Bezpečnost | Hacking

I bezpečnostní rámy lze hacknout, varují experti. Našli hned několik zranitelností

S varovnou zprávou přišli výzkumníci z bezpečnostního týmu Cisco Talos. Podle nich populární bezpečnostní rámy používané na letištích či ve věznicích k detektování kovů u osob obsahují několik zásadních zranitelností, které je činí náchylnými k hackerským útokům. Zločinci přes ně mohou rámy buď rovnou deaktivovat, nebo pozměnit jejich funkcionalitu. 

Rámy, o kterých výzkumníci mluvili, jsou od americké společnosti Garrett, která patří mezi jedničky na trhu. Její produkty jsou široce využívané i v Česku, dokonce jsou považovány za zlatý standard bezpečnostních složek. Jejími rámy jsou běžně vybavovány i letiště po celém světě, jelikož splňují americké bezpečnostní standardy, jedny z nejpřísnějších na světě. 

Jenže podle expertů z Cisco Talos určité bezpečnostní riziko tyto rámy přece jen mají. Problém vězí v modulu iC, přes který se průchozí detektory kovů připojují k laptopu či jinému zařízení používanému operátorem k monitorování celé kontroly. Nejzranitelnější je tedy ta technologie, která bezpečnostní rám připojuje k řídící jednotce.

Hackeři se podle výzkumníků mohou přes modul do rámu nabourat a pak jej zcela ovládat. „Útočník by mohl manipulovat s tímto modulem a vzdáleně monitorovat statistiky na detektoru kovů, například zda byl spuštěn poplach nebo kolik návštěvníků prošlo. Mohl by také provést změny konfigurace, třeba změnit úroveň citlivosti zařízení, což potenciálně představuje bezpečnostní riziko pro uživatele, kteří na tyto detektory kovů spoléhají,“ popisují experti na svém blogu.

Zmíněné riziko je skutečně velké. Zatímco když se vám někdo nabourá do robotického vysavače, je to nepříjemné, ale zřejmě nebudete v ohrožení života. U bezpečnostních rámů ovšem o život může jít. Kromě letišť je najdeme v široké škále vládních institucí, před dvěma lety se uvažovalo dokonce i o jejich instalaci do českých nemocnic. 

Náprava je však jednoduchá, stačí, aby si majitelé rámů aktualizovali své iC moduly na nejnovější firmware, který již chybu neobsahuje. Garrett ji opravil 13. prosince, poté, co byl od výzkumníků upozorněn. 

Diskuze (2) Další článek: Dřív, než bude pozdě. WD majitelům disků My Cloud důrazně doporučuje aktualizovat na nejnovější firmware

Témata článku: Bezpečnost, Hacking, Modul, Garrett, Letiště, Česká republika, Cisco, Kovy, Zranitelnost, Rám, Bezpečnostní rám, Výzkumník, ExpertV uchu jehly. Oppo Find X3 Pro fotí unikátní fotky uměleckých děl, které byste jinak zaměnili za smítko prachu

V uchu jehly. Oppo Find X3 Pro fotí unikátní fotky uměleckých děl, které byste jinak zaměnili za smítko prachu

** Oppo Find X3 Pro se může opřít o unikátní mikroskopický objektiv ** Nabízí až 60× hybridní přiblížení těch nejmenších detailů ** Je to jediný telefon, který umí nafotit sochy v uchu jehly...

Martin Chroust
MikroskopMakro objektiv
Velký srovnávací test smartphonů s cenou do 4 000 Kč. Levnější raději nekupujte

Velký srovnávací test smartphonů s cenou do 4 000 Kč. Levnější raději nekupujte

Vybrali jme deset telefonů s cenou do 4 000 Kč a překvapivě jsme našli obrovské rozdíly. Zároveň nás potěšilo, že jde o docela dobře použitelné stroje, ale musíte si být vědomi jejich limitů.

Jakub Michlovský
SrovnáníSmartphoneTesty
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android