Technologie | Výzkum | Čipy

I Japonsko chce čipovou soběstačnost. Postaví výzkumné centrum pro pokročilou 2nm výrobu

Politické tlaky způsobují, že se továrny i výzkum pokročilých čipů přesouvají na stále více míst mimo hlavní Tchaj-wan, kde sídlí TSMC a další klíčoví hráči v této oblasti. Zatímco Čína už nějakou dobu finančně podporuje a postupuje v oblasti výroby čipů a je už jen několik generací pozadu, USA chtějí jít stejným směrem a zabezpečit si i lokální továrny od TSMC, Intelu a dalších. Pokud by totiž Čína napadla Tchaj-wan, byl by to obrovský problém.

V Japonsku tak ve spolupráci s USA vznikne nové vědecké výzkumné centrum, které se bude zaměřovat na rozvoj technologií a materiálů nutných pro pokročilou 2nm výrobu čipů. Lze očekávat, že výzkum bude důležitý i pro menší čipy. Dle dřívějších odhadů se počítá s tím, že po 2nm čipech dorazí 1,4nm výroba.

Centrum bude propojovat jak vědce a inženýry z velkých společností v oblasti čipů (IBM a podobně), tak i japonské technické a vědecké univerzity. Japonsko dle zdrojů webu Nikkei do výzkumného centra investuje téměř 2,4 miliardy dolarů.

Není to ale jediná investice v oblasti pokročilých čipů. Japonsko totiž plánuje podpořit i výzkum samotné výrobní technologie kolem 3 miliard dolarů a také dodávky potřebných materiálů v hodnotě přibližně 2,5 miliardy dolarů.

Diskuze (2) Další článek: EU vyvinula bezpilotní kluzák z rýžových chlebíčků. Jednou budete mít v PC možná i RAM z mrkve

Témata článku: Technologie, Věda, Výzkum, Intel, Procesory, USA, Čipy, Čína, Tranzistory, IBM, Japonsko, TSMC, Nanotechnologie, Výroba, Soběstačnost, Čip, Tchaj-wan, Pro, Nikkei, Dolar, Továrna, Výzkumné centrum, Procesory na Heureka.cz