i820 a MTH – máte i vy špatnou desku?

19. května 2000
Computer 9/00 SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Minulý týden proběhla webem zajímavá a pro někoho nepříliš příjemná zpráva: Intel uznává chybu v deskách s i820 a MTH (Memory Translation Hub) a vyměňuje vadné za dobré.
Minulý týden proběhla webem zajímavá a pro někoho nepříliš příjemná zpráva: Intel uznává chybu v deskách s i820 a MTH (Memory Translation Hub) a vyměňuje vadné za dobré. Paměti SDRAM totiž někdy způsobovaly reset systému nebo občasnou ztrátu dat. Proč? MTH totiž nepracuje korektně.

Takto Intel bude muset přes výrobce desek a jejich distributory vyměnit zhruba na milion desek. Samozřejmě ne každý majitel vadné desky si ji nechá vyměnit, protože uživatel vůbec nemusí vědět o tom, že to není chyba jeho konfigurace, ale chyba základní desky. Ta vyplývá chyby v implementaci MTH který překládá požadavky na paměť Rambus pro paměť SDRAM).

Tato „legrace“ může přijít Intel odhadem na nějakých 300 milionů dolarů (špatná první Pentia 60 s výpočetní chybou tehdy Intel stála okolo 475 milionů dolarů). Tato výměna desek může také ve svém důsledku způsobit nedostatek čipsetů i820 pro desky s pamětmi RIMM; Intel se tak může dostat do nepříjemné situace, která může způsobit odliv výrobců desek k VIA a ostatním výrobcům „levnějších“ čipsetů (tím nechci říci méně kvalitnějších), které podporují DDR SDRAM.

Tyto základní desky se začaly vyrábět někdy v listopadu loňského roku (jejich cena je okolo pět tisíc korun) a teprve na začátku května upozornili výrobci desek Intel na možnou chybu v MTH a přestali tyto desky dodávat na trh. Na Internetu se však zprávy o chybách objevily už daleko dříve – Intel je však dementoval s tím, že uživatelé používají nekvalitní paměti a že v deskách s MTH musí být pouze značkové kousky – jinak nebude MTH pracovat. Prý totiž neobsahují SPD (zde jsou uloženy informace o konfiguraci a nastavení paměti), nebo mají v SPD chybu. Samozřejmě vyvstala otázka, proč tytéž paměti pracují ve všech ostatních deskách s jinými čipsety – na ni však Intel nereagoval.

Bohužel, podobný problém potkal také čipset i840 + MTH; ten se však projevoval zejména u pamětí ECC SDRAM. Čipset i840 je ale určen zejména pro pracovní stanice nebo servery, Intel se tedy utěšoval tím, že těchto systémů je méně než i820 + MTH a že tedy problém je o hodně méně bolavý. Jenomže problém Intelu se samozřejmě stává problémem jak výrobců desek, tak výrobců počítačů. Takový Hewlett-Packard zastavil výrobu počítačů s těmito čipsety – zde už nejde jen o výměnu desky, ale musí se k dodavateli s celým počítačem; tato výměna by tedy mohla stát daleko víc. Otázkou však je, zda HP (a samozřejmě i další výrobci počítačů s těmito čipsety) bude počítače vyměňovat.

Pokud jste tedy koupi desky s čipsetem i820 + MTH v nejbližší době plánovali, určitě ještě chvíli zůstaňte sedět, i když ceny desek pravděpodobně půjdou dolů a ceny desek s Intel BX nahoru. I když Intel tvrdí, že všechny vadné desky budou vyměněny, tj. ty, co leží v obchodech, už mohou být „v pořádku“, mohou se v budoucnu objevit další chyby, které vaši desku znehodnotí tak, jako se tomu stalo nyní – na toto tvrzení se nedá příliš spolehnout. Stejně jako se na Intel nedalo spolehnout, když oznamoval datum vypuštění i820 a i840 a o několik měsíců se zpozdil.

Poznámka: Intel před několika dny oznámil, že se problém s MTH týká pouze počítačů s procesorem Pentium III 533 a vyšším a frekvencí sběrnice 133 MHz. Zda je to pravda nebo jen uklidnění zákazníků, nevíme.

Paradoxně, i přes tyto problémy, nehodlá Intel s MTH skoncovat a bude jej implementovat i do dalších čipsetů, které budou určeny pro RDRAM. Dušuje se také, že tam už žádné problémy s pamětmi SDRAM nebudou. Kdo tomu věří? Nebylo by lepší, kdyby Intel nechal nešťastné RDRAM daleko za zády a šel směrem, kterým jde zbytek světa, tedy podporou DDR SDRAM?

Určitě by bylo lepší, kdyby Intel pokračoval v podpoře SDRAM místo pamětí Rambus DRAM – neměl by problémy se stále se oddalujícím vypuštěním čipsetu i820, s hledáním rychlého řešení, jak tomuto čipsetu zpřístupnit paměti v modulech DIMM, a výsledkem toho by nebylo několik set tisíc připravovaných základních desek (podle některých odhadů), které nikdy nebudou prodány zákazníkům a budou hozeny do šrotu. Nakonec se stejně vrací v levnějších čipsetech, konkrétně i815, k 133MHz SDRAM – kdyby nebylo nešťastné epizody s RDRAM, mohl už dnes Intel nabídnout čipset, který by konečně překonal přes dva roky starý BX a mohl by nabídnout podporu DDR SDRAM.

Tip: Jestliže si chcete otestovat, zda máte takto postiženou základní desku, stáhněte si z webu Intelu malý testovací program. Pokud bude diagnóza pozitivní, můžete si „gratulovat“.

Diskuze (1) Další článek: Computer 9/00

Témata článku: Deska, Desky, Základní konfigurace, Translation, Spd, Místo pamětí, Starý kousek


Určitě si přečtěte

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 41

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5