IBM je (opět) první v serverech

Nejvíce ovšem roste linuxový trh, za ním Windows.
Korunu krále serverového trhu si podle nedávno zveřejněného výzkumu IDC opět nasadila firma IBM. V druhém čtvrtletí utržila za servery 3,2 miliardy dolarů a odsunula na druhé místo Hewlett-Packard s jeho 2,9 mld. Ve stejném kvartálu loňského roku naopak těsně zvítězila firma HP. Obě první dvě firmy ale posílily a dnes obsazují téměř 60% (!) celosvětového trhu serverů. Už s velkým odstupem je Sun Microsystems, který z první pětky ztratil nejvíc, skoro 20%; firma utržila 1.4 miliardy. Mírně si polepšil i Dell a rovněž pátý v pořadí, Fujitsu-Siemens, zatímco ostatní producenti klesají. Situace, kterou známe z počítačů („white boxes“, bílé, neznačkové krabice), kdy naopak drobní producenti získávají na úroveň světových značek, v serverech nenastává – první pětka kontroluje 85% celosvětového trhu a svou dominanci posiluje.

Zajímavý je také pohled na jednotlivé platformy. Zde vidíme příčinu poklesu Sunu – i když je firma stále jedničkou v serverech postavených na komerčním Unixu (33%), tento trh jako celek klesá (o 5.2%). Nejvíce roste segment serverů s operačním systémem Linux, meziročně o 40%. Stále je to ale růst z malých čísel, i když už ne miniaturních: za poslední čtvrtletí se prodalo linuxových serverů za 650 mil. dolarů. Druhým vítězem jsou Windows, které porostly o 21.7%, což znamená i nejvyšší růst v absolutních (dolarových) číslech, na 3.1 miliardy.

Třetí pozoruhodnou statistikou je setrvalý pokles průměrné ceny stroje. Ve finančním vyjádření trh nepatrně stoupl – poprvé po dlouhé době – ale počet prodaných strojů stoupl výrazně, o 17,5%, což ukazuje míru poklesu průměrné ceny serveru za jediný rok (přičemž samozřejmě došlo k růstu průměrné výkonnosti stroje). Uvedené číslo navíc dobře demaskuje dnes neustále omílanou „stagnaci“ v informačních technologiích. Stagnací či poklesem se ohánějí dodavatelské firmy, kterým klesají tržby – jenomže počítačů, serverů i software se prodává více než kdykoli předtím, ovšem za nižší ceny než dříve. Z hlediska účetních knih softwarových a hardwarových výrobců to jistě stagnace je, z pohledu trhu, množství prodaných kusů je naopak svět informačních technologií v takovém růstu, o kterém se jiným výrobcům (např. automobily nebo jiné zboží dlouhodobé spotřeby) jenom sní.

Diskuze (45) Další článek: RIAA měkne, budou amnestie pro uživatele výměnných sítí

Témata článku: Windows, Linux, IBM, Průměrná cena, První kus, První pohled, Drobný stroj, Malý producent, Výrobce automobilů, Nejvyšší růst, Producent, Dominance, Růst, První automobil, Třetí úroveň

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů