I s Celeronem to jde pěkně

Mozkem sestavy BRAVE BlueLine 21G1 je sice „pouze“ 1,1GHz model využívající ještě staršího jádra Coppermine 128, ale i tak se jedná o poměrně dobrý kompromis.
Tento článek vyšel v časopise Computer 20/01 dne 11. října 2001

Jakub Lohniský, Libor Kříž

Procesory Celeron byly v posledních několika měsících zcela ve stínu úspěšnějších konkurentů v podobě procesorů značky AMD Duron. I když v latinském překladu slova Durable znamená Duron věčný, pomalu mu dochází dech a Celeron konečně vystupuje z jeho stínu.

Mozkem sestavy BRAVE BlueLine 21G1 je sice „pouze“ 1,1GHz model využívající ještě staršího jádra Coppermine 128, ale i tak se jedná o poměrně dobrý kompromis. Zastánci procesorů AMD jistě s předchozí větou nesouhlasí, ale co Celeron ztrácí na výkonu, dohání jinými užitečnými vlastnostmi. Zvláště dobrá přetaktovatelnost, rozumný výdej tepla či tak banální věc jako je teplotní čidlo bránící zničení procesoru důsledkem přehřátí mohou řadu potenciálních zákazníků zviklat právě k volbě Intelu. Nicméně pravý „boom“ Celeron teprve přijde s nástupem nových modelů s jádrem Tualatin.

Tak že by do modra?

Předcházející věty berte spíše jako stručné zmapování low-endového trhu s procesory, jelikož většina uživatelů pošilhávajících po nějaké modelové sestavě potřebuje hlavně stabilní a bezproblémový počítač. Právě takový by mohl být zmíněný BRAVE BlueLine 21G1, který sice svými parametry nepatří do výkonnostní špičky, ale na druhou stranu je tak mnohem zajímavější pro uživatele mající poněkud hlouběji do kapsy.

Zálohujeme

Klepněte pro větší obrázekObrovskou výhodou počítače BRAVE BlueLine 21G1 je vypalovací mechanika Yamaha disponující opravdu špičkovými parametry. Možná jste si všimli, že záměrně píšu o „počítači“ a nikoliv o „sestavě“. BlueLine 21G1 totiž není ve standardní výbavě dodáván s monitorem, ale nic vám samozřejmě nebrání si připlatit a monitor dokoupit.

Vraťme se ale k vypalovací mechanice. Pokud jsem psal, že se honosí špičkovými parametry, nebylo toto tvrzení ani trochu nadnesené. Na cédéčka totiž můžete zálohovat své programy rychlostí až 16×, což znamená, že jedno médium máte vypáleno zhruba za 5 minut. Abyste měli zálohování maximálně ulehčeno, naleznete v počítači samozřejmě i klasickou CD-ROM mechaniku Sony, jež vaše cédéčka roztočí až 52× rychlostí. Co se týče schopnosti číst jednotlivá média, nelze než Sony pochválit. Horší už to je s celkovým výkonem, jelikož především přístupová doba u zvukových cédéček a hlavně zatížení procesoru byly značné.

Jak na multimédia

Dnešní počítače jsou na multimédia výborně připraveny, ale určité problémy mohou nastat při hraní nejnáročnějších her. Právě největší slabinou recenzovaného počítače je grafická karta. V slotu AGP totiž naleznete kartu Hercules 3D Prophet 4000XT s čipem STM Kyro. Tento čip sice disponuje převratnou technologií vykreslování Tile Based, ale ani tak na dnešní supermoderní počítačové hry nestačí. Je však pravda, že pokud hry nehrajete a preferujete ostré 2D zobrazení, určitě nebudete zklamaní.

Naopak zvuková karta Sound Blaster 1024 stačí i pro trochu náročnější práci a ve spojení se 4.1 reproduktorovým systémem Creative FPS1000 představuje mocný nástroj. Možná někomu bude chybět DVD-ROM mechanika, ale samozřejmě není problém si připlatit a mechaniku dodatečně dokoupit.

Tajemství počítačové skříně

Zatím jsme si popsali ty neviditelnější prvky počítače, ale co vlastně skrývá pod kapotou? Podvozek počítače tvoří základní deska Soltek SL-65EP, která disponuje poměrně velkým počtem rozšiřujících slotů, takže byste neměli mít v budoucnu problémy s inovací.

Mozkem celého počítače je již zmíněný procesor Intel Celeron s pracovní frekvencí 1,1 GHz. Také si nemusíte dělat starosti s operační pamětí, jelikož 256 MB je opravdu dostačující velikost i na provozování Windows XP. Tím se nepřímo dostáváme k operačnímu systému, protože na pevném disku Western Digital naleznete nainstalovaná Windows Millenium.

Menší výhrady bych měl k pevnému disku, jelikož kapacita 20 GB je dnes už spíše minimem a alespoň 40 GB by nebylo na škodu. Ostatní parametry pevného disku jsou bez problémů, neboť jak 2MB velká vyrovnávací paměť, tak plotny otáčející se rychlostí 7 200 ot./min rozhodně pomohou svižnějšímu spouštění vašich programů. Nakonec bych se rád zmínil o interním modemu Microcom InPorte 56k, který je opravdu kvalitní a na běžné surfování Internetem bohatě stačí.

Co tedy napsat závěrem? Snad jen to, že počítač BRAVE BlueLine 21G1 je vcelku vyvážený „stroj“, který parametry a cenou rozhodně splňuje požadavky i trochu náročnějších uživatelů.

+ přepisovací mechanika
+ základní deska
nižší kapacita pevného disku
horší grafická karta

Naměřili jsme

CPU 2 914
FPU 1 446
Multimedia Int. 5 855
Multimedia FP 7 137
Drive index 19 334
Memory Int. 339
Memory FP 392
Naměřeno v programu SiSoft Sandra 2001.

Parametry

procesor Intel Celeron 1,1 GHz
čipset i815EP
základní deska Soltek SL-65EP
paměť 256 MB, PC133
pevný disk Western Digital 20 GB, 7 200ot./min, ATA/100
grafika Hercules 3D Prophet 4000XT, 32 MB
zvuková karta Sound Blaster 1024
síť/modem Microcom InPorte 56k, PCI
mechaniky Sony 52x,
software MS Windows ME, CD BRAVE, WinGED 2000

počítačová sestava
BRAVE
BlueLine 21G1
Zdroj: ProCA, Praha
Telefon: (02) 67 28 37 77
Cena: 42 600 Kč vč. DPH
Záruka: 2 roky

Diskuze (28) Další článek: Jak dál s reklamou na Internetu?

Témata článku: Hudba, filmy, seriály, Sestavy, Yamaha, Low-endová sestava, Věčný problém, Stín, Reproduktorový systém, Hercules, Pravý boom, Celeron, Potenciální škoda, Špičkový parametr


Určitě si přečtěte

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 157

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 52

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5