Čipy | Paměti

Hynix ukázal první vzorky pamětí DDR5. Do počítače je strčíte nejdříve v roce 2020

Operační paměti DDR5, které by měly dorazit na trh již v roce 2020, nyní ukázala společnost SK Hynix. Stává se tak druhou firmou po konkurenčním Samsungu, který má již hotovou technologii k jejich výrobě a paměti odpovídají specifikacím JEDEC, informuje redakce TechpowerUP.

SK Hynix ukázal funkční vzorky s 16Gb čipy, které jsou vyráběny díky 1Xn technologii a patří do takzvané nízkonapěťové řady. To znamená, že k provozu jim stačí nízké napětí pouhých 1.1 V a vůči stávajícím pamětem DDR4 nabídnou o 30 % nižší spotřebu energie.

Paměti pracují na frekvenci 5 200 MHz a poskytují datovou propustnost 41,6 GB/s. To představuje vůči nynějším modelům slušný výkonnostní skok a dá se očekávat, že frekvence bude nadále stoupat. Když začínaly paměti DDR4, byla jejich frekvence 2 133 MHz a dneska se již prodávají modely sahající skoro na 5 000 MHz. Podobný skok se tedy dá očekávat i v pozdějších letech po uvedení i tohoto nového standardu.

Nový standard by se měl nejdříve objevit v serverové oblasti a klasický desktop přijde na řadu o něco později. Předpokládá se, že AMD i Intel, přejdou na DDR5 až někdy v roce 2021 nebo 2022, bude hodně záležet na ceně a reálné dostupnosti na trhu.

Diskuze (1) Další článek: Black Friday: Aktualizovaný seznam akcí v e-shopech s počítači, softwarem a elektronikou

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,