Hybridní displeje: spojí čtečky knih i tablety

Brzy se na trhu objeví nové displeje, které budou mít malou spotřebu, vysoký kontrast jako elektronické čtečky knih a zvládnou i přehrávat video.

V současné době lze trh mobilních zařízení s většími displeji rozdělit na dva hlavní tábory z hlediska technologie displeje. Klasické displeje s tekutými krystaly (LCD), které se používají například u tabletů nebo notebooků (netbooků, smartbooků), mají schopnost zobrazit miliony barev a jejich relativně nízká odezva dokáže bez větších problémů zobrazit plynulé video. Spotřeba těchto displejů je ale velmi vysoká, v případě tabletů s úspornou ARM platformou tvoří spotřeba displeje drtivou část celkové spotřeby tabletu. I když tak dochází k úspoře na straně procesorů a potažmo celého mobilního čipsetu, na celkové výdrži se to promítne jen velmi málo.

Na druhé straně je tu také nový typ displeje s elektronickým inkoustem, který používají především elektronické čtečky knih. Jeho největší výhodou je především nízká spotřeba a extrémně vysoký kontrast bez podsvětlování. Výdrž se tak i přes podobný hardware (i ve čtečkách knih se používá úsporná ARM platforma) pohybuje nikoli v řádu hodin, ale spíše dnů, respektive týdnu. Displej spotřebovává energii pouze při překreslování, po zobrazení dané stránky je již obraz bez jakékoli spotřeby elektrické energie.

Klepněte pro větší obrázek
Čtečka knih a displej s elektronickým inkoustem, který nepotřebuje podsvícení

S tím samozřejmě souvisí zřejmé nevýhody – velmi nízká odezva neumožňuje přehrávat video ani plynule měnit obraz, technologie také nepodporuje žádné barvy. To sice u čtení knih není na škodu, ale jak už to tak bývá, cílem je spojovat více zařízení v jedno, jak to můžeme vidět například u mobilního telefonu, u něhož je telefonování asi tou poslední ze sta funkcí, kterou dokáže.

Na trh se ale pomalu blíží nové technologie displejů, které spojují výhody z obou světů, tedy dlouhou výdrž, snadnou čitelnost i na přímém slunci a schopnost plynule zobrazovat barvy a video.

Qualcomm Mirasol

Mirasol displej od společnosti Qualcomm využívá technologie IMOD (Interferometric Modulation) společně s MEMS (Micro-Electro-Mechanical System). Dvojice vodivých destiček (tenký film na skleněném substrátu a reflexní membrána), mezi kterými je vzduchová kapsa. Interferometrový modulátor pracuje se dvěma stavy, bez elektrické energie jsou destičky odděleny a světlo se odrazí od reflexní membrány, při velmi malém napětí se naopak destičky spojí a světlo je tak bez problému absorbováno. Technologie podobná optickému rezonátoru se postará o barvy, dle různých vzdáleností totiž pohltí různé frekvence záření (380 nm až 780 nm, každá barva má rozdílnou frekvenci).

Ukázku technologie v podobě oficiálního videa si můžete prohlédnout na tomto videu:

Qualcomm tento nový typ displeje začne vyrábět ve velkém sice až v roce 2012, do výroby a dalších částí produkce však investoval přibližně dvě miliardy dolarů, takže lze očekávat velké množství použití. Dle oficiálních údajů je tento displej schopen zobrazit až 30 snímků za sekundu, jak je ale možné vidět na videu, zcela dokonalé to zatím není.

Podle Qualcommu by měl být tento typ displeje schopen udržet elektronické čtečky knih téměř o čtvrtinu déle na baterie při běžném čtení, v případě videa a neustálého překreslování by například displej u současné čtečky Kindle spotřeboval baterii za jeden den (není na to samozřejmě určen a tím pádem optimalizován), zatímco s Mirasol displejem by při tomto náročném využívání vydržel téměř týden bez nutnosti nabití baterie. Současná generace (4.5G) těchto displejů se vyrábí ve velikosti 5,7".

Pixel QI 3Qi

Displej Pixel QI 3Qi je základem například chystaného tabletu Notion Ink Adam. Jeho úhlopříčka je 10,1" (ve vývoji je i 7" verze, která bude dostupná na začátku roku 2011) a obsahuje dva různé typy displeje v jednom, konkrétně klasické barevné LCD s rozlišením 1 024 × 600, které je možné přepnout i do monochromatického režimu a také úsporný s elektronickým inkoustem s velmi vysokým kontrastem pro pohodlné čtení i na přímém slunci. Pro lepší požitek ze čtení je tento displej vybaven rozlišením 3 072 × 600, písmena jsou tak ostřejší.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Přímé srovnání s iPadem od Applu si můžete prohlédnout na tomto videu:

Tento displej tak neobsahuje žádnou revoluční technologii, jsou jen chytře zkombinovány různé druhy displejů se současnými technologiemi. To samozřejmě vede k takřka okamžité dostupnosti, první zařízení s tímto displejem se objeví již koncem tohoto roku. V příštím roce se navíc počítá se snížením tloušťky tohoto displeje, což umožní vyrábět mnohem tenčí dotykové tablety či případně netbooky, které půjde využít i pro čtení elektronických knih s výdrží několik dní.

E-Display

Před několika dny byl oficiálně představen funkční prototyp zcela nové technologie displeje, který spojuje výhody elektronického inkoustu i klasického LCD. Vývoj trval přes sedm let, displej zatím využívá jako zdroj okolní světlo (podobně jako elektronické čtečky), ale je schopen vysoké frekvence překreslování. Samozřejmostí je schopnost zobrazit všechny barvy ve viditelném spektru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Výhodou této technologie je možnost použití současných výrobních strojů pro displeje, samozřejmě s mírnou úpravou. Technologie je založena na dvou tekutých vrstvách (olej a disperzní kapalina), mezi kterými se nachází vysoce reflektivní elektrody. Světlo tak pronikne první vrstvou a opět se odrazí s požadovanou frekvencí (barvou). Pro změnu je vyžadována velmi malá dávka elektrické energie, displej je tak značně úsporný i v případě neustálých změn. Tato technologie je ale zatím ve fázi prototypu, na trhu se objeví až během příštích tří let.

Bude to konec elektronických čteček knih?

Elektronické čtečky knih se pomalu stávají čím dál tím více multimediálními zařízeními, jsou schopné zobrazit webové stránky, přehrávat hudbu, prohlížet fotografie a podobně. Jejich možnosti se tak postupně blíží klasickým tabletům, které sice zatím nedosahují tak velké výdrže a nemají displej určený pro čtení na slunci, jak je ale vidět, tablety postupně doženou i tuto nevýhodu.

Budeme za několik let vůbec používat elektronické čtečky knih? Jedno zařízení je vždy lepší než dvě (při stejných rozměrech). Nelze sice očekávat, že tento hybrid bude mít nejlepší vlastnosti z obou segmentů, bude to však relativně přijatelné řešení, které se pravděpodobně postupně dostane i na velmi použitelné stádium, podobně jako tomu je například i u fotoaparátu v mobilním telefonu.

Klepněte pro větší obrázek 

Diskuze (16) Další článek: W3C: HTML5 rozhodně není hotový, Flash i Silverlight stále mají svůj smysl

Témata článku: Hardware, Technologie, Čtečka, Membrána, Kapsa, Always, Nízký kontrast, Vysoká frekvence, Destička, Vysoký kontrast, Elektrická energie, Nízká odezva, Nízká spotřeba, Současný prototyp, Krystal, Tablety, View, Podobný hardware, Tab, Malé napětí, Náročné využívání, Tekutý krystal, Požadovaná vzdálenost, Stádium, Nejlepší vlastnost

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší