IBM a e-business bez utopie

IBM v tomto duchu vedla 4. února v Mnichově své předcebitové Forum of Technology jako první přiblížení budoucích trendů, které hodlá na letošním CeBITu představit
IBM vloni na CeBITu začala tlačit na to, čemu se souhrnně říká e-business. Prosíťovaný svět se stal díky stále širšímu komerčnímu využívání Internetu stále větší realitou. E-business jako řešení pro urychlení obchodování už překračuje zdi velkých firem a stává se součástí našeho každodenního života - tímto mottem se také bude řídit expozice společnosti IBM na letošním CeBITu. IBM v tomto duchu vedla 4. února v Mnichově své předcebitové "Forum of Technology" jako první přiblížení budoucích trendů, které hodlá na letošním CeBITu představit. Na CeBIT se připravuje s mohutnou ofenzívou pro e-business především divize IBM Personal Systems Group.

Už i vedoucí pracovníci pochopili...
Podle nejnovější studie divizí IBM Global Services a Economic Intelligence Unit vyplývá, že stále vyšší procento "starších" vedoucích pracovníků se přesvědčuje, že informační technologie přispívají k vyšší produktivitě a růstu jejich firem. Tyto výsledky ukazují na obrat v jejich přístupu k trhu a na to, že investice do technologií se začínají stále více považovat za něco, co může přinést skutečně měřitelnou konkurenční výhodu.

Počítače skrytě pro všechny
V roce 1997 se podle IDC prodalo 90 milionů PC a 100 milionů mobilních telefonů. V roce 1998 mělo přístup k Internetu 3,2 milionu domácností. V roce 2002 už má mít přístup k Internetu na 37,3 milionu domácností a počet obchodních případů, uzavřených prostřednictvím webu z mobilních ne-PC přístrojů překročí 50 %.

Jako zrzaví mravenci
Počítačové firmy hovoří o několika pojmech, jedním z nich je Pervasive Computing. V podstatě se jedná o to, že rozměry výpočetní síly se fyzicky zmenšují do kapesních rozměrů, počítače s malým displejem už je možno nosit v kapse, a mít tak okamžitý přístup k informacím, elektronické poště a ke stránkám Internetu.

Automatické translátory mají poskytnout zábavu, která je jinak dostupná v cizím jazyce, kapesní počítače je možno použít k objednávkám do obchodních domů.

Už dnes stačí připomenout PalmPilot od společnosti 3Com, Nokia Communicator druhé generace, Psion, hand-held PC s Windows CE (Windows CE z pochopitelných důvodů IBM nezmínila), možnost přístupu z mobilního telefonu na Web a k nejrůznějším službám, i bankovním. U nás stačí jmenovat Expandia Banku a jako jedny z nejúspěšnějších internetových obchodů s knihami a s hudebními CD u nás www.vltava.cz, http://ucho.cpress.cz.

Scéna z akčního filmu
Prototyp IBM Wearable PC (počítač nositelný v kapse) je zmenšeninou notebooku ThinkPad 560, má velikost dvou cigaretových krabiček, ovládá se hlasem. Má lupový displej o velikosti 1 x 1 cm, umístěný na sluchátkách a držený ve vzdálenosti několika centimetrů od oka. Osoba která si sluchátka s displejem nasadí na hlavu pak připomíná pilota helikoptéry z akčního filmu.

Jeho využití si představuji společně s hlasovým ovládáním např. na burze - "show Wall Street, show Tokyo, show London...". Praha si asi přece jen počká...

IBM i do mercedesky
Daimler-Benz zase hodlá vybavovat přenosným PC s malým displejem vozy Mercedes-Benz V-class (něco jako o chlup větší renault Espace). Tyto osobní počítače od IBM budou tvořit základ mobilní kanceláře, aby byl její uživatel neustále v kontaktu s e-mailem mohl přistupovat na internetové stránky. Mercedesy třídy V k tomu ještě dostanou automatický počítačový translátor, česky překladač - do počítače se hovoří německy, ten odpovídá anglicky.

Pracovní konzola zatím obsahuje notebook IBM ThinkPad, napojení na síť GSM a PalmPilot. IBM dodává i potřebný software, včetně komprese přenášených dat (GSM zatím umí jen 9 600 b/s). Zadní sedadla mercedesky jsou bohužel dělaná, nedá se na ně položit...

Vzpomínám na pro nás ještě v 70. letech utopický mobilní telefon v automobilu Rolls-Royce ve filmu Muž nahoře. V dnešní stále uspěchanější době dostávají mobilní telefony i děti, aby rodiče měli lepší přehled. Ti, kdo řídí velké firmy, by měli mít stejně jako rodiče absolutní přehled.

Využití cenných dat
Operační data jsou obchodním kapitálem firmy. Získat z nich správné údaje také patří k tomu, co bude IBM na CeBITu také předvádět. V oblasti Business Intelligence jí patří 15 % trhu a ze současného objemu 23 milionů dolarů IBM hodlá do roka 2002 vyrůst na čtyř až pětinásobek.

Pro malé podniky IBM zase počítá s PC-serverem Netfinity a se systémy správy Small Business Edition PC 300GL, jakým je např. LANClient Control Manager. Databáze DB2 běží i na PC-serverech IBM Netfinity s Windows NT už dávno,

Brutální počítání Deep Computing i zmýlená
Uživatelům přísluší Pervasive Computing. Aby bylo možno takovou sílu obsloužit, je zapotřebí ještě něco navíc, brutální výpočetní sílu v pozadí. IBM se přiklání k názvu Deep Computing - vzpomeňme na unixový systém RS/6000 SP, pojmenovaný Deep Blue, který porazil v šachu Garri Kasprova.

Marketingové firmy se občas také brutálně mýlí - ještě v roce 1993 předvídaly, že poslední mainframe S/390 bude odpojen od elektrické napájecí sítě a tím umrtven někdy v roce 1995. IBM dnes vyrábí jen ve svém evropském centru na jihu Francie v Montpellier 1 tisíc systémů S/390 měsíčně. Tyto systémy jsou zvláště vhodné ke zpracování dat souvisejících s Business Intelligence - firemních agend, souvisejících většinou s financemi. Proč tuto platformu, společně s DB2, jednou z nejlepších databází na současném trhu, nevyužít k obsluze elektronického obchodu na trhu?

Stejně dobře mohou posloužit masivně paralelní unixové systémy RS/6000 SP, nebo vlastnická platforma IBM AS/400. Její operační systém OS/400 teď proběhl takovou řadou inovací, že se funkčnost počítačů AS/400 téměř blíží funkčnosti mainframů.

e-business pomáhá
Obchod, alespoň ten velký, se vždy dělá z očí do očí. Auto bych si na Internet koupit nešel. Tunu toaletního papíru pro hotelový komplex ale na Webu objednám s klidem, a ještě budu mít na kvalitně zákaznicky upravených webových stránkách možnost výběru mezi růžovým, světle modrým, podle barev kachliček, nebo potištěným vzorem některé měny, abych zrovna nejmenoval stodolarovky. Samozřejmě, že i tento velký obchod napřed dohodnu ústně a na papíře, jedná se o velké peníze. Rutinní obchod však e-business podstatně zrychlí a tím zlevní. IBM nabízí infrastrukturu. Dobře se to naučila na olympiádách v Atlantě a Naganu, tenisový Wimbledon už zvládá doslova levou zadní.

Kdo chce, už má e-society
E-business a Internet, resp. Web, pomáhá velkým v dosahování vyšších prodejních objemů a nalézt subdodavatele, malým umožňuje nalézt nové trhy tvořené velkými, zákazníkům zase pomůže nalézt a koupit běžné zboží bez honičky. Stáváme se členy e-society.
Váš názor Další článek: Návrat hubeného muže

Témata článku: Windows, IBM, Růžová sluchátka, Nejlepší data, Deep, Rolls-Royce, Rolls Royce, Nejnovější studie, Wimbledon, Mobilní displej, London, Velký byznys, Mercedes, Show, Montpellier, Akční film, Elektronická sluchátka, Atlanta, Tokyo, Mercedes-Benz, Sluchátka k počítači, Helikoptéra, Velký objem, Renault, Daimler


Určitě si přečtěte

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

** Srpen byl třetí nejteplejší za posledních více než sto let ** Bude to ale daleko horší, jak ukazuje aplikace NYT ** V Praze vzroste počet horkých dní na čtyřnásobek

Karel Kilián | 21

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

Astronomové objevili daleko za Plutem objekt s extrémní dráhou. Může ukazovat na existenci planety Devět

Astronomové objevili daleko za Plutem objekt s extrémní dráhou. Může ukazovat na existenci planety Devět

** Astronomové objevili daleko za Neptunem těleso 2015 TG387 ** Okolo Slunce se pohybuje po extrémně protáhlé dráze ** Jeho dráha může ukazovat na existenci planety Devět

Petr Kubala | 10


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku