I Německo už má svůj digitální podpis

Zajímavé: direktivy evropské unie se zdají být závazné pro celý svět Zase jedna nespravedlivost: svět zaznamenal a aplaudoval Billu Clintonovi a vůbec americké vládní administrativě v rychlém postupu při schvalování zákona o digitálním podpisu platném v USA (Digital Signature Act).
Zajímavé: direktivy evropské unie se zdají být závazné pro celý svět

Zase jedna nespravedlivost: svět zaznamenal a aplaudoval Billu Clintonovi a vůbec americké vládní administrativě v rychlém postupu při schvalování zákona o digitálním podpisu platném v USA (Digital Signature Act). To, že s podobnou rychlostí a také úspěšností prošel digitální podpis zákonodárnými institucemi i u nás, ve světovém tisku nezaznamenal prakticky nikdo – ač máme v Internetu dlouhou ztrátu za USA, ač český establishment se zrovna nezdá být nakloněný informačním technologiím a ač rozhodně česká soukromá sféra není schopna financovat nezávislá konsorcia a asociace pracující na těchto zákonech a lobující pro ně ani zlomečkem peněz, které se v tomto utrácejí v USA, jsme v oblasti elektronického podpisu na světové špičce. Pochvalu musím dovézt do konce: kvalitní odbornou i lobbyistickou „práci“ u nás provedl SPIS, jehož vedení rovněž docela jasnozřivě před nějakou dobou rozpoznalo, jak důležitý e-podpis je a pořádně se do něj obulo.

Americký Digital Signature Act má vstoupit v platnost druhého října – zde asi budeme poněkud pozadu, česká zákonodárná mašinerie tak rychlá není. Další zemí, která podobný zákon schválila, je Německo – zdejší digitální Unterschrift je zcela v souladu s direktivami Evropské unie, a podobné zákony jsou už na spadnutí v Belgii a Francii. Je zajímavé, že často kritizované pokyny EU (předepsané zakřivení banánu apod.) jsou v tomto případě brány jako závazné i pro mimoevropské země, a dokonce i pro USA – americký zákon je s nimi plně kompatibilní a i další mimoevropské země (Japonsko), které něco podobného chystají, vyjadřují svou ochotu tato doporučení dodržovat.

Je dobré, že zde (zdá se) vítězí hlas rozumu a ne pokusy si dělat za každou cenu něco svého: digitální podpis samozřejmě bude mít význam v tom případě, když bude „interoperabilní“ po celé naší planetě, když budu moci podepsat platební případ či závaznou objednávku na webu kterékoli země na světě, neboť zmíněný web je pro mě přesně stejně tak daleko jako kterýkoli jiný web v mé vlastní zemi.

Okrajově s touto oblastí související je ale jiná problematika: v Internetu se začínají rýsovat hranice, na nich závory a u nich přísně se tvářící celníci. Čím snazší je v celosvětové pavučině možnost objednávat a platit, tím více hrozí daňové úniky či přímo i porušování různých styků v celosvětovém obchodu, který má k liberalizovanému prostředí hodně daleko (spíše bychom řekli, že je jeho pravým opakem). Jak obraty v e-obchodech a e-službách rostou, začínají se z malých, zanedbatelných čísel stávat čísla velká a tudíž i porušování místních předpisů a místní daňové úniky začínají být velké. Bohužel, dříve než nastane (jestli vůbec nastane) celosvětová liberalizace obchodu, si budeme asi muset zvyknout na „internetové daně“.

Diskuze (1) Další článek: StarOffice si prorazila cestu i k významným assemblerům pécéček

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,