I ten třetí vzadu může být nejlépe slyšet: Recenze reprosoustavy Xoro HSS-512

Krátce před vánoci jsme se ve srovnávacím testu podrobně podívali na dvě dvojici reprosoustav v cenové hladině kolem 3000 Kč. Vedle Geniusu a Redstaru však v této cenové kategorii najdeme potichu a v pozadí ještě dalšího horkého kandidáta na oblažení (d)uší zákazníků. Jaká je soustava Xoro HSS-512?
I ten třetí vzadu může být nejlépe slyšet: Recenze reprosoustavy Xoro HSS-512

Kategorie 5.1 reprosoustav v ceně kolem tří tisíc korun není příliš široká. Dva její nejpopulárnější zástupce, Genius SW-HF 5.1 5000W a Redstar RS502, jsme se blíže podívali již před vánoci. Nyní se dostává na model Xoro HSS-512 německé firmy Mas Elektronik. Na úvod se hodí poznamenat, že Xoro tuto sestavu primárně necílí pro použití u počítače, jejím místem užití má být obývák a domácí kino. Na druhou stranu však subwoofer nabízí klasické vstupy i integrovaný zesilovač, není tedy žádný problém reproduktory k počítači připojit.

Cílení na obýváky místo herních doupat přináší HSS-512 jednu nezanedbatelnou výhodu. Jde o výrobek, který se nesnaží zalíbit specifické skupině zákazníků - ať již nezvyklou hlasitostí či dechberoucími (rozuměj: nerealistickými a příliš mohutnými) basy. Jde zkrátka o sestavu, jejíž ladění i výkon ji předurčují pro nejširší použití, zejména pak mezi uživateli, kteří nehledí na výše zmíněné charakteristiky, ale upřednostňují plné, klidné a vyvážené podání hudby, ale i filmových a herních efektů.

Klepněte pro větší obrázek

Seznamte se: Xoro HSS-512

Na čem jsme testovali

Pro testy jsme použili zvukové karty firem M-Audio a Creative. V prvním případě pod Windows XP, v případě druhém pod Windows Vista. M-Audio Revolution 5.1 je velmi kvalitní řešení vycházející ze staršího modelu Revolution 7.1. Oproti němu však bylo obdařeno kvalitnějšími D/A převodníky a v důsledku tak nabízí lepší zvuk. Po této kartě často sahají i audiofilové, kteří za velmi slušnou cenu získávají velmi slušnou kvalitu. Revolution je určena pro slot PCI (chystá se ale i varianta pro PCI-E). Využívá výborného procesoru Via Envy 24, díky němuž nabízí podporu až 24 bitového zvuku při vzorkovací frekvenci 192 kHz. Odstup signálu od šumu činí 109 dB. Podporovány jsou standardy Sensaura, EAX, DirectSound i Aureal 3D. Cena se pohybuje okolo 2 300 korun.

Klepněte pro větší obrázek

M-Audio Revolution 5.1: Již starší, ale pořád skvělá. Bohužel, nefunkční ve Vistách.

Creative SoundBlaster X-Fi Extreme Music je PCI zvukovou kartou v přibližně stejné cenové kategorii (v OEM verzi). Zvuk dokáže produkovat až 24bitový při vzorkovací frekvenci 96 kHz, případně 192 kHz ve stereo režimu. Odstup signálu od šumu činí i zde 109 dB, podporováno je (avšak ne pod Windows Vista) dekódování Dolby Digital, DTS i práce s prostorovými efekty EAX Advanced HD 5.0. Karta nabízí funkci Crystalizer, která zkreslením zvuku zvýrazní v komprimovaných formátech kompresí potlačené frekvence.

Klepněte pro větší obrázek

Creative SoundBlaster X-Fi Extreme Music: Velká herní zvukovka, tentokrát však u Creative zapracovali i na kvalitě výstupu.

Xoro HSS-512 na pohled

Celá sestava i s příslušenstvím se prodává v (pro tuto kategorii) typické rozměrné, zhruba 27 kilogramů těžké krabici. V ní najdeme čtveřici identických satelitů (přední a zadní), menší, našíř pokládaný centrální satelit a rozměrný subwoofer. Mezi příslušenstvím nechybí dálkové ovládání, sada propojovacích kabelů, manuály a netradiční (levná ale roztomilá) rezervní pojistka.

Všechny regálové reprosoustavy jsou vyrobeny z osmimilimetrového překližky. Čelní strana satelitů je z materiálu silného dokonce 12 milimetrů a je přitom kryta odnímatelnou mřížkou s tkaninou. Stejně silnou překližkou jsou tvořeny i stěny subwooferu s výjimkou čelní. Ta se na poklep zdá být plastová. Přední a zadní satelity mají rozměry 212×142×238 mm, centrální satelit potom 172×128×238 mm. Všech pět satelitů obsahuje identickou kombinaci reproduktorů, u tohoto typu sestav velmi běžnou. Po odkrytí mřížky tak najdeme 19mm (kalotový) výškový a 102mm středobasový reproduktor. Drobně se odlišuje centrální satelit, na němž je u středobasového reproduktoru použit odlišný, na pohled méně bytelný, způsob zavěšení. Na zadní straně všech satelitů najdeme bassreflexový otvor a svorkový vstupní konektor. RMS výkon pro každý ze satelitů činí 25 W. Frekvenční odezva satelitů je deklarována na rozmezí 100 Hz až 20 kHz, citlivost pak u všech reprosoustav na 88 dB / 1 W / 1 m ± 3 dB. Odstup signálu od šumu zaručuje výrobce minimálně na hodbotu 80 dB.

Klepněte pro větší obrázek

Jeden ze satelitů zpředu
Klepněte pro větší obrázek
Tentýž satelit zezadu
Klepněte pro větší obrázek
Centrální satelit s odejmutou krycí mřížkou

Subwoofer se pyšní rozměry 445×210×435 mm. Na jeho pravé boční stěně je zavěšen basový reproduktor o průměru 203 mm. Ten nabízí frekvenční odezvu 30 až 500 Hz při výkonu 80 W. Celková odezva soustavy se tak pohybuje mezi 30 Hz a 20 kHz, celkový výkon dosahuje až 205 W. Čelní stěna subwooferu nese velký modře podsvícený displej a sadu ovládacích prvků. Displej zobrazuje aktuální zvolený vstup, úroveň hlasitosti a nabízí i nepříliš citlivý spektrální analyzér. Tlačítka pod displejem slouží k vypnutí zvuku / přechodu do režimu stand by, volbě vstupů, přepínání jednotlivých kanálů pro nastavení hlasitosti a konečně přepínání nastavení korekce výšek a basů. Ještě níže pak najdeme nepříliš kvalitně připevněný kruhový volič pro nastavování úrovně aktuálně zvolené funkce. Veškerá provedená nastavení se ukládají do paměti a neztratí se ani při vypnutí.

Klepněte pro větší obrázek

Subwoofer
Klepněte pro větší obrázek
Ze strany s reproduktorem

Na fotografiích viditelný průřez vyplňující prostor mezi tímto voličem a bassreflexovým otvorem je v zapnutém stavu podvícen stejnými modrými LED jako samotný displej. Nejnápadnějším prvkem zadní stěny subwooferu je pak masivní chladič zesilovače. Vedle něj najdeme dvojici vstupů. Zapojit můžeme šestici cinch konektorů pro AC-3 5.1 zvuk, či pouze dvojici pro klasické stereo. Výstupy na jednotlivé satelity jsou řešeny i na tomto konci klasickými svorkami. Kabely propojující subwoofer a satelity nepatří mezi nejsilnější. Věřím, že jejich výměna za kvalitnější by zvuku prospěla, nicméně nejedná se v žádném případě o podprůměr. Celkové zpracování sestavy působí velmi solidním dojmem, na pohled nenajdeme chybu.

Dodávané infračervené dálkové ovládání je vyrobeno z lehkého plastu. Umožňuje ovládání veškerých funkcí sestavy včetně korekcí hlasitosti jednotlivých kanálů a přepínání vstupů. Součástí dodávky jsou i dvě AAA baterie. Udivující je rozsah funkčnosti ovládání vzhledem k poloze vůči snímači umístěnému vedle displeje na subwooferu. Ovládání totiž stačí nasměrovat alespoň přibližně směrem na subwoofer. Snímač přijímá povely dokonce i z úhlu většího než 180° (ovládání je za čelní stěnou subwooferu) a to jak horizontálně tak vertikálně.

Klepněte pro větší obrázek

Romote control se výrobci povedl

Xoro HSS-512 na poslech

Zvuk Xoro HSS-512 je vzhledem k ceně jedním slovem výborný. V podání nepostrádám žádné frekvence, zvuk je příjemně bohatý a plný, přitom se však satelity nezdráhají správně zahrát např. i ostřejší zvuky metalových kytar. I u složitých skladeb se ozývají všechny nástroje. Dá-li se zvuku celkově něco vytknout, je to možná (u tohoto typu reprosoustav však pochopitelný) mírný přebytek středových frekvencí. Satelity jsou schopny podávat slušný basový výkon, stereo režim mě kvalitou reprodukce až překvapil. V 2.1 a 5.1 je pak dobrá schopnost satelitů basovat výrazným přínosem pro celkové podání, neboť frekvence satelitů dobře navazují na frekvence subwooferu a ten tak nehraje roli „toho dunícího pod stolem“, nýbrž kvalitně doplňuje celkový výstup. K subwooferu samotnému mám jednu výtku: Subjektivně na mě jeho zvuk působí až příliš hutně a nevýrazně. Přijde mi, že se z jeho reproduktoru často místo rychlých bicích (typicky speedmetal) line spíše souvislé hučení.

Podání prostoru je velmi podařené, s lokalizací prostorových efektů kdekoli v místnosti nemá posluchač žádný problém. Hlasitost, které je sestava schopna dosáhnout, je průměrná. Příznivce řádného kraválu nepotěší, ocenit však musíme, že ani při nejvyšší hlasitosti nedochází ke zkreslení zvuku. Naopak, chybou je, že na vyšších stupních hlasitosti při zesilování přímo zabudovaným zesilovačem se začíná ozývat nepříjemný brum. Další drobnou vadu zjistíme při změnách hlasitosti, které jsou příliš skokové. Oběma problémům se však dá předejít navolením optimální hlasitosti na sestavě a jejím dalším ovládáním již pouze softwarovou cestou přímo v počítači.

Jaký je ten třetí vzadu

Xoro HSS-512 jsou vzhledem k ceně výbornou volbou. Potěší kvalita zpracování, na tuto cenovou kategorii excelentní zvuk, věrné podání prostoru. Využití najdou pro reprodukci hudby, u sledování filmů, designem neurazí ani u domácího kina a díky dobrému frekvenčnímu rozsahu a dobré reprodukci prostoru jistě osloví i příznivce počítačových her. Nejsou rozhodně bez chybičky, ale za cenu nepřesahující 3 300 korun nechávají ve skutečnosti daleko vzadu své konkurenty.

Za zapůjčení sestavy Xoro SoundSystem HSS-512 děkujeme společnosti Ycnega Technologies.

Diskuze (30) Další článek: Chyba rozšíření Firefoxu

Témata článku: Windows, Sestavy, Svorka, Cinch, Zadní strana, Věrné podání, Obývák, Subwoofer, Připevněná dvojice, Herní režim, Nezvyklý prvek, REC, Čelní stěna, Zvuk, Dobrá schopnost, Zvukový kanál, Čelní strana, Levný plast, Nejvyšší hlasitost, Excelentní zvuk, Audio kabely, Envy, Herní použití, Revolution, Herní příslušenství


Určitě si přečtěte

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky