IBM bude vyrábět nejnovější čipy pro NVidii

Společnosti IBM a NVidia oznámily uzavření smlouvy, podle které bude IBM poskytovat technologii a výrobní kapacity pro produkci dalších generací grafických procesorů společnosti NVidia.
Uzavření smlouvy mezi IBM a NVidií znamená změnu v dosavadní strategii amerického výrobce grafických karet, který doposud veškerou výrobu svých čipů zadával tchajwanské společnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. . Důvodem k využití služeb IBM jsou problémy, které má TSMC s aplikací 0,13 mikronové technologie při výrobě GeFroce FX.

Ztráta pozice

Zpožděné uvedení nové generace grafických karet na trh stálo společnost NVidia dosavadní postavení jedničky na trhu. Kanadská Ati Technologies totiž včas představila novu řadu grafických karet postavenou na čipu Radeon 9700, který sice využívá starší 0.15 mikronovou technologii, ale poskytuje vyšší výkon než dostupná řešení od NVidie. Ve chvíli, kdy se TSM podařilo zahájit výrobu GeForce FX, zvládla Ati uvést na trh další generaci svých grafických procesorů Radeon 9800, který GeForce FX v testech poráží.

Mluvčí společnosti NVidia Derek Perez oznámil, že Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. bude i nadále zajišťovat výrobu většiny grafických čipů NVidia, ale nejnovější přírůstky z rodiny GeForce budou od léta letošního roku produkovány v moderní továrně IBM v East Fishkill ve státě New York. Hodnota kontraktu nebyla oznámena, ale odborníci předpokládají, že se jedná o stovky milionů dolarů při několikaletém trvání smlouvy.

IBM získává

Pro IBM znamená smlouva s NVidií nejen vysoký obrat a využití pro své nové výrobní kapacity v USA, ale také zlepšení pozice mezi výrobci nejmodernějších čipů. Zakázka NVidie navíc zlepší návratnost dvou a půlmiliardové investice do továrny v East Fishkill v okamžiku, kdy se celý „křemíkový“ průmysl potýká s problémy. Kromě NVidie patří mezi zákazníky IBM v oblasti výroby polovodičů také AMD a Sony, pro kterou bude IBM vyrábět čipy pro novou generaci konzol Sony Playstation.

Diskuze (4) Další článek: Hledáme autory!

Témata článku: IBM, Čipy, Nejmodernější čip, Nejnovější rodina, Taiwan, Čip, Nejnovější čip, Využitá kapacita, Nvidia, Výroba

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost