i-Business: úspěch Gemstaru, přeměna CMGI, …

Minulý týden v internetovém byznysu v pravidelném stručném přehledu.
Společnost Gemstar-TV Guide ohlásila ve svém prvním společném čtvrtletí tržby 338 milionů dolarů za třetí čtvrtletí. Také ohlásila, že celkový počet zákazníků jejího interaktivního televizního průvodce dosáhl 8,5 milionu. Do konce příštího roku se očekává nárůst na 19 až 20 milionů. Gemstar rozhodně doporučuji ke koupi, v mém 13titulovém technologickém portfoliu zabírá největší místo.

CMGI se přetransformovává z inkubátoru na normální společnost, ohlásila to na schůzce s analytiky minulý týden. Toto rozhodnutí je součástí rozsáhlé restrukturalizace společnosti, která má za úkol snížit burn rate, tedy "pálení" peněz, a přiblížit CMGI ziskovosti. CMGI se také rozhodlo zbavit se internetového providera 1stUp a zábavního portálu iCast. Do konce roku 2001 chce mít ve svém portfoliu maximálně 10 firem, jakousi "dojnou krávou" má být problémová Altavista, která právě také prochází přeměnou business modelu.

AOL a Time Warner se blíží uzavření fúze, pravděpodobně ale nebude dokončena do konce roku, počítá se tak do konce prvního čtvrtletí 2001. Regulační orgán FTC nařídil otevření internetové sítě Time Warnera ostatním konkurenčním firmám a teď už snad nemá žádné námitky proti fúzi.

Online prodejce hraček, společnost eToys, získala půjčku od Wells Fargo Bank ve výši 40 milionů dolarů. Celková "cash" eToys tak nyní činí 220 milionů. EToys teď mají dost peněz, aby mohly promanévrovat vánoční sezónou, peníze vystačí pravděpodobně až do června až července 2001. Půjčka potvrdila kredibilitu eToys a dokázala investorům, že jsou schopni získat peníze pro další rozvoj. Přesto bych se ale držel od akcií eToys dál, jsou ve velice těžké situaci.

Amazon minulý týden spustil sekci elektronických knih (ebooks). Knihy jsou k dostání ve formátu Microsoft Reader a e-audiobooks od společnosti Audible. Otevření sekce nebude pravděpodobně v blízké budoucnosti přinášet žádné závratné zisky kvůli malému rozšíření ebooks. Dlouhodobě je to ale velice slibný tah.

Quokka Sports dokončily akvizici Total Sports. Velikost transakce činí zhruba 34,5 milionu dolarů v akciích. Quokka tak rozšiřuje svoji působnost do Major League Baseball a do NFL (americký fotbal).

Inkubátor B2B firem, Internet Capital Group (ICG), prochází podobně jako CMGI rozsáhlou restrukturilizací. Snížil počet zaměstnanců ze 145 na 95 a uzavřel kanceláře v Seattlu. Také ohlásil, že už nehodlá investovat do nových start-upů a bude se soustřeďovat na své portfolio firmy, mezi které patří např. AssetTrade.com, eCredit.com, Logistics.com, RightWorks nebo Investorforce. Chce se také zbavit firem, které se nehodí do koncepce rozvoje ICG, jako je Centrimed a další.

Tradiční i-Business jsem se rozhodl rozšířit o seznam internetových firem, které doporučuji koupit, mohlo by vám to pomoci při budování vašeho portfolia. Po názvu firmy následuje v závorce její symbol na Nasdaqu, případně na NYSE:

Ariba (ARBA), i2 Technologies (ITWO), Gemstar-TV Guide (GMST), AOL (AOL), eBay (EBAY), CheckFree (CKFR) a Ticket Master Online Citysearch (TMCS).

Koupě těchto titulů je vaše rozhodnutí, neručím za jejich výkon na burze.

Váš názor Další článek: Comdex slovem i obrazem potřetí – Trek Thumbdrive Pro neboli další balíček žvýkaček

Témata článku: Přeměna, Wells Fargo, Portfolio, Major League Baseball, Guide, Půjčka, Nový start-up, Bus, League, Ticket, NFL, Minulý týden, Cash, Time Warner, Úspěch, Fargo, Baseball, Americký fotbal, Seattle, Prodej hraček


Určitě si přečtěte

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

** Google zavádí techniku ScrollToTextFragment ** Umí vytvořit odkaz na konkrétní slovo na stránce ** Podle kritiků by to mohl být bezpečnostní problém

Jakub Čížek | 40

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

** Nové osmijádro AMD pro herní notebooky překvapuje výkonem ** V rámci notebooku ROG Zephyrus G15 umí být tiché i výkonné** Rozhodnou hlavně prodávané konfigurace s lepší grafikou

Tomáš Holčík | 70

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 68

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

** Nový Edge je postavený na Chromiu ** Prohnali jsme ho benchmarky a srovnali s ostatními ** Potvrdily nám, že je prakticky stejný jako Chrome a Opera

Jakub Čížek | 66

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor