IBM a e-business bez utopie

IBM v tomto duchu vedla 4. února v Mnichově své předcebitové Forum of Technology jako první přiblížení budoucích trendů, které hodlá na letošním CeBITu představit
IBM vloni na CeBITu začala tlačit na to, čemu se souhrnně říká e-business. Prosíťovaný svět se stal díky stále širšímu komerčnímu využívání Internetu stále větší realitou. E-business jako řešení pro urychlení obchodování už překračuje zdi velkých firem a stává se součástí našeho každodenního života - tímto mottem se také bude řídit expozice společnosti IBM na letošním CeBITu. IBM v tomto duchu vedla 4. února v Mnichově své předcebitové "Forum of Technology" jako první přiblížení budoucích trendů, které hodlá na letošním CeBITu představit. Na CeBIT se připravuje s mohutnou ofenzívou pro e-business především divize IBM Personal Systems Group.

Už i vedoucí pracovníci pochopili...
Podle nejnovější studie divizí IBM Global Services a Economic Intelligence Unit vyplývá, že stále vyšší procento "starších" vedoucích pracovníků se přesvědčuje, že informační technologie přispívají k vyšší produktivitě a růstu jejich firem. Tyto výsledky ukazují na obrat v jejich přístupu k trhu a na to, že investice do technologií se začínají stále více považovat za něco, co může přinést skutečně měřitelnou konkurenční výhodu.

Počítače skrytě pro všechny
V roce 1997 se podle IDC prodalo 90 milionů PC a 100 milionů mobilních telefonů. V roce 1998 mělo přístup k Internetu 3,2 milionu domácností. V roce 2002 už má mít přístup k Internetu na 37,3 milionu domácností a počet obchodních případů, uzavřených prostřednictvím webu z mobilních ne-PC přístrojů překročí 50 %.

Jako zrzaví mravenci
Počítačové firmy hovoří o několika pojmech, jedním z nich je Pervasive Computing. V podstatě se jedná o to, že rozměry výpočetní síly se fyzicky zmenšují do kapesních rozměrů, počítače s malým displejem už je možno nosit v kapse, a mít tak okamžitý přístup k informacím, elektronické poště a ke stránkám Internetu.

Automatické translátory mají poskytnout zábavu, která je jinak dostupná v cizím jazyce, kapesní počítače je možno použít k objednávkám do obchodních domů.

Už dnes stačí připomenout PalmPilot od společnosti 3Com, Nokia Communicator druhé generace, Psion, hand-held PC s Windows CE (Windows CE z pochopitelných důvodů IBM nezmínila), možnost přístupu z mobilního telefonu na Web a k nejrůznějším službám, i bankovním. U nás stačí jmenovat Expandia Banku a jako jedny z nejúspěšnějších internetových obchodů s knihami a s hudebními CD u nás www.vltava.cz, http://ucho.cpress.cz.

Scéna z akčního filmu
Prototyp IBM Wearable PC (počítač nositelný v kapse) je zmenšeninou notebooku ThinkPad 560, má velikost dvou cigaretových krabiček, ovládá se hlasem. Má lupový displej o velikosti 1 x 1 cm, umístěný na sluchátkách a držený ve vzdálenosti několika centimetrů od oka. Osoba která si sluchátka s displejem nasadí na hlavu pak připomíná pilota helikoptéry z akčního filmu.

Jeho využití si představuji společně s hlasovým ovládáním např. na burze - "show Wall Street, show Tokyo, show London...". Praha si asi přece jen počká...

IBM i do mercedesky
Daimler-Benz zase hodlá vybavovat přenosným PC s malým displejem vozy Mercedes-Benz V-class (něco jako o chlup větší renault Espace). Tyto osobní počítače od IBM budou tvořit základ mobilní kanceláře, aby byl její uživatel neustále v kontaktu s e-mailem mohl přistupovat na internetové stránky. Mercedesy třídy V k tomu ještě dostanou automatický počítačový translátor, česky překladač - do počítače se hovoří německy, ten odpovídá anglicky.

Pracovní konzola zatím obsahuje notebook IBM ThinkPad, napojení na síť GSM a PalmPilot. IBM dodává i potřebný software, včetně komprese přenášených dat (GSM zatím umí jen 9 600 b/s). Zadní sedadla mercedesky jsou bohužel dělaná, nedá se na ně položit...

Vzpomínám na pro nás ještě v 70. letech utopický mobilní telefon v automobilu Rolls-Royce ve filmu Muž nahoře. V dnešní stále uspěchanější době dostávají mobilní telefony i děti, aby rodiče měli lepší přehled. Ti, kdo řídí velké firmy, by měli mít stejně jako rodiče absolutní přehled.

Využití cenných dat
Operační data jsou obchodním kapitálem firmy. Získat z nich správné údaje také patří k tomu, co bude IBM na CeBITu také předvádět. V oblasti Business Intelligence jí patří 15 % trhu a ze současného objemu 23 milionů dolarů IBM hodlá do roka 2002 vyrůst na čtyř až pětinásobek.

Pro malé podniky IBM zase počítá s PC-serverem Netfinity a se systémy správy Small Business Edition PC 300GL, jakým je např. LANClient Control Manager. Databáze DB2 běží i na PC-serverech IBM Netfinity s Windows NT už dávno,

Brutální počítání Deep Computing i zmýlená
Uživatelům přísluší Pervasive Computing. Aby bylo možno takovou sílu obsloužit, je zapotřebí ještě něco navíc, brutální výpočetní sílu v pozadí. IBM se přiklání k názvu Deep Computing - vzpomeňme na unixový systém RS/6000 SP, pojmenovaný Deep Blue, který porazil v šachu Garri Kasprova.

Marketingové firmy se občas také brutálně mýlí - ještě v roce 1993 předvídaly, že poslední mainframe S/390 bude odpojen od elektrické napájecí sítě a tím umrtven někdy v roce 1995. IBM dnes vyrábí jen ve svém evropském centru na jihu Francie v Montpellier 1 tisíc systémů S/390 měsíčně. Tyto systémy jsou zvláště vhodné ke zpracování dat souvisejících s Business Intelligence - firemních agend, souvisejících většinou s financemi. Proč tuto platformu, společně s DB2, jednou z nejlepších databází na současném trhu, nevyužít k obsluze elektronického obchodu na trhu?

Stejně dobře mohou posloužit masivně paralelní unixové systémy RS/6000 SP, nebo vlastnická platforma IBM AS/400. Její operační systém OS/400 teď proběhl takovou řadou inovací, že se funkčnost počítačů AS/400 téměř blíží funkčnosti mainframů.

e-business pomáhá
Obchod, alespoň ten velký, se vždy dělá z očí do očí. Auto bych si na Internet koupit nešel. Tunu toaletního papíru pro hotelový komplex ale na Webu objednám s klidem, a ještě budu mít na kvalitně zákaznicky upravených webových stránkách možnost výběru mezi růžovým, světle modrým, podle barev kachliček, nebo potištěným vzorem některé měny, abych zrovna nejmenoval stodolarovky. Samozřejmě, že i tento velký obchod napřed dohodnu ústně a na papíře, jedná se o velké peníze. Rutinní obchod však e-business podstatně zrychlí a tím zlevní. IBM nabízí infrastrukturu. Dobře se to naučila na olympiádách v Atlantě a Naganu, tenisový Wimbledon už zvládá doslova levou zadní.

Kdo chce, už má e-society
E-business a Internet, resp. Web, pomáhá velkým v dosahování vyšších prodejních objemů a nalézt subdodavatele, malým umožňuje nalézt nové trhy tvořené velkými, zákazníkům zase pomůže nalézt a koupit běžné zboží bez honičky. Stáváme se členy e-society.
Váš názor Další článek: Návrat hubeného muže

Témata článku: IBM, Windows, Montpellier, Elektronická sluchátka, Velký byznys, London, Daimler, Malý objem, Deep, Atlanta, Rolls-Royce, Bus, Růžová sluchátka, Renault, Nejlepší data, Tokyo, Helikoptéra, Akční film, Nejnovější studie, Wimbledon, Sluchátka k počítači, Velký objem, Mobilní displej, Mercedes-Benz, Show


Určitě si přečtěte

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 66

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 91

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 133Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF