IBM jde také na Merced

IBM ohlásila 26. října, že společně se svými partnery z oblasti průmyslu IT hodlá prosadit platformu Unixu i na procesorech IA-64 (64bitové procesory od firmy Intel).
IBM ohlásila 26. října, že společně se svými partnery z oblasti průmyslu IT hodlá prosadit platformu Unixu i na procesorech IA-64 (64bitové procesory od firmy Intel).

Operační systém Unix pro IA-64 bude vyvíjen za použití zkušeností a schopností unixového operačního systému AIX od IBM, který bude doplněn technologiemi UnixWare od Santa Cruz Operation (SCO) a PTX od firmy Sequent. IBM hodlá přenést technologii AIX na UnixWare od SCO a prosazovat tuto nabídku Unixu již na IA-32 (32bitová architektura od firmy Intel), na IA-64, a na mikroprocesorech IBM, tj. na počítačích, které jdou od tzv. vstupních modelů, až k velkým podnikovým serverům.

Kromě aliance se společnostmi SCO a Sequent IBM získala podporu od dalších nezávislých partnerů a výrobců softwaru.

Vyžádá si to investice
IBM prohlásila, že na prosazení této platformy jako vedoucí v oblasti Unixu, vynaloží velké investice. Tyto investice budou zaměřeny do následujících oblastí:
  • Přenesení portfolia middleware (aplikační mezivrstvy) od IBM.
  • Vývoj operačního systému pro využití architektur Intel IA-32, IA-64 a Power od IBM.
  • Investice do technické a marketingové podpory nezávislých výrobců softwaru.
Intelu se to také líbí

Společnost Intel rovněž prohlásila, že hodlá poskytnout podstatnou technickou i marketingovou podporu, aby se tento operační systém stal vedoucí unixovou platformou pro její procesory. IBM a Intel proto vytvářejí pro nezávislé výrobce softwaru mnohamilionovou dolarovou podporu. To má softwarovým firmám pomoci pro toto unixové prostředí vytvořit nástroje middleware a aplikační programy.

SCO bude rovněž marketingově a technicky nový Unix podporovat, Sequent se také zúčastní při vývoji, přičemž hodlá přidat svoji expertizu ze své architektury cc:NUMA (Cache-Coherent NUMA; Non-Uniform Memory Access).

Spiknutí proti dojídačům kostí?
Proč takový spěch? Proti komu? IBM je v Unixu dost silná, pro svoje PC-servery může použít jeden z Unixů od SCO (SCO OpenServer, UnixWare), nebo Windows NT. Ale — firma SCO pravděpodobně není dostatečně připravena, lhostejno z jakých důvodů, ať již technických, či finančních. Finanční a technologický výtlak IBM je přitom obrovský. Ostatně se říká, že většina ostatních firem jsou technologičtí „dojídači kostí“.

IBM pravděpodobně vidí velkou příležitost, jak prorazit se svými PC-servery Netfinity na trh, který je dán velkým výtlakem Intelu, a nebýt přitom celý Wintel (jak pejorativní, pro IBM). Argument je jasný: Unix je vyzrálý, s Windows to radši ani nezkoušejte. Alespoň dokud ještě lze takový argument použít.

Jak to ale bude s kompatibilitou programů pro riscovou platformu POWER pro systémy IBM RS/6000, a pro Netfinity, které jsou na procesorech Intel?

Čeho se může bát IBM?
Intel přijde s Mercedem, který vrhne na trh v obrovských množstvích. To se IBM s procesory Power (sjednocení řad POWER2 a PowerPC) nemůže povést.

Windows už nebude Windows NT a Windows 95/98, ale jednotná řada Windows 2000, od desktopů až po clusterované 4-16procesorové servery.

Linux, který je zadarmo a nenápadně si razí stále hlubší koryto do světa podnikových systémů.

Kdo další?
Nový Unix hodlá podporovat celá řada známých či méně známých výrobců počítačových systémů — z nám známých to jsou Acer, Groupe Bull, ICL, Motorola Computer Group, a Unisys Computer Systems. Z méně známých je to CETIA, která je zastoupením Thomson-CSF.

Co se týče nám známých výrobců softwaru, pak jsou to Informix, Netscape, Novell, Progress Software, Software AG. Z méně známých pak BEA Systems, Data Pro Accounting Software, Micro Focus, Pick Systems, Real World, Risk Management Technology, a TakeFive.

Proč Intel?
Vcelku překvapivá je podpora od Intelu, především kvůli dřívější alianci se společností Hewlett-Packard při spolupráci na mikrokódu pro Merced. A spolupráci Intelu s Microsoftem není třeba příliš zdůrazňovat.

Intel nehodlá vyrábět boxy (počítače), alespoň to zatím tvrdí. Možná, že se tato firma rozhádala s HP a chce tímto krokem vlastnit alespoň kousek toho, co jí pro vlastní výrobu boxů chybí – operační systém. Bez operačního systému takovou aktivitu — výrobu počítačů — Intelu všichni ostatní rozšlápnou jako chrousta; preventivně, bojí se ho.

Uspěje nová aliance?
IBM se sice již jednou s „aliancemi“ spálila — její OS/2 vyvíjel Microsoft, a dnes víme, jak vše po mnohém (úmyslném?) zdržování ze strany Microsoftu (a nástupu Windows) dopadlo.

Jiná věc ale je, vzít svoji technologii a spojit ji s dalšími skvělými technologiemi téměř tuberkulózních firem, které je nedokázaly dostatečně na trhu prosadit (Sequent). Mnohdy jim nic jiného než podpora Velké modré nezbývá, třebaže se jinak staví do opozice, jako náhrada toho či onoho (mainframu — opět Sequent). Všichni zúčastnění samozřejmě pějí ódy na radost, čeká je ale ještě hodně práce — nejen technické, hlavně při prosazování nového produktu na trhu.

Váš názor Další článek: Technologie ADSL míří na sever

Témata článku: Windows, IBM, Santa Cruz, Známý systém, Focus, Bull


Určitě si přečtěte

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 53

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

** Apple večer představil novinky ** Ukáže nové operační systémy, ale čekala se i nová zařízení ** Začíná vývojářská konference Applu WWDC 2018

Karel Javůrek | 87

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji