IBM již měděná

Firma IBM oznámila, že vyvinula jako první na světě procesor vyrobený technologií založené na použití mědi a jehož pracovní frekvence je 400 MHz.
Firma IBM oznámila, že vyvinula jako první na světě procesor vyrobený technologií založené na použití mědi a jehož pracovní frekvence je 400 MHz. Avizovaný procesor je ze známé řady firmy IBM PowerPC.

IBM také uvedla, že tuto technologii bude případně používat i pro firmy, kterým vyrábí čipy na zakázku. Procesory s novou technologií bude začleňovat i do svých serverových stanic S/390, RS/6000 a AS/ 400. Testovací verze jsou již v současné době zkoušeny a do výroby by se měly dostat v roce 1999.

IBM zavedla měděnou technologii výroby čipů z důvodu zvýšení jejich výkonu při menší velikosti substrátu součástky a její nižší spotřebě. IBM je prvním výrobcem čipů, který tuto technologii (CMOS7S) použil pro praktické využití.

Nové procesory nesou označení PowerPC 740 a750 a budou se používat i v desktopových počítačích a v noteboocích. Tyto procesory jsou nejrychlejšími z řady PowerPC na trhu. "Měděná" technologie výroby dává záruky rapidního zlepšování do budoucna a tím i možnosti zvětšení výkonnosti těchto procesorů. Zaručuje podstatné zvyšování hodinové frekvence při malých rozměrech a příkonu čipu, což předchozí technologie za použití hliníku již neumožňovala. Hliník se dlouhou dobu držel jako standardní materiál pro výrobu vodivých cest v integrovaných součástkách. Měď byla vždy považována za lepší vodič než hliník, ale bohužel většímu využití v polovodičové výrobě bránila její horší zpracovatelnost pro tuto oblast.

IBM již v září roku 1997 oznámila zvládnutí této technologie. Po roce dalšího vývoje a testovaní uvádí tuto technologii do výroby. Procesory PowerPC 750 a PowerPC 740 budou k dispozici v prvním čtvrtletí roku 1999.

Váš názor Další článek: Jak uzavřít více programů současně?

Témata článku: IBM, Dlouhá doba, Výroba, Standardní materiál, Dlouhá záruka, Dlouhá cesta


Určitě si přečtěte

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Seznam.cz má vlastního hlasového asistenta pro Android. Rozumí česky a nastaví i budík
Jakub Čížek
Mobilní aplikaceAndroidSeznam.cz
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 53

Jakub Čížek
Windows 10ChromeSoftware
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 69

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5