Internet | Amazon

I Amazon chce spasit svět rychlým internetem. Postaví přes 3000 satelitů 

I Amazon chce spasit svět rychlým internetem. Postaví přes 3000 satelitů 

Dlouho to byla pouze spekulace, ale nyní je jasno. Amazon ve čtvrtek pro GeekWire potvrdil, že má v plánu vyslat na oběžnou dráhu Země několik tisíc satelitů, které budou po celém světě poskytovat vysokorychlostní širokopásmové internetové připojení. Rovněž zažádal Mezinárodní telekomunikační unii (ITU) o povolení.

Projekt se v tuto chvíli jmenuje Kuiper a Amazon o něm zatím příliš prozrazovat nechce. Ve vyjádření, které zaslal médiím, pouze uvádí, že plán je velký a jeho cílem je pomoci lidem, kteří dosud k rychlému internetu neměli přístup. Mluvit o konkrétní rychlosti, cenách nebo časovému výhledu, kdy služba bude dostupná, je podle něj předčasné.

Tisíce satelitů kolem Země

Několik informací ovšem obsahuje žádost zaslaná ITU. Amazon v ní popisuje plán vyslat do orbitu Země 3 236 satelitů. Z toho 784 satelitů bude v nadmořské výšce 590 kilometrů, 1 296 ve výšce 610 kilometrů a 1 156 satelitů ve výšce 630 kilometrů. O projektu s ITU komunikuje jménem Amazonu americká Federální komunikační komise (FCC).

Firma ve vyjádření rovněž uvedla, že satelity by měly poskytovat připojení na 95 procentech Země. Protože budou létat poměrně nízko, Amazon očekává, že jeho internet nabídne nízkou latenci okolo 25 ms.

Lze očekávat, že zatím jde o hudbu budoucnosti. Schvalovací proces pro podobné projekty je extrémně dlouhý - například SpaceX, která rovněž plánuje vyslat do vesmíru satelity poskytující internet, to s FCC řeší minimálně od roku 2016 a teprve loni se projekt někam pohnul.

Amazon by se mohl SpaceX podobat v tom, že teoreticky disponuje vlastními prostředky, jak satelity vyslat do vzduchu - mohl by použít techniku firmy Blue Origin, kterou založil ředitel Jeff Bezos. K tomu ale společnost řekla, že bude hledat jiná řešení.

Projekt satelitního internetu Elona Muska počítá rovněž s tisíci satelity. Projekt už je ale o něco dál a první testovací satelity už jsou na oběžné dráze. Více se dozvíte z videa:

Diskuze (13) Další článek: MIT se zbavuje Huawei a ZTE, už s nimi nebude spolupracovat

Témata článku: Internet, Země, Amazon, SpaceX, Satelit, Připojení k internetu, Jeff Bezos, Blue Origin, ITU, Kuiper, Výška, Projekt, Elon Musk, FCC


Určitě si přečtěte

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 252

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 16

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu