Koronavirus | COVID-19 | Folding@Home

I váš počítač může hledat lék na koronavirus. Co potřebujete vědět o Folding@home

  • Nebojte se zapojit svůj počítač do Folding@Home, můžete pomoci
  • Když s počítačem nepracujete, výkon se použije pro výpočty
  • I malý výkon notebooku stačí, v součtu naše stroje vydají za superpočítač
I váš počítač může hledat lék na koronavirus. Co potřebujete vědět o Folding@home

Hledání léků na různé nemoci dnes probíhá nejen v laboratorních zkumavkách, ale ve stále větší míře také na počítačích. V případě některých simulací je potřeba tak obrovský výpočetní výkon, že s nimi pomáhají superpočítače. Například nejvýkonnější stroj Summit s výkonem až 200 petaFLOPS nedávno vytipoval a doporučil k dalšímu zkoumání 77 sloučenin, které by mohly zabránit koronaviru infikovat hostitelské buňky. 

Kromě superpočítačů vědci používají také různé platformy pro distribuované výpočty. Jedná se o sítě, skládající se z počítačů dobrovolníků, poskytujících výkon svého stroje ve prospěch vědy. Asi nejznámějším projektem tohoto typu je nedávno zastavený Seti@Home, který 21 let hledal mimozemské vysílání umělé povahy.

Klepněte pro větší obrázek 
Projekt SETI@home

Základní princip fungování je v podstatě prostý. Vědci mají připravený obrovský balík dat, který „rozporcují“ na menší kousky. Tyto kousky si pak stahují klientské aplikace, nainstalované na počítačích dobrovolníků. Ty data zpracují požadovaným způsobem a výsledky odešlou zpět. Motivací bývá dobrý pocit a případně body do statistik, které uživatelé dostávají podle objemu zpracovaných dat.

Zevrubný přehled nejzajímavějších platforem pro distribuované výpočty připravil počátkem března Kuba Čížek. V jeho článku Propojte miliony domácích notebooků a PC a vyrobíte superpočítač. Dnes zkoumá koronavirus i vesmír najdete celou řadu projektů, do kterých se můžete zapojit. Na výběr je například klima naší planety, studium asteroidů, simulace vesmíru či hledání léků na různé nemoci.

My se teď v dalších kapitolách zaměříme na Folding@home, projekt platformy distribuovaných výpočtů, které nyní slouží vědcům hledající lék na aktuální koronavirus.

Diskuze (19) Další článek: Stránka vyvracející internetové mýty kvůli koronaviru nestíhá. Objem polopravd je příliš velký

Témata článku: Koronavirus, Windows, Internet, Chrome, COVID-19, Bitcoin, Folding@Home, Výzkum, Ubuntu, Superpočítače, Playstation, Simulace, Fedora, Debian, COVID, Protein, Proxy, Power, Centos, Balíček, ETA, Stanfordova univerzita, Markov, Kuba Čížek, FAH


Určitě si přečtěte

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

** Přehled nejhorších počítačů na světě ** Šílené konstrukce a materiály ** Jak to dopadne, když se o počítač nestaráte

Karel Javůrek | 24

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

** Koronavrus můžete sledovat skoro živě ** Analytici a kartografové připravili hromadu map ** Vybrali jsme deset z nich

Jakub Čížek | 8

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 25Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor