Česku se obecně daří v technických profesích, jako je inženýrství všeho druhu nebo programování. Řadu českých techniků lze proto najít i ve vedení nadnárodních gigantů, například Aleš Holeček v Microsoftu šéfuje divizi Office. U obchodních pozic je tomu ale spíše naopak, z českých firem do světa na rozdíl od Polska tolik byznysových talentů neodchází. Ale najdou se výjimky. Bývalý viceprezident pražského startupu Productboard zamířil do obchodního vedení americké společnosti OpenAI, která i díky ChatGPT stojí v čele současné revoluce v umělé inteligenci.
Productboard je společně s Rohlíkem a Mews jedním ze tří tuzemských jednorožců, tedy startupem s hodnotou přesahující miliardu dolarů. Firma od investorů typu Sequoia Capital, Index Ventures, Kleiner Perkins nebo Tiger Global Managements posbírala 262 milionů dolarů a byla ohodnocena na 1,7 miliardy dolarů, skoro 40 miliard korun. Podnik vyvíjí cloudový software pro produktové manažery a jejich týmy.
OpenAI ovšem hraje zcela jinou ligu. Společnost už od investorů získala přes 11 miliard dolarů a byla oceněna na zhruba 80 miliard dolarů. Drtivou většinu z toho poslal Microsoft, který si od spojení s OpenAI slibuje vedoucí pozici na rychle se formujícím trhu s umělou inteligencí a velkými jazykovými modely typu GPT. Práce pro OpenAI je v současné době velmi prestižní a je o ni velký zájem.
Na jednu z nejvyšších obchodních pozic v OpenAI nyní zamířil Conor Dragomanovich, který do roku 2023 působil jako viceprezident prodeje v Productboardu. Pak nastoupil do Open AI , kde se vypracoval na ředitele sekce, jež má na starost prodej technologií OpenAI velkým zákazníkům.
Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně