IBM čelí miliardové žalobě kvůli Linuxu

Společnost SCO Group podala žalobu na IBM Corp., ve které obviňuje velkou modrou ze zneužití obchodních tajemství, porušení pravidel hospodářské soutěže a dalších prohřešků, které se vztahují k linuxové divizi IBM. SCO požaduje jako náhradu škod jednu miliardu amerických dolarů.
IBM původně získalo unixovou licenci v roce 1985 od společnosti AT&T. Licenční dohody obsahovaly ustanovení, která vyžadují udržování zdrojových kódů Unixu v tajnosti a zakazují neautorizovanou distribuci a přenos licencovaných technologií. V roce 1995 odkoupila práva na Unix a UnixWare společnost SCO (dříve Caldera Systems) a to včetně zdrojového kódu, dokumentace, vývojářských kontraktů, licencí a dalšího duševního vlastnictví ve vztahu k Unixu.

V žalobě, kterou ve čtvrtek SCO podalo u státního soudu v americkém Utahu, obviňuje SCO jako držitel duševního vlastnictví týkajícího se Unixu společnost IBM, že se pokusila zničit ekonomickou hodnotu unixových systémů, zejména těch určených pro intelovské servery, aby získala výhody pro své služby založené na operačním systému Linux. SCO zároveň IBM písemně upozornila, že má od svých nelegálních aktivit upustit. Pokud IBM nesplní požadavky SCO do sta dní od obdržení dopisu, odebere IBM licenci pro operační systém AIX.

SCO v žalobě tvrdí, že IBM nezákonně využívala znalostí licencovaných technologií ve své podpoře operačnímu systému Linux, což společnost poškodilo. Jako náhradu požaduje SCO nejméně jednu miliardu dolarů s tím, že přesná částka má být určena soudem. IBM je vhodným terčem takové žaloby, protože jde o bohatou společnost, která je schopná požadované odškodnění zaplatit. Další výhodou pro SCO může být silný zájem médií.

Tato žaloba je prvním výsledkem nové divize SCO Source, která se soustředí na otázky duševního vlastnictví. Představitelé SCO prozatím odmítli prozradit, zda jejich společnost chystá žaloby i na další subjekty. Podle tiskového prohlášení se společnost plně soustředí na spor s IBM, který je podle nich jednoznačný. Vyjádření IBM zatím není k dispozici.

Soudní spor s IBM pravděpodobně nepoškodí pouze velkou modrou, ale může ublížit celému hnutí kolem linuxu. Pokud soud potvrdí požadavky SCO, budou některé součásti linuxových distribucí nelegální. Jejich uživatelé by poté museli a platit licenční poplatky společnosti SCO. Tento fakt může znejistět zejména firemní zákazníky uvažující o nasazení linuxu na serverech. Guru Open Source komunity a prezident Open Source Initiative Eric S. Raymond se staví na stranu IBM a tvrdí, že šance SCO na úspěch jsou mizivé. Podle něj je tento tah SCO motivován zoufalstvím vyplývajícím z finančních problémů společnosti.

Diskuze (51) Další článek: Creative Labs představí zvukový standard EAX 4.0

Témata článku: Linux, Open source, IBM, Požadovaná částka, Jednoznačná náhrada, Guru, Přesná částka, Přesná hodnota, Lin, Utah

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost