Proti všem předpokladům a v nejméně očekávanou chvíli: IBM si hodlá nechat otevřená skutečně všechna dvířka. Není to ale další hřebíček do rakve čipům PowerPC?
A jsou tam už opravdu všichni. Firma IBM bude portovat svůj operační systém AIX (varianta Unixu) na čipy IA-64, tj. Merced a jeho následovníky od firmy Intel; bude je používat ve svých serverech NetFinity. Byť se nejedná o oficiální ohlášení (to se očekává v říjnu či listopadu 1998), považuje se toto rozhodnutí za finální. Serverová skupina firmy IBM má dnes poměrně široké portfolio, které AIX na Mercedu ještě dále - a poměrně neočekávaně - rozšíří. Portace by neměla být výsledkem pouze tvorby IBM, ale též dalších spolupracujících firem, které vyrábějí kompatibilní stroje ještě z dob mainframe počítačů - zejména japonský Hitachi a francouzský Bull. Zmíněná situace bude znamenat, že se na AIXem poháněných serverech budou vyskytovat jak procesory pracující s čísly systémem velkého endiánu (RISC) a malého endiánu (CISC, tj. Merced); tvrdí se sice, že tyto přístupy už dnes nejsou tak fundamentální překážkou pro kompatibilitu a snadné portování aplikací, ale stále se jedná o problém.
Živě komentuje: zpráva přišla skoro v nejméně očekávanou chvíli: Intel neustále odkládá Merced a proslýchá se, že některé firmy (Sun) chtějí od jeho podpory ustoupit, a na druhé straně IBM pravděpodobně přijde s špičkově výkonným "měděným" čipem PowerPC. Kde je ale přesně pravda, neví z nezasvěcených nikdo - to, co je v laboratořích obou firem, je známo jen hrstce zasvěcených. Stejně to musí být kuriózní situace, když Intel hodlá přetáhnout svého stále největšího konkurenta v procesorech na svou stranu, musí mu ukázat velký kus z toho, co má v laboratořích přichystané - musí být hodně schizofrenní nutnost ukázat na jedné straně co nejvíce a na druhé současně co nejvíce zatajit.
Portace AIXu na Merced vyvolává další souvislosti. Jednak je to nepochybně rána pro PowerPC; jaký důvod bude mít firma IBM dále investovat stovky miliónů dolarů ročně do vývoje a nákladné malosériové výroby čipů PowerPC, když oba operační systémy, které používá (Windows NT a AIX) poběží na Intelu, Těžko to bude dělat jen proto, aby si udržela jakousi protimonopolní metličku na Intel; a pokud to bude dělat jen pro Apple, může jablko docela zkysnout, protože za to bude určitě chtít hodně peněz. Druhým signálem je vzrůstající náklonnost IBM k systému Windows NT; čipy Intelu jsou evidentně na tento operační systém připraveny lépe než na jakýkoli jiný a je také jasné, že platforma "Wintel" stále více a více dozrává směrem k podnikové (enterprise) úrovni. Proto se objevují ještě další zajímavé hlasy, hovořící o tom, že by se IBM měla vrátit k jednou opuštěné strategii portování Windows NT na platformu PowerPC. Pokud vám to připadá už jako úplný zmatek, není tomu tak - čipy PowerPC nejsou výrobně příliš drahé, budou rozhodně levnější než Merced a mohly by zaplnit dobré místo v levnějších a přitom velice výkonných serverech, kde je ale platforma Windows NT skoro nezbytná.