Hyundai ImageQuest L17T - Tak trochu LCD televize

Jednou k tomu nevyhnutně dojde takřka každý. Starý obtloustlý CRT monitor odejde na zasloužený odpočinek a nahradí ho štíhlounký, sympatický LCD panel. Z širokého spektra uchazečů se dnes podíváme na monitor, který v základní výbavě slibuje cosi navíc. Hraje si totiž zároveň na LCD televizi.

Chce to sílu!

Související odkazy

Slovník
CRT
DVD
DVI
LCD
ovladače

Katalog produktů
LCD monitory

Bez dlouhého otálení se tedy tomuto Hyundai podíváme na zoubek. První, co mě po rozbalení krabice poněkud překvapilo, byla “klidová“ poloha stojanu, který byl uložen souběžně s displejem a částečně ho zepředu překrýval jako nějaký ochranný štít. Jeho narovnání do pracovní polohy se ukázalo jako ne zcela jednoduchá záležitost. Poté, co jsem se ujistil, že opravdu nikde není žádná pojistka, bylo k jeho ohnutí třeba poměrně hrubé síly. Když už tedy monitor stojí na “vlastní noze“, můžeme věnovat pozornost hromádce příslušenství, která v krabici zbyla. Nalezneme D-SUB, síťový a cinch kabely. Dále kabel pro propojení se zvukovou kartou, návod, CD s ovladači a jednoduchý dálkový ovladač.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Šedočerný design patří ke zdařilejším

Po stránce designu patří tento kousek k těm konzervativnějším, ale též dle mého názoru zdařilejším. Orámování stříbrného plastu kolem displeje je příjemně tenké, dole se plast elegantně ohýbá směrem dozadu. V tomto „záhybu“ jsou též výdechy dvouwatových reproduktorů a mezi nimi v úhledné řadě sedm pochromovaných ovládacích tlačítek. Relativně široký a hluboký podstavec dodává přístroji výbornou stabilitu, ale dost omezené možnosti nastavení. Na výškové nastavení nebo dokonce otočení o 180° rovnou zapomeňte. Lze ho jen vertikálně natočit. Potěšitelné je, že síťový zdroj je umístněn přímo v těle panelu a není tedy nutné mít na stole další nevzhlednou krabičku. Monitorová část je vybavena pouze analogovým DIN vstupem a JACK vstupem ze zvukové karty a výstupem na sluchátka. Digitální vstup DVI bychom žel hledali marně. Vstupům tunerové části se budeme věnovat později samostatně.

Obraz neurazí

Nový sedmnáctipalcový displej vybočuje po parametrové stránce z dnešního standardu pouze odezvou 12ms, což je zvlášť pro oblast her a videa, kde je nutné rychlé překreslování obrazu v dynamických scénách, důležitý parametr. Pro tyto aplikace většinou však již zcela postačuje odezva 16ms. Nepatrné, na první pohled viditelné, zlepšení jsem zaznamenal hlavně při rychlém scrolování ve webovém prohlížeči. Taktéž se neobjevil známý efekt “plovoucího obrazu“ při vypínání Windows, kdy polozašedlá obrazovka u většiny LCD panelů vypadá, jako by přes ni tekla voda. Tento problém má například moje iiyama 431S, která má přitom dobrou odezvu 16ms.

Ostatní parametry lze dnes opravdu již nazvat tradičními, proto jen krátký přehled:

Obrazovka: 43,18cm, velikost bodu:0,264mm
Rozlišení: 1280x1024@75Hz
Spotřeba: 35W
Kontrast: 450:1
Viditelné úhly: H/V:140°
Jas: 120cd/m2

Obrazově patří tento model opět k lepšímu průměru dnešní nabídky. Ostrost obrazu je (vzhledem k analogovému signálu) dobrá, věrnost barev taktéž. Samozřejmě nelze čekat barevné podání, na které jsme zvyklí z CRT nebo špičkových LCD monitorů. Projektanti nebo webdesigneři po tomto modelu stejně nesáhnou. Lepší by mohlo být podání černé barvy, která zvláště při sledování širokoúhlých filmů za tmy je spíše temně šedou. Tato záležitost nelze nastavením kontrastu a jasu v OSD již příliš vyladit. Částečně zabírá spíše softwarové nastavení grafické karty případně jiného zdroje signálu. Podsvícení displeje je rovnoměrné, nicméně po stranách a uprostřed horního i dolního okraje je poněkud přesvícen. Viditelné to je však jen na velmi temném pozadí. Po obrazové stránce tedy nic nového, ale ani žádná katastrofa, kterých už jsem měl možnost také několik v této cenové kategorii vidět. Ani v oblasti pozorovacích úhlů nevybočuje z vyšlapané cestičky průměru. Se zvyšujícím se úhlem začne jako většina srovnatelných panelů šednout a tmavnout, ale obraz je stále “čitelný“, i když ho sledujeme takřka úplně zboku.

Karle, přepni to!

Televizní tuner je integrovaný v noze panelu a je koncipován tak, aby se dal jako celý modul vyjmout. Tento model se totiž prodával i ve verzi bez tuneru, který se dal dokoupit samostatně. Mně se však modul za nic na světě vysunout nepodařilo. Na zadní straně panelu je anténní konektor, s-video a kompozitní vstup a samozřejmě další dva cinch konektory pro přívod stereo signálu zvuku.

Klepněte pro větší obrázek
Velmi cenný je hlavně S-video a kompozitní vstup

Budete-li od tuneru očekávat, že svou výbavou a funkcemi plně nahradí klasickou televizi, budete zřejmě zklamaní. Jedná se o velmi jednoduchý typ jen se základními funkcemi. Lze pouze naladit a uspořádat jednotlivé kanály a tím je výčet funkcí takřka u konce. Neobsahuje ani teletext, pojmenování stanic, či funkci PIP z jiného zdroje signálu. Na rozdíl od některých podobných produktů od jiných výrobců, mu alespoň nedělá problém česká zvuková norma.

Citlivost tuneru není úplně stoprocentní a aby se vám odvděčil jasným, ostrým obrazem, bude od vás vyžadovat náležitě kvalitní zdroj signálu, nejlépe z kabelové televize nebo digitálního satelitu. Já jsem měl panel připojený k domovní společné anténě a některé programy se mi jevily obrazově trochu horší oproti mému starému tuneru All-in wonder v mém počítači. Jejich naladění je inicializováno z OSD a je docela svižné. Trochu více času zabere jejich následné setřídění. To se však po prvním odpojení panelu od elektrické sítě ukáže, jako marná námaha, protože tuner rázem všechna tato nastavení zapomene a programy jsou opět rozloženy jako těsně po dokončení automatického ladění. Kompozitní, respektive s-video vstup poskytuje z DVD přehrávače pěkný obraz a přítomnost těchto vstupů možnosti a užitnou hodnotu tohoto monitoru značně rozšiřují.

Integrované reproduktory, jak už to tak u LCD monitorů bývá, nejsou žádný zázrak. Jejich rozsah a výkon postačuje na windowsovské zvuky a kupodivu i pro uspokojivé sledování televize. Pokusíte-li se přes ně reprodukovat rozumně hudbu, určitě ještě tentýž den vyrazíte do obchodu alespoň pro nějaké malé stolní reproduktory, které propojíte přes sluchátkový výstup. Hudba linoucí se z panelu totiž evokuje vzpomínku na kapesní tranzistorové rádio, koupené v osmdesátých letech v Tuzexu. Nepomůže ani nastavení basů a výšek na maximum, zvuk je ve svém spektru silně osekán “na kost“.

Klepněte pro větší obrázek
DO má pouze základní funkce

Dálkovému ovladači dodávají energii dva mikrotužkové články a jeho dosah a citlivost je relativně použitelná. Pomocí něj lze displej samozřejmě zapnout, přepínat programy přímou volbou číselnou klávesnicí nebo dělat jak my říkáme „blikačku“, tedy přeskakovat postupně po jednom kanálu. Přítomná je též funkce MUTE, ovládání hlasitosti a přímý přístup k ladění programů. Ovládat lze taktéž OSD menu, a to dokonce možná pohodlněji, než pomocí tlačítek na čelním panelu. Ale protože je OSD dost titěrné, budete schopni jednotlivé položky v menu rozeznat stejně jen z bezprostřední blízkosti. Reakce monitoru na přepínání programů nebo vstupů jsou poněkud zpomalené.

Levný monitor nebo drahá televize?

Hyundai L17T nikdy nebude patřit k výkonnostní špičce mezi LCD panely, ale ani si takové ambice nedělá. Snaží se nabídnout co nejvíce muziky za málo peněz. Jeho parametry budou vyhovovat většině zákazníků, kteří ho budou chtít na domácí použití nebo i do kanceláře. Přítomnost televizního tuneru je třeba vnímat jako jakýsi bonus navíc. Taktéž za s-video a kompozitní vstup si výrobci většinou nechají dobře zaplatit. Cena nejlevnějších monitorů s těmito vstupy začíná zhruba na jedenácti tisících bez daně!

Takto koncipovaný přístroj je vhodný přesně pro lidi mého typu. Několikrát do roka měním bydliště a nemám prostoru nazbyt. Nemusím se tedy tahat ještě s těžkou, rozměrnou televizí, ale chytnu LCD a stěhuji se. Samozřejmě integrovaný televizní tuner v počítači nabízí vždy nesrovnatelné množství funkcí navíc, ale komu se chce pořád zapínat počítač a hlavně poslouchat to hučení , že. Chcete-li LCD televizi do obýváku, je třeba hledat jinde, pro něco takového je zcela nevyhovující. Mrzí mě absence DVI vstupu, který by jistě přinesl ostřejší obraz. To nejzajímavější na tomto modelu jsem si nechal na konec. Je to jeho pořizovací cena. Hyundai využívá tento model k propagaci své značky a v jeho promoakci je možné ho na internetu pořídit za cenu okolo 10700Kč s DPH! Což stojí minimálně za úvahu.

- slabá dokumentace TV tuneru
- omezené funkce TV tuneru
- nemá DVI
+ poměr výkon/výbava/cena
+ S-Video vstup

Zapůjčil portál www.LCDpanely.cz člen rodiny internetových ochodů www.digitalnisvet.biz

Diskuze (30) Další článek: Nejvýkonnější evropský počítač zabere půl basketbalového hřiště

Témata článku: Video, Televize, LCD, Tunery, První satelit, Ochranná sluchátka, Cinch, Nejlevnější monitor, Sluchátka s rádiem, LCD TV, Obrazový vstup, Televize s DVD, Celý modul, Tuzex, Ochranný štít, Pěkný obraz, Teletext, Sluchátka k televizi, Temné pozadí, Zvukový kanál, Bezprostřední blízkost, Televize program, Dálkové ovladače, Jednoduchý typ, Přímý signál


Určitě si přečtěte

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 15

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu