IBM hlásí citelný pokles obratu a hlavně zisku

Varování nebylo naplano, firma tvrdí, že slabé je to všude, a odmítá předpovídat výsledky příštího čtvrtletí.
Stále s přehledem největší počítačová firma světa se vyznačovala nebývalou stabilitou: rok za rokem, čtvrtletí za čtvrtletím šly výsledky plynule nahoru, ovlivněné jen běžnými sezónními výkyvy. Roční obrat se během let vyšplhal těsně pod 90 miliard dolarů a zisk činil dvě miliardy za čtvrtletí. Určitý pokles přišel loni, ale tomu se nevyhnula žádná firma – tržby IBM klesly na 86 miliard a zisk na 7,7 miliardy. Pár týdnů před ohlášením výsledků za první čtvrtletí ale přišlo nečekané prohlášení označované jako profit warning: firma varuje, že výsledky nebudou takové, jak bylo dříve hlášeno. To se často stává u menších firem s nestálým podnikáním, ale u „blue chips“, jejichž nejlepším příkladem je právě IBM, je to zřídkakdy vídané. Největší korporace většinou dovedou velice dobře předvídat své podnikání pro příští rok; vydávají pravidelné a povinné předpovědi pro své akcionáře a ty pak plní jen s nepatrnými, akceptovatelnými odchylkami. Firma IBM ji tedy vydala – akcie šly okamžitě asi o 20 % dolů – a při oficiálním vyhlášení výsledků o čtrnáct dní poté se ukázalo, že se bohužel nemýlila.

Příjmy IBM za první kvartál činily 18,5 miliardy dolarů (loni 21 miliard) a zisk činil 1,19 miliardy. Přitom předchozí předpověď zněla 1,65 miliardy zisku, což je tedy skutečně značná odchylka od plánovaného cíle. Na dotaz, kde se firmě nedařilo nejvíc, její finanční šéf odpovídá, že to bylo špatné všude – IBM prodává zejména největším společnostem a ty škrtaly investice do informačních technologií, kde mohly. Zlepší se situace během letošního roku? Ani tady nedává nový ředitel firmy Sam Palmisano (vystřídal nedávno Louise Gerstnera) žádnou jasnou odpověď – snížené cíle pro letošek splněny budou, ale nikdo prý nemůže předpovídat, kdy a jak přesně přijde oživení.

Finanční výkazy však přece jen poskytují o něco více informací o problematických místech. Nejhůře na tom bylo oddělení, které bylo léta chloubou firmy – tzv. Technology Group, divize vyrábějící čipy a pevné disky. To kleslo meziročně o 37 % a utrpělo ztrátu 276 mil. dolarů za jediné čtvrtletí. Diskový byznys je pro IBM ztrátový už několikátý rok – loni to bylo 600–700 mil. dolarů (přesná čísla firma nesděluje, toto jsou odhady), a letos by podle analýz mělo být číslo podobné. S tím se nesmíří ani tak bohatá firma, jakou je IBM, a připravuje podepsání smlouvy s japonskou Hitachi, s níž vytvoří novou firmu (30 % IBM, 70 % Hitachi), která bude produkovat pevné disky. IBM je tradičně lepším vynálezcem než výrobcem: to prokazuje i u osobních počítačů, kde přichází se skvělými inovacemi, ale nedokáže je prodat. Největší a navíc stále rostoucí část profitu firmy tvoří stále její konzultační divize (systémová integrace, služby, outsourcing), přestože mezi běžnými lidmi je IBM považována za „velkého výrobce počítačů“.

Nový ředitel to nebude mít lehké, protože na IBM se sypou další hříšky z minulosti. Je obviňována z tzv. „finančního inženýrství“: z toho, že si uměle vylepšuje své výsledky; dokonce zasáhla americká komise pro cenné papíry. Na to jsou dnes, po Enronu, američtí investoři velice citliví a projevili akciím IBM nepřízeň, takže klesly na úroveň blízko tříletého minima.

Diskuze (4) Další článek: Šum v digitální fotografii

Témata článku: Byznys, IBM, Pokles, Citelný pokles, Zisk, Pokles obratu, Značné snížení, Nečekaná situace, Jediné čtvrtletí, Cit, Profit, Skvělý výsledek, Špatná stabilita, Obrat, Přesná předpověď, Skvělý přehled, Předpověď, Jasná odpověď, Japonský výrobce


Určitě si přečtěte

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 106

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 141

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu