30 dní je uživatel na tento fakt upozorněn, ale k deaktivaci nezaplaceného HW dojde až po restartu systému nebo virtuálních partition, které využívají výkon přidaných procesorů. Tento postup je aplikován proto, aby nedošlo k abnormálnímu ukončení procesů a tím k poškození zpracovávaných dat.

ON/OFF Capacity on Demand je určená firmám, které zažívají pravidelné nebo nepravidelné špičky zátěže serverů několik dní v roce, jako je například zpracování uzávěrek v bankovních domech nebo velkých výrobních závodech. Zákazníci se systémy pSeries s nainstalovanými neaktivními procesory si mohou zakoupit cosi jako předplacené karty, které obsahují 60 „procesorodnů“ nebo využití 2 dalších procesorů po dobu 30 dní nebo také 30 procesorů na dva dny. Aktivace a deaktivace této služby je prováděna z HMC konzoly, nejmenší rozlišitelná jednotka je jeden den. Při vyčerpání kreditu je zákazník upozorněn podobně jako v případě Trial Capacity on Demand.

V současné době ještě není plně vyřešena problematika softwarových licencí, které jsou u serverů často vázány na počet procesorů. IBM zatím počítá s technologií Capacity on Demand u dvou svých klíčových produktů DB2 a Tivoli.

Diskuze (1) Další článek: DVD NEC ND-1300: vypalovačka s podporou DVD±R/RW pod deset tisíc

Témata článku: Linux, IBM, Nejmenší procento, Předchozí den, Tivoli, Výsledný nárůst, Zvýšený počet, Penalizace, Virtuální procesor, Plná zátěž, Regatta, Trial, Maximum, Standardní verze, Aktivace, Pan, Maximální počet, Maxim, Maxima


Určitě si přečtěte

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 131

WALL-E vyfotil Zemi ze vzdálenosti 1 milionů km

WALL-E vyfotil Zemi ze vzdálenosti 1 milionů km

** Malá sonda s přezdívkou WALL-E pořídila fotografii Země a Měsíce ze vzdálenosti 1 milionů km ** CubeSat letí se sondou InSight k Marsu ** InSight přistane na Marsu 26. listopadu

Petr Kubala | 4

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 33


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?