Čipy | Paměti

Hynix ukázal první vzorky pamětí DDR5. Do počítače je strčíte nejdříve v roce 2020

Zdroj: Hynix.com
Hynix ukázal první vzorky pamětí DDR5. Do počítače je strčíte nejdříve v roce 2020 | Zdroj: Hynix.com

Operační paměti DDR5, které by měly dorazit na trh již v roce 2020, nyní ukázala společnost SK Hynix. Stává se tak druhou firmou po konkurenčním Samsungu, který má již hotovou technologii k jejich výrobě a paměti odpovídají specifikacím JEDEC, informuje redakce TechpowerUP.

SK Hynix ukázal funkční vzorky s 16Gb čipy, které jsou vyráběny díky 1Xn technologii a patří do takzvané nízkonapěťové řady. To znamená, že k provozu jim stačí nízké napětí pouhých 1.1 V a vůči stávajícím pamětem DDR4 nabídnou o 30 % nižší spotřebu energie.

Paměti pracují na frekvenci 5 200 MHz a poskytují datovou propustnost 41,6 GB/s. To představuje vůči nynějším modelům slušný výkonnostní skok a dá se očekávat, že frekvence bude nadále stoupat. Když začínaly paměti DDR4, byla jejich frekvence 2 133 MHz a dneska se již prodávají modely sahající skoro na 5 000 MHz. Podobný skok se tedy dá očekávat i v pozdějších letech po uvedení i tohoto nového standardu.

Nový standard by se měl nejdříve objevit v serverové oblasti a klasický desktop přijde na řadu o něco později. Předpokládá se, že AMD i Intel, přejdou na DDR5 až někdy v roce 2021 nebo 2022, bude hodně záležet na ceně a reálné dostupnosti na trhu.

Diskuze (1) Další článek: Black Friday: Aktualizovaný seznam akcí v e-shopech s počítači, softwarem a elektronikou

Témata článku: Hardware, Intel, AMD, Samsung, Čipy, Paměti, DDR5, Pozdní rok, Nízká spotřeba, Str, První vzorek, Podobný skok, Vzorek, Serverová oblast, Druhá firma, Paměť, Klasický desktop, Frekvence, Datová propustnost, Funkční vzorek, Reálná dostupnost, Nízké napětí, Nový standard, MHz, Nynější model, Nový notebook levně na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 31

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu