Potýká se se zpožděním ve výrobě nového čipu Crusoe a i na ni dopadá současná ekonomická krize.
S firmou, od které si mnozí slibovali, že pokoří mocný Intel, to už nevypadá tak nadějně jako před rokem a půl. Transmeta má problémy s uváděním čipů na trh, neplní termíny, její produkty nejsou nijak „fantasticky“ konkurenceschopné a společnost je stále ve ztrátě.
Zatímco první čipy Crusoe vynesly docela aplaus za svůj vysoce inovativní návrh, do počítačů se příliš nedostaly: nedisponovaly dostatečnými výkonovými vlastnostmi, aby překonaly procesory od konkurenčního Intelu. Očekávat to ale hned od první řady čipů by bylo odvážné; mnohé si ale výrobci slibují od čipu Crusoe 5800, který měl být v masové produkci vyráběn už v těchto dnech. Stále není: podle zdrojů firma ještě provádí „finální testy“ a hlavním problémem je údajně příliš vysoké procento čipů, které neprojdou dlouhodobými testy (jinými slovy: mohou v notebooku po několika týdnech nebo měsících provozu selhat, což je pro výrobce počítačů nepřijatelné).
Zpoždění dodávek bude zřejmě o několik měsíců, možná ale až o půl roku – Transmeta oznámila tento čip v červnu jako okamžitě dostupný, ale ještě do dnešních dnů jsou k dispozici pouze testovací vzorky. Problém může být i ve výrobní společnosti – zatímco předchozí verze čipu Crusoe vyráběla IBM, nyní byla produkce předána taiwanské firmě TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.). Ta však vlastní vinu popírá. Čip má patřit k tomu nejlepšímu, čím lze notebook vůbec osadit: enormně nízká spotřeba energie, takt až 1 GHz (na startu 600-700 MHz), cena sice trošku vyšší (198 dolarů), ale stále velmi konkurenceschopná.
Protože neštěstí nechodí nikdy samo, přidává se k němu i ekonomická krize. Pokles prodejů počítačů bude větší, než se předpokládalo, a protože notebooky se nedají „skládat podle objednávky“ jako stolní počítače, existují nyní plné sklady přenosných počítačů, které nemají kupce. Značkoví producenti notebooků tak zmrazili objednávky u svých dodavatelů (většinou assemblační fabriky v Asii) a to je samozřejmě pro Transmetu neblahé – i když se jí podaří uvést čipy do masové produkce, budou zákazníci čekat s odběrem, neboť musí nejdříve doprodat sklady.
Situace, která je pro Intel neblahá (výrazně sníží jeho zisky), může být pro jeho konkurenty, AMD a Transmeta, existenčně ohrožující. Intel zlé časy přežije, protože „sedí na hromadě peněz“, které naakumuloval v předchozích letech; AMD i Transmeta jsou naopak zadlužené společnosti a pokud by tato situace trvala ještě nějakou dobu, hrozba bankrotu by se nebezpečně přiblížila.