Archivace her je poměrně velké téma, které ale rozhodně není nijak nové. S příchodem cloudového hraní a digitálních licencí je však stále aktuálnější.
V březnu 2023 uzavře Nintendo svůj digitální obchod pro konzole 3DS a Wii U. Jde o stará zařízení, která už nejsou obchodně zajímavá. Po tomto datu už nebude možný nákup nových her, již koupené hry a další obsah stáhnout půjde. Zdánlivě se toho zase tolik neděje, ale je jasné, že Nintendo nemůže garantovat, že obchod v tomto režimu poběží do nekonečna. Jednou se vypne a hry zmizí.
Podobnou taktiku zkoušelo i Sony, které se v loňském roce pokoušelo uzavřít své obchody pro PS3, PS Vita a PSP, opět s tím, že hráči o zakoupené hry nepřijdou. Nakonec ale v Sony ustoupili a vypnuli jen obchod pro PSP. I tak je ale jasné, že dříve nebo později ke kompletnímu vypnutí obchodů dojde.
Mizí kus historie a nic se s tím neděje
Ať už jde o knihy, filmy, hudbu, sochy, či obecně výtvarné umění, tak všechno toto má lidstvo nějakým způsobem potřebu archivovat a uchovávat. U her se o archivaci hodně dlouho jen mluví, ale celkově se toho moc neděje. Existují světové i lokální organizace a hnutí, které se o něco pokoušejí, ale ucelený herní archiv neexistuje.
Přitom máme už dost odstrašujících příkladů u filmů, které prostě zmizely, stejně tak se ztratily nebo byly zničeny i historické knihy. U her se bohužel děje totéž, jsou desítky titulů, které známe jen ve zmínkách a jsou (zdá se) nenávratně pryč. Třeba v osmibitové scéně v Československu prokazatelně vznikly hry, které se do dnešních dní nedochovaly.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium