IBM chce nabídnout bootování z Internetu

Nová technologie iBoot má umožnit bootování z vyhrazeného prostoru na síťovém disku. Využití je nejen pro stanice, ale i pro bezdiskové servery.
IBM představila, zatím jen v obecné podobě, své rozšíření chystaného standardu iSCSI. iSCSI má umožnit běžnou SCSI komunikaci tedy i s pevnými disky po IP síti. Bude tedy možné připojit přes síť jakýkoli diskový prostor a pracovat s ním jako s obyčejným diskem. První zařízení iSCSI budou brzy uvedena na trh a IBM chce právě tento standard rozvinout dále.

Navrhovaný standard iBoot se ve své podstatě vrací o pár let zpět, kdy byly velmi rozšířené síťové karty startující ze sítě. iBoot zvládá ovšem komunikaci na IP protokolu a je tak použitelný i pro bootování třeba z Internetu.

Zatímco u klientských stanic je bootování ze sítě zejména v dnešní době extrémně levných pevných disků vnímáno s nevelkým nadšením, využití by mohl iBoot nalézt v serverových aplikacích a zejména u dnes tak prosazovaných Blade serverů, tedy serverů umístěných na úzké kartě, zabírajících jen malý prostor. Zde je často umístěn pevný disk s malou kapacitou sloužící jen pro nastartování systému. S iBootem by mohl být odstraněn i tento článek a navíc by se snížilo vyzařované teplo, které u Blade serverů vtěsnaných do malého prostoru hraje výraznou roli.

IBM sice v duchu svých mainframových zkušeností chce oživit bezdiskové stanice či dokonce domácí počítače, které by využívaly nějaký centrální datový sklad na Internetu, zatím ale zcela jistě ještě taková doba nepřišla. IBM chce myšlenku iBootu prosadit také do notebooků, které by měly pevný disk jen pro zřídkavou práci offline, přičemž hlavní funkcí by byla online práce.

Nicméně iBoot, ač není dnes zrovna vítán, je oknem do budoucnosti. Například Microsoft by velmi rád někdy v budoucnu nabídl takový operační systém, který by se startoval z Internetu. Zatím je to čiré šílenství, přenosová kapacita Internetu a jeho spolehlivost něco takového nyní vylučují, ale právě iBoot je tím, co je pro realizaci tohoto snu vyžadováno. iBoot je zatím jen oznámen, je to prostě něco, co IBM umí, ale na trh se to zatím nechystá. Čas ale možná jednou přijde.

Diskuze (37) Další článek: OpenWeekend bude vysílán živě

Témata článku: Microsoft, IBM, NAB, Dnešní standard, Přenosová kapacita, Malá spolehlivost, Blade


Určitě si přečtěte

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 120

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 31

David Polesný
Monitory
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián | 22

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu