Čipy | Paměti

Hynix ukázal první vzorky pamětí DDR5. Do počítače je strčíte nejdříve v roce 2020

Hynix ukázal první vzorky pamětí DDR5. Do počítače je strčíte nejdříve v roce 2020 | Zdroj: Hynix.com

Operační paměti DDR5, které by měly dorazit na trh již v roce 2020, nyní ukázala společnost SK Hynix. Stává se tak druhou firmou po konkurenčním Samsungu, který má již hotovou technologii k jejich výrobě a paměti odpovídají specifikacím JEDEC, informuje redakce TechpowerUP.

SK Hynix ukázal funkční vzorky s 16Gb čipy, které jsou vyráběny díky 1Xn technologii a patří do takzvané nízkonapěťové řady. To znamená, že k provozu jim stačí nízké napětí pouhých 1.1 V a vůči stávajícím pamětem DDR4 nabídnou o 30 % nižší spotřebu energie.

Paměti pracují na frekvenci 5 200 MHz a poskytují datovou propustnost 41,6 GB/s. To představuje vůči nynějším modelům slušný výkonnostní skok a dá se očekávat, že frekvence bude nadále stoupat. Když začínaly paměti DDR4, byla jejich frekvence 2 133 MHz a dneska se již prodávají modely sahající skoro na 5 000 MHz. Podobný skok se tedy dá očekávat i v pozdějších letech po uvedení i tohoto nového standardu.

Nový standard by se měl nejdříve objevit v serverové oblasti a klasický desktop přijde na řadu o něco později. Předpokládá se, že AMD i Intel, přejdou na DDR5 až někdy v roce 2021 nebo 2022, bude hodně záležet na ceně a reálné dostupnosti na trhu.

Diskuze (1) Další článek: Black Friday: Aktualizovaný seznam akcí v e-shopech s počítači, softwarem a elektronikou

Témata článku: Hardware, Intel, AMD, Čipy, Samsung, Paměti, Datová propustnost, Podobný skok, Vzorek, Funkční vzorek, Operační paměť, Reálná dostupnost, Pozdní rok, SK Hynix, Nový standard, Serverová oblast, Druhá firma, První vzorek, Nízké napětí, Nízká spotřeba, Klasický desktop, MHz, Počítač, Nynější model, Paměť


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů