IBM, Dell a šestnáct miliard: „jen“ kšeft nebo něco víc?

Rodí se nová aliance, se kterou málokdo počítal: IBM a Dellu. Zatím je v ní jen ranec peněz, ale v budoucnu…
Existují zakázky velké, obří, gigantické a monstrózní. A pak existuje zakázka daná smlouvou mezi firmami IBM a Dell, která se vymyká i těmto měřítkům – Dell se totiž v ní zavazuje, že u IBM utratí v příštích sedmi letech minimálně 16 miliard dolarů za hardwarové komponenty, které bude montovat do svých počítačů a prodávat. Dell bude od IBM nakupovat prakticky všechno důležité: záznamová zařízení (pevné disky), mikroelektroniku (paměti, čipsety atd.), síťová zařízení a monitory. Součástí této obří smlouvy je i rozsáhlá výměna patentů mezi oběma firmami a spolupráce při dalším technologickém vývoji.

Dle této smlouvy se IBM stává tzv. OEM (Original Equipment Manufacturerem) pro firmu Dell; IBM vyvine a vyrobí, Dell koupí, nalepí na to svůj štítek a prodá. IBM dříve tuto činnost neprovozovala, protože se snažila své produkty prodat v koncovém produktu, ale v roce 1993 na toto pole již vstoupila (tuším to byly pevné disky); oblast OEM u ní rychle rostla a v loňském roce už dělala přes deset procent obratu firmy, 6,6 miliard dolarů. Nejdůležitější produkty, které IBM tradičně dodává dalším dodavatelům, jsou pevné disky do notebooků, LCD displeje a paměti.

Živě komentuje: takovýto pakt okamžitě vyvolá množství otázek a doslova divokých spekulací. Především: proč to dělá IBM? Jedna možná spekulace je, že Velká Modrá skutečně nevidí v osobních počítačích příliš budoucnost – samozřejmě se nedomnívá, že „vyhynou“, ale pravděpodobně je považuje za obor spíše v recesi, kde je těžké vydělávat coby koncový prodejce. IBM tedy nechá „nevděčný“ koncový prodej na Dellu a bude zcela spokojena s tím, že Dell bude od ní muset nakoupit takové množství komponentů a starost, co s nimi, bude na Dellu (IBM už několikrát ústy svých nejvyšších prohlašovala, že „éra PC je u konce“ a že technologiemi budoucna jsou „malá zařízení“). Druhou možností je, že IBM si uvědomuje, že skutečně neumí takový ten „pouliční“ prodej, rychlé reakce a štíhlou strukturu a že se s tím víceméně smířila – a skutečně, ani kdyby PC nadále prožívaly období boomu, není nikde řečeno, že to Dell bude mít jednoduché: vždyť mu „po krku“ jdou firmy jako je Compaq, Gateway či Hewlett-Packard, a to je docela hrozivá smečka.

Další úvahy pak jdou za oponu smlouvy. Kdyby šlo jen o dodávky komponentů, sedmiletá smlouva by nevznikla – to nedává smysl, svět se tak rychle mění, že nikdo nemůže zaručit, že za tři roky nebude mít některý jiný výrobce podstatně lepší a výhodnější nabídku a že Dell přivázaný smlouvou k IBM zůstane na slepé koleji. Důležitá je ona „výměna patentů“: spíše ovšem jde o transfer patentů od IBM k Dellu, a ten skutečně může vyústit v mimořádně zajímavé produkty, kterým Dell bude konkurovat zejména Compaqu (serverové technologie, síťařina ad.). Dell dlouhá léta na rozdíl od Compaqu moc žádný výzkum a vývoj neprovozoval, uměl zkrátka rychle assemblovat počítač a ještě rychleji prodat; tuto ztrátu musí dohnat. Od IBM je co brát – v okamžiku, kdy se IBM podaří vyrábět polovodičové součástky (čipy, paměti) na mědi a s použitím křemíkové izolace (silicon insular), bude moci nabízet možná čipy výrazně výkonnější než Intel za stejnou cenu, a nic se v počítačovém průmyslu nepočítá tak silně jako výkonnost čipů. Dell bude v tomto případě první u lizu a je prakticky stoprocentní, že zmíněná smlouva už tuto možnou budoucnost řeší.

Diskuze (2) Další článek: Dance Studio: Jednoúčelový tanečník

Témata článku: Dell, IBM, Transfer, Obří zařízení, Koncový prodejce, Original, Polovodičová součást, DEL, Obrovské množství


Určitě si přečtěte

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 162

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 78

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 39

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 146

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 125


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně